MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy znak jedności z Ukrainą. Napis „Дети” przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej

KL
Zdjęcie budynku teatru. Tuż przed wejściem namalowany białą farbą wielki napis cyrylicą: DETI. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zdjęcie budynku teatru. Tuż przed wejściem namalowany białą farbą wielki napis cyrylicą: DETI. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Teatr Polski Bielsko-Biała
Na placu przed budynkiem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej namalowany został napis „Дети” - dzieci, który nawiązuje do zbombardowanego przez wojska Putina teatru w Mariupolu. Podkreśla on zbrodniczy atak wojsk rosyjskich, a także jest odpowiedzią na ważny apel zawarty w orędziu Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI.

Wyjątkowy znak jedności z Ukrainą. Napis „Дети” przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej

Przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej pojawił się napis „Дети”. Wcześniej takim napisem oznaczono Doniecki Regionalny Teatr Dramatyczny w Mariupolu, by dać znać, że pełni on schron dla matek z dziećmi. Mimo tego oznaczenia, armia rosyjska dopuściła się potwornej zbrodni wojennej, zrzucając bomby na ten obiekt. W wyniku ataku zginęły setki osób. Budynek został zrównany z ziemią.

Rosjanie wiedzieli, że mordują dzieci. Po obu stronach zniszczonego teatru wypisane zostały gigantyczne litery, układające się w słowa „Дети” - DETI. Były one doskonale widoczne i nie można było ich przeoczyć.

Umieszczenie napisu przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej jest wyraźnym znakiem wsparcia dla Ukrainy. A także przesłaniem do rosyjskiego społeczeństwa, aby rozpoznało prawdę i przeciwstawiło się przemocy swojego państwa.

W orędziu wydanym na Międzynarodowy Dzień Teatru Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI zachęca do umieszczenia przed każdym teatrem w Polsce i na świecie napisu „Дети”.

- Niech ten napis-okrzyk niesie się przez świat: ДЕТИ ДЕТИ ДЕТИ… Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich. Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią. Niech usłyszy go świat i zacznie pracę nad nową przyszłością - czytamy.

Jak zaznaczono, teatr jest tym miejscem, w którym chroni się życie i wytwarza nowe.

- Wojna namacalnie pozwala nam odczuć, że teatr to zgromadzenie kruchych ciał, które rozpoznają swoją współzależność i siłę płynącą z relacji. A kruchość jest tym, co wznieca rewolucję. (...) Potrzebujemy teatru jako schronu, jako domu dla nas i dla tych, którzy z nami zamieszkają. Schronu dla wyobraźni, która niesie alternatywę i stwarza nowe języki. Schronu dla wartości - napisano.

Bardzo wymowny jest też początek orędzia.

- To jest orędzie na czas wojny, która trwa i na czas pokoju, który nadejdzie. Orędzie dla teatru, jaki znamy i dla tego, jaki stworzymy. Orędzie dla świata, który musimy zmienić, by go ocalić. Orędzie dla życia - rozpoczyna się tekst.

Całość można zaleźć TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto