Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydział Radia i Telewizji UŚ będzie miał nową siedzibę

Redakcja
Szykuje się kolejna duża inwestycja Uniwersytetu Śląskiego. Prace ziemne związane z budową Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej już trwają, nową siedzibę otrzyma także prestiżowy wydział.

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego przeniesie się do centrum miasta, co powinno cieszyć zwłaszcza studentów, którzy do tej pory uczyli się w "oderwaniu" od swoich kolegów z innych wydziałów. Dotychczasowa siedziba, znajdująca się na Bytkowie, w pobliżu Międzynarodowych Targów Katowickich i użytkowana od 30 lat zwyczajnie nie pasuje do nowej koncepcji budowy uczelnianego kampusu w centrum miasta. To jeden z powodów, drugi to to, że dotychczasowy wydziałowy obiekt jest już przestarzały.

- To były kiedyś pomieszczenia biurowe i hotelowe byłego Ośrodka Postępu Technicznego.  Przez ponad 30 lat obiekty te uległy poważnej degradacji, absolutnie nie nadają się na siedzibę żadnego wydziału, a szczególnie renomowanej szkoły filmowej. Wydział zmuszony jest korzystać z obiektów innych instytucji, m.in: Centrum Sztuki Filmowej, Telewizji  Katowice, Radia Katowice. Budowa nowego obiektu jest niezbędnie konieczna - podkreśla w rozmowie z MM prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji

Uniwersytetu Śląskiego

.

Czytaj: Powstanie Centrum Informacji Naukowej i Bliblioteka Akademicka


Przenosiny do centrum

Miejsce na nowy gmach znajdzie się przy ulicy św. Pawła 3, w tzw. kwartale Pawła - Wodna - Górnicza, w którym to od pewnego czasu trwają intensywne wyburzenia pustostanów i ruder. Stamtąd do budynków innych wydziałów będzie przysłowiowy rzut beretem. Oddzieli je tylko Rawa, po jej drugiej stronie powstanie z kolei Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka - kolejna inwestycja UŚ-u, przy współudziale Akademii Ekonomicznej.



- Powstanie siedziby Wydziału Radia i Telewizji w centrum miasta i "obudowanie" go innymi inwestycjami służącymi studentom pozwoli na rozpoczęcie dużego projektu tworzenia w Katowicach przestrzeni kulturalnej i edukacyjnej zmieniającej pejzaż centrum zarówno pod względem urbanistyczno-architektonicznym, jak i kulturowym. W pobliżu planowanej inwestycji znajduje się Wydział Prawa, Instytucja Kultury "Silesia-Film", budowana jest biblioteka akademicka oraz będą  przejmowane na potrzeby akademicko-studenckie zabytkowe kamienice. WRiTV  stanowiłby centrum takiej przestrzeni, dostępnej nie tylko dla studentów, ale także dla  mieszkańców Katowic zainteresowanych twórczością młodych artystów. W miejscu tym odbywałyby się też wspólne projekty z innymi Wydziałami Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych i  Akademii Muzycznej. Przyciąganie do wydziału i jego profesorów studentów innych wydziałów będzie miało bardzo duże znaczenie dla klimatu kampusu - mówi Doktorowicz.

- Kampus uniwersytecki stworzyłby na wiele lat w naszym mieście miejsce, którego niezwykle brakuje, miejsce twórcze, tętniące życiem kulturalnym odpowiedniej rangi dla  miasta europejskiego, stanowiącego centrum ważnej w Polsce aglomeracji. Lokowanie uniwersytetu i jego jednostek, szczególnie tych, które mają znaczenie dla kultury w centrum miasta odpowiada współczesnym tendencjom w miastach europejskich, gdzie tego typu centra oddziałują na społeczności lokalne. Ponadto, nadszedł czas, aby scalać rozproszony w minionym okresie ze względów politycznych, Uniwersytet Śląski - dodaje.

Podobnie uważają przedstawiciele katowickiego magistratu. - Chcemy, aby studenci byli obecni w centrum miasta. Przeniesienie wydziału na pewno temu posłuży. Zależy nam aby pokazywać Katowice jako miasto akademickie, to powinno polepszyć ten wizerunek - mówi MM Silesii Jakub Jarząbek z biura prasowego Urzędu Miasta Katowice.

- Jesteśmy przekonani, że miasto wywiąże się ze swoich zobowiązań. Pan Prezydent

Piotr Uszok

wielokrotnie, publicznie deklarował zaangażowanie miasta w budowę siedziby WRiTV.  Jest to jeden z projektów realizowanych w szerokim planie „Katowice Miasto Kultury Europejskiej” - kończy Doktorowicz.

Czas na konkurs

W ciągu kilku najbliższych tygodni ma zostać wybrana firma, która zorganizuje konkurs na nowy gmach, którego wyniki poznamy najpóźniej za 7 miesięcy. Do inwestycji dołoży miasto Katowice i to niemało, bo nawet 10 milionów złotych.

W warunkach konkursowych znalazło się założenie o tym, iż nowa siedziba powinna mieć ok. 5500 m2 powierzchni użytkowej, kilka kondygnacji oraz garaż podziemny. Powstanie na działce o powierzchni 2258 m2, która jest własnością miasta. Teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, co ma się zmienić w momencie uchwalenia takowego dla obszaru śródmieścia Katowic, uchwałą Rady Miasta z 27 października 2008 roku.

SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto