Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka do Cieszyna? Wpadnij na smażony ser w czeskiej części miasta

Witold Kożdoń
Spacer po Czeskim Cieszynie można zacząć od kawiarni Noiva.
Spacer po Czeskim Cieszynie można zacząć od kawiarni Noiva. fot Witold Kożdoń
Będąc w Cieszynie warto wyskoczyć za Olzę. Czeski Cieszyn zaskakuje niepowtarzalnym klimatem.

Przez wieki Czeski Cieszyn był po prostu częścią Cieszyna. Samodzielnym miastem stał się w lipcu 1920 roku, kiedy to na mocy postanowień konferencji w Spa w sprawie podziału Śląska Cieszyńskiego, historyczne centrum miasta przypadło Polsce, natomiast położoną na lewym brzegu Olzy przemysłową część wraz z dworcem kolejowym otrzymała Czechosłowacja.

Dzisiaj chlubą miasta i przedmiotem zazdrości licznych miejscowości i miast w Republice Czeskiej jest stojący przy rynku, pochodzący z 1928 r., ratusz. Poza tym miasto nad Olzą nie ma wielu budowli, którymi mogłoby się chwalić.

Najsławniejszym obywatelem Czeskiego Cieszyna ostatnich dziesięcioleci jest Jaromir Nohavica, kompozytor, muzyk, piosenkarz i może także filozof. W mieście nad Olzą działa też teatr, który jako jedyny w Czechach posiada dwie sceny - czeską i polską. Największa lokalna atrakcja turystyczna znajduje się jednak w oddalonej od centrum o 3,5 km części. Podoborz, tamtejszy Archeopark, jest kopią słowiańskiego grodziska z VIII-XI w.

Wycieczkę po Czeskim Cieszynie warto zacząć od wstąpienia do kawiarni Noiva tuż przy granicznym moście Przyjaźni. Przed wojną było to ulubione miejsce przemytników, natomiast dzisiaj Noiva jest kawiarnią i czytelnią, w której można przejrzeć czeskie i polskie czasopisma, a także posłuchać dobrej muzyki.

Idąc dalej prowadzącą od mostu Przyjaźni ulicą Główną (Hlavni) warto zajrzeć do Miejskiej Informacji Turystycznej. Stamtąd możemy ruszyć na rynek, ale ja proponuję spacer w przeciwnym kierunku, do parku Masaryka. Znajduje się tam neogotycki kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusowego, wybudowany w 1894 r. Tuż obok stoi klasycystyczny pałacyk z 1816 r. Warto jednak zajrzeć też do znajdującej się po drugiej stronie parku restauracji Saska Kępa, której właściciel warzy własne piwo. A jak piwo, to i żelazny punkt menu, czyli smażony ser z sosem tatarskim i frytkami. Danie to nigdzie nie smakuje tak dobrze, jak po czeskiej stronie Olzy.


Planując wypad za Olzę pamiętajmy o kilku sprawach.

W Czechach musimy mieć przy sobie paszport albo dowód osobisty. Jadąc zaś do Czeskiego Cieszyna drogą ekspresową S1 z Bielska-Białej, pamiętajmy, że ekspresówka jest bezpłatna tyko do pierwszego ronda za granicznym mostem na Olzie. Tam też należy skręcić do centrum miasta.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto