Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa jubileuszowa "Dwa początki. Z dziejów Muzeum miejskiego w Zabrzu"

korolina
korolina
Muzeum Miejskie w Zabrzu obchodzi swoje 75. urodziny. Z tej okazji zaprezentowano takie eksponaty jak wyposażenie z dawnego kościoła św. Andrzeja w Zabrzu, przedwojenne pamiątki cechowe, okazały model lokomotywy a nawet wypchany niedźwiedź brunatny.

Muzeum Miejskie w Zabrzu powstało w 1935 roku w niemieckim jeszcze Hindenburgu jako Städtische Heimatstube czyli Miejska Izba Regionalna. Początkowo swoją siedzibę miało w dwóch pokojach budynku administracji miejskiej rzeźby przy dzisiejszej ul. Szczęść Boże.

Trzy lata później, już jako Städtische Heimatmuseum przeniosło się do kamienicy przy obecnym pl. Krakowskim 9. Po II wojnie światowej, w czerwcu 1945 r. placówkę reaktywowano już jako muzeum polskie, lokując je w tym samym miejscu i włączając do jego zbiorów to, co ocalało z przedwojennej kolekcji. Dyrektorem powracającej do życia instytucji mianowano archeologa Kazimierza Żurowskiego, który funkcję tę pełnił przez kolejne trzy lata. W tym czasie muzeum wzbogaciło się o liczne eksponaty z wielu dziedzin. Dużo pracy włożono też, by ponownie otworzyć je dla zwiedzających.

To właśnie owe dwa początki, z czasów niemieckich narodzin instytucji oraz z lat powojennych, gdy ją odbudowywano, są tematem otwartej ekspozycji. W podzielonej na dwie części wystawie zaprezentowano przedmioty, które ocalały z przedwojennej kolekcji, oraz te które nabyto w drugiej połowie lat 40. Całość uzupełniają archiwalne dokumenty ilustrujące sposoby ich pozyskiwania.

Niewątpliwą atrakcją ekspozycji są pamiątki z dawnego, drewnianego kościoła św. Andrzeja w Zabrzu, na czele z drzwiami z tkwiącym w nich odłamkiem sowieckiego granatu,który w 1945 r. zniszczył muzealne sale. Podziwiać też można zabrzańskie skrzynie i sztandary cechowe z przełomu wieków XIX i XX, model lokomotywy parowej, wypchanego niedźwiedzia znalezionego po wojnie w jednym z zabrzańskich mieszkań czy ogromny portret cesarza Wilhelma II, odkryty w 1946 r. w na strychu magazynu "Społem". Dużo miejsce poświęcono również pierwszemu dyrektorowi powojennej placówki, Kazimierzowi Żurowskiemu, po którym pamiątki udostępniła jego córka Maria Żurowska-Gangi.

Wystawę zorganizowano ze zbiorów własnych muzeum, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Muzeum w Chorzowie. Można ją oglądać w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Cafe Silesia do 31 grudnia 2010 roku.

Ten materiał bierze udział w konkursie do dziennikarzy obywatelskich "Tym żyje miasto"

Zapraszamy wszystkich mieszkańców MM do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze materiały dziennikarzy obywatelskich! Opublikuj swój materiał w portalu MMSilesia.pl a weźmie on automatycznie udział w konkursie, w którym łączna pula nagród to 500 złotych!
od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto