Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy kościół w Szałszy w końcu otrzymał pieniądze na renowację

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szałszy to jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych w powiecie tarnogórskim. Jednak, aby zachował swoją wartość i piękno potrzebna jest jego renowacja. W końcu znalazły się pieniądze na szereg inwestycji remontowo - konserwatorskich.

Do tej pory praze związane z całościowym remontem tego zabytkowego obiektu finansowane były w części przez Parafię i jej parafian, a w części środkami pochodzącymi z dotacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Polecamy również: Znamy 7 cudów architektury [Zdjęcia + Wideo]

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Tarnogórskiego, która odbyła się 26 stycznia, zdecydowano o przyznaniu dotacji na prace remontowo-konserwatorskie w wysokości 96 000 zł. Rada pozytywnie rozpatrzyła wniosek, który złożyła Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Gliwicach - Żernikach, reprezentowana przez proboszcza parafii, ks. Antoniego Rzeszutko. Parafia złożyła wniosek jeszcze w ubiegłym roku, by 13 października 2009 roku został on pozytywnie zaopiniowny przez komisję powołaną przez Starostę Tarnogórskiego, co w końcu zakończyło się przyznaniem dotacji na renowacje kościoła.

Dofinansowanie obejmie m.in. prace mające na celu częściową naprawę, niezbędną wymianę i konserwację elementów konstrukcji i wykończenia kościoła. W ich zakresie przewiduje się m.in.: remont ścian zewnętrznych wieży, konserwację ścian zewnętrznych nawy i prezbiterium, naprawę stropu z wymianą wtórnej XX-wiecznej podsufitki, remont dachu z wymianą pokrycia oraz mikroniwelację terenu.

Przypomnijmy, że Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szałszy posiada wielką wartość artystyczną, kulturalną i historyczną. Najstarsze znane wzmianki o kościele pochodzą z 1460 roku, budynek kościóła w obecnej formie pochodzi z początków XVII wieku. Do dzisiaj zachowało się w nim wiele elementów cennego wyposażenia, m.in: późnobarokowe ołtarze główny i dwa boczne, obrazy (z 1460 roku, przełomu XVIII i XIX wieku i XIX wieku) i przedmioty liturgiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto