Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowo wartościowe tereny zostały objętę ochroną sieci Natura 2000

Redakcja
Ryś jest jednym z największych drapieżników Europy. Sprawnie się wspina, dobrze skacze. Nie jest  dobrym biegaczem, szybko się męczy.
Ryś jest jednym z największych drapieżników Europy. Sprawnie się wspina, dobrze skacze. Nie jest dobrym biegaczem, szybko się męczy.
W naszym regionie zachowało się wiele cennych przyrodniczo terenów. Niektóre z nich są wyjątkowo wartościowe nie tylko w skali kraju, ale też Europy. Dlatego zostały objęte ochroną w formie obszarów sieci Natura 2000.

• GRZYB, KASKADY I DUSICA
Łagodne zbocza Beskidów urozmaicają osuwiska. W wyniku osuwania się fragmentów zboczy powstały rozgałęzione grzbiety, żebra, mury skalne oraz nisze i jęzory osuwiskowe. W niektórych niszach utworzyły się unikatowe jeziorka osuwiskowe, które stanowią miejsce rozrodu płazów. Na grzbietach górskich można zaobserwować wychodnie i ostańce skalne. Największe to: Malinowska Skała, Skała Grzyb, Dorkowa Skała, Krzakoska Skała i wiele innych. Często są one porośnięte przez rzadkie gatunki roślin (paprotkę zwyczajną, paprotnicę kruchą lub zanokcicę skalną). A w dolinach potoków wykształciły się malownicze progi wodne i wodospady: Kaskady Rodła, Wodospad w Sopotni oraz Wodospad Dusica.

• CIS NIE TAKI POSPOLITY
W głębokich jarach o stromych i kamienistych zboczach zachowały się lasy jaworowe z charakterystyczną rośliną - miesięcznicą trwałą. Na płaskich dnach dolin wzdłuż potoków można odnaleźć fragmenty olszynek górskich, składających się głównie z olszy szarej. Najbardziej wartościowe obszary porośnięte naturalnymi drzewostanami są chronione w obrębie rezerwatów przyrody. W Beskidzie Śląskim ciekawostką jest dość często występujący rzadki gatunek drzewa - cis pospolity.

• NIEBEZPIECZNY BARSZCZ
Z potokami górskimi związane są ziołorośla występujące w miejscach o dużym nasłonecznieniu i uwilgoceniu. W obrębie potoków pojawia się także pionierska roślinność występująca na kamieńcach. Niestety, siedliska te zanikają
z powodu regulacji cieków wodnych. W ich miejsce pojawiają się gatunki inwazyjne - rdestowiec japoński, niecierpek gruczołowaty oraz szkodliwy dla ludzi i zwierząt barszcz Sosnowskiego.

• KOSODRZEWINA Z PILSKA
Na kopule szczytowej Pilska występują zarośla sosny górskiej, czyli kosodrzewiny. Oprócz Babiej Góry jest to jedyne naturalne miejsce występowania tych zarośli w polskich Beskidach. Ponadto występują tutaj borówczyska bażynowe oraz subalpejskie zarośla wierzby śląskiej.

• JEDYNY TAKI TOJAD LISI
W Kotlinie Żywieckiej zachowały się fragmenty naturalnych lasów grądowych (grabowo-lipowo-dębowych). Nad brzegami Soły i Koszarawy istnieje fragment okresowo zalewanych przez rzekę lasów łęgowych (olszowych i wierzbowych). Ponadto stwierdzono tutaj obecność żółto kwitnącego tojadu lisiego, który występuje w Polsce jedynie właśnie w Kotlinie Żywieckiej.

• BESKIDZKIE WILCZE ECHA
W trudno dostępnych Beskidach schroniły się wielkie drapieżniki, np. rysie oraz wilki. Powierzchnia penetrowana przez jedno wilcze stado wynosi (w zależności od ilości osobników, rodzaju terenu oraz dostępności pokarmu) od 100 do nawet 1000 km kw. Tak duże obszary są jednak rzadkością, nawet w skali Europy. Coraz więcej terenów leśnych jest bowiem zajmowanych przez infrastrukturę turystyczną i pod zabudowę. Beskidzkie wilki często też przechodzą na słowacką stronę, gdzie odbywają się na nie polowania.

• NIETOPERZOWE DOMY
Kolonia rozrodcza nietoperzy w kościele w Radziechowach nie jest jedyna w Beskidach. Inna znajduje się w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich, zlokalizowanym w obrębie Pogórza Śląskiego. W jego otoczeniu także położone są sady i ogrody oraz zadrzewienia wzdłuż rzeki Brennicy i lasy na zboczach góry Bucze. Nic więc dziwnego, że także ten obiekt upodobały sobie aż dwa gatunki nietoperzy: podkowce małe (około 40 osobników) oraz nocki duże (ponad 150 osobników). Wspólnie zajmują strych oraz wieżę kościoła. W obrębie Pogórza Śląskiego znajduje się także stary młyn w miejscowości Pierściec. Jest on obecnie nieczynny i panuje w nim błoga cisza. Dlatego na strychu oraz w piwnicy osiedliły się podkowce małe (około 30 osobników), które się tutaj latem rozmnażają.

• U KUZYNKI CHOMIKA
W gęstych zaroślach kosodrzewiny oraz borach świerkowych położonych w obrębie kopuły szczytowej góry Pilsko w Beskidzie Żywieckim znalazła schronienie daleka kuzynka chomika - darniówka tatrzańska. W Polsce występuje tylko w Tatrach oraz na Babiej Górze i Pilsku. Najczęściej spotykana jest na zboczach z licznymi strumieniami oraz dużą ilością zwalonych pni. Te małe, niewinne zwierzęta mogą zginąć po wejściu do puszki lub butelki. Dlatego nie należy wyrzucać odpadków wzdłuż szlaków oraz w lesie.

• TAKIE ŁADNE KWIATKI
Na górskich halach można spotkać fioletowe kwiatostany dzwonka piłkowanego. Jego najbliżsi sąsiedzi rosną w Tatrach, ale największe skupisko tego gatunku w Polsce znajduje się w Bieszczadach. Wśród gęstych traw ukryta jest mała i niepozorna tocja karpacka o drobnych żółtych kwiatach. Gatunek ten pasożytuje na innych roślinach. POBIERA Podbiera od nich wodę i sole mineralne za pomocą maleńkich ssawek. W Polsce występuje w Bieszczadach i na Babiej Górze oraz w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.

• FIOLETOWY MORAWSKI
W beskidzkich ziołoroślach oraz na młakach rośnie m.in. tojad morawski, który charakteryzuje się fioletowymi kwiatami. Jego główny obszar występowania to piętro kosodrzewiny, ale często "wędruje" wzdłuż potoków i zasiedla niżej położone obszary. Na terenie Polski występuje tylko na około 30 stanowiskach - na Babiej Górze i Policy, w Tatrach oraz w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.

• NOCNY ŁOWCA
W Beskidzie Żywieckim można spotkać potężnego puchacza - największą sowę na świecie oraz największego nocnego ptaka drapieżnego Europy. Poluje on na różnej wielkości ofiary - od maleńkich owadów przez gryzonie po młode sarny. "Uszy" puchacza zazwyczaj są położone poziomo, ale ptak podnosi je w stanie stresu. Nazwa gatunku pochodzi od wydawanego przez te ptaki bardzo donośnego (słyszalnego nawet do 5 km) pohukiwania "pu-hu" lub "phuoo". Najczęściej można je usłyszeć wieczorem lub o zmroku. Pod koniec zimy, w czasie godów, ich hukanie słychać całymi nocami.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto