Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyłoniono śląskich bohaterów [Zdjęcia]

Redakcja
Odsłonięciem muralu upamiętniającego Henryka Sławika i wręczeniem nagród zakończył się w Katowicach konkurs edukacyjno-historyczny "Szukamy bohaterów".

Ulica Mariacka zaroiła się od uczniów szkół z województwa śląskiego. To oni przez pół roku poszukiwali bohaterów w swojej okolicy. Zgłoszeń przyszło ponad 60. Niektóre prace poświęcone mniej lub bardziej znanym osobom, które zasługują na uznanie miały nawet 100 stron. Na katowicki deptak przyszli by podsumować konkurs i zobaczyć pierwszy z murali, które powstają w przejściu pod torami kolejowymi obok starego dworca PKP.

- Ideą konkursu było wyszukanie z archiwów domowych, archiwów niepamięci bohaterów jeszcze nie znanych i to się udało. Tacy bohaterowie istnieją w ich okolicy, ich rodzinach. A gdyby nie ta młodzież nigdy byśmy ich nie poznali - wyjaśnia MM Silesii dr Marek Migalski, eurodeputowany, inicjator konkursu.


Kończenie muralu o Sławiku

Uczestnicy konkursu dopisali

"Szukamy bohaterów" to tylko konkurs w którym zwycięzcy oprócz prezentacji swojego bohatera wygrali wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Przede wszystkim ma powstać książka, opisująca wszystkich zgłoszonych kandydatów. Jak dodaje Migalski - będzie ona za darmo rozpowszechniana w szkołach. Tak by młodzież z województwa śląskiego mogła czytać o swoich bohaterach.

Kolejnym elementem finału było odsłonięcie pierwszej części muralu, który już wkrótce wypełni przejście podziemne na skrzyżowaniu ulic Mariackiej i Mielęckiego. Na ścianie tunelu w nietypowy sposób zostanie uwieczniony bohater z czasów II wojny światowej Henryk Sławik, który od urodzenia związany był ze Śląskiem, w czasie wojny jeden z organizatorów pomocy polskim uchodźcom, którzy znaleźli się na Węgrzech.

- Mural składa się z pięciu scen z życia Sławika. Właściwie czterech scen z życia i jednej pośmiertnej, takiej pamiątkowej. Na początek portret, następnie spotkanie Sławika na Węgrzech, a na koniec aresztowanie naszego bohatera - wyjaśnia Adam Skowron, z biura eurodeputowanego.

Zobacz również: Uczniowie śląskich szkół szukają bohaterów

W przyszłości kolejni bohaterowie będą sukcesywnie domalowywani, a przejście stanie się miejscem pamięci. Konkurs organizowany przy współpracy z IPN po odsłonięciu murala przeniósł się do w sali nr 107 na Wydziale Filologii Polskiej UŚ gdzie wręczono nagrody najlepszym poszukiwaczom.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto