MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy budynek winiarni w Raciborzu przejdzie gruntowny remont. Będzie miejscem dla Sądu Apelacyjnego w Katowicach

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
INWESTYCJE: - Przywracamy świetność miastu i pomnikom jego historii. Ten budynek będzie służył instytucjom państwa oraz jego obywatelom - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas środowej uroczystości podpisania umowy na wykupienie budynku przy ul. Zborowej w Raciborzu przez Sąd Apelacyjny w Katowicach. W wyremontowanym budynku będą się mieścić siedziba Centrum Cyfryzacji Obsługi Druku oraz call center apelacji katowickiej.

Zabytkowy budynek w Raciborzu zmieni się w siedzibę sądu. To inwestycja warta miliony

W środę 4 października, podpisano umowę na wykupienie budynku przy ul. Zborowej w Raciborzu przez Sąd Apelacyjny w Katowicach. Miejsce gdzie niegdyś mieścił się zespół hurtowni i składu win, wkrótce stanie się siedzibą Centrum Cyfryzacji Obsługi Druku oraz call center apelacji katowickiej. Jak podkreślał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, "to największa inwestycja w zabytki w Raciborzu i jedna z największych w regionie". Zdaniem wiceministra, w ten sposób zostanie przywrócona świetność miastu i pomnikom jego historii.

- Obowiązkiem państwa jest zapewnienie obywatelom właściwej obsługi. Jestem przekonany, że wkrótce będziemy mogli cieszyć się pięknym i nowoczesnym budynkiem. [...] W czasach wolnego państwa polskiego, obiekt ten będzie służył instytucjom państwa, ale też obywatelom, żeby ten dostęp do wymiaru sprawiedliwości był jak najsprawniejszy i jak najlepszy - mówił wiceminister Woś.

Obiekt ma zostać w pełni wyposażony i dostosowany do najwyższych standardów, zachowując swój historyczny charakter. Przeniesienie w to miejsce Centrum Cyfryzacji Obsługi Druku pozwoli z kolei na oszczędności dla państwa.

- W gmachu tym zmieści się archiwum dowodów rzeczowych dla całej apelacji, którego obecnie brakuje. W skali całej Polski ponosimy miliony złotych kosztów na wynajem kolejnych pomieszczeń związanych z archiwaliami sądowymi. Ten budynek nadaje się do tego idealnie - dodawał wiceminister sprawiedliwości.

Prace ruszą lada dzień

Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy zadania jeszcze w tym tygodniu. Ten z kolei będzie miał 36 miesięcy na zrealizowanie gruntownej modernizacji zabytkowego budynku. Pracy będzie jednak sporo, bo zabytkowy budynek znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. W przeszłości, dochodziło tu do zawalenia się jego części.

- Mam nadzieję, że firma bardzo szybko i sprawnie wywiąże się, żeby ten budynek nabrał swojego blasku i służył mieszkańcom oraz Sądowi Apelacyjnemu. Będzie to miejsce, którym mieszkańcy Raciborza będą mogli się chwalić i będą z niego dumni - mówił dyrektor katowickiego sądu Leszek Kędzior.

Sąd Apelacyjny w Katowicach nabył budynek zabytkowej winiarni za kwotę 1,2 mln zł, o czym w maju bieżącego roku informował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Nieruchomość położona w centrum Raciborza została nabyta w licytacji komorniczej. Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 38 milionów złotych.

Miejsce gdzie niegdyś mieścił się zespół hurtowni i składu win, wkrótce stanie się siedzibą Centrum Cyfryzacji Obsługi Druku oraz call center apelacji katowickiej

Zabytkowy budynek winiarni w Raciborzu przejdzie gruntowny r...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto