Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachęcamy i pomagamy - rozmowa z Henrykiem Postelem

Redakcja
Rozmowa z Henrykiem Postelem, prezesem Zarządu MPWiK Sp. z o. o. w Będzinie.

Jakie korzyści dała miastu i jego mieszkańcom realizacja unijnego projektu pn. "Gospodarka wodno-ściekowa w Będzinie"?
Dzięki temu projektowi Gmina Będzin nie będzie musiała płacić wysokich kar, które zgodnie z dyrektywami unijnymi grożą gminom nie posiadającym zbiorczych systemów oczyszczania ścieków.Bardzo ważne są też korzyści ekologiczne. Nowoczesny system kanalizacji sanitarnej pozwolił na skanalizowanie 90% obszaru miasta Będzina. Miasto pięknieje, mamy coraz więcej nowoczesnych osiedli, tymczasem funkcjonowanie szamb to fetor, śmierdzące szambowozy krążące po mieście, zatrucie wody i gleby. Przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej przynosi natomiast wyraźne podniesienie komfortu życia, a także ograniczenie zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych i gruntu - co przyczyni się do poprawy stanu czystości wód powierzchniowych i podziemnych na terenie miasta, a warto wspomnieć, że 60% wody w Będzinie pochodzi z ujęć głębinowych. Będzie to również miało przełożenie na korzyści wynikające ze wzrostu atrakcyjności turystycznej i krajobrazowej, które przyczynią się do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej terenów położonych w Będzinie. Za tym zwykle idzie wzrost wartości budynków i parcel budowlanych na lokalnym rynku nieruchomości. Niebagatelne są też korzyści wynikające z ograniczenia wydatków gospodarstw domowych na neutralizację ścieków, gdyż koszt odprowadzania ścieków kanalizacją jest znacznie niższy od kosztu ich wywozu taborem asenizacyjnym.

Właśnie, to bardzo ważny argument za przyłączeniem się do sieci. Czy dysponują Państwo wyliczeniami na ten temat?
Tak, przygotowaliśmy nawet specjalne ulotki dla mieszkańców, które jasno wykazują, że szambo jest bardzo drogim rozwiązaniem. Z naszych wyliczeń wynika, że utylizacja metra sześciennego nieczystości z szamba kosztuje ok. 17 złotych. Natomiast pozbycie się tej samej ilości ścieków za pośrednictwem kanalizacji to wydatek rzędu tylko 6 złotych. W skali roku dla trzyosobowej rodziny wydatki na utylizację nieczystości kształtują się następująco: dla budynków podłączonych do sieci to ok. 650 złotych, a dla właścicieli szamb - aż ok. 2200 złotych. Rachunek ekonomiczny jest więc prosty. A mimo to do naszej nowoczesnej sieci kanalizacyjnej przyłączyło się do tej pory tylko ok. 54 proc. mieszkańców Będzina.

Dlaczego tak się dzieje?
Od granicy posesji do budynku mamy do czynienia z przyłączem, które nie jest własnością wodociągów ani tym bardziej gminy. Odpowiada za nie właściciel posesji i to on musi je wybudować. W Regulaminie Utrzymania Czystości i Porządku Na Terenie Miasta Będzina w § 3 pkt 1 mówi, że na przyłączenie nieruchomości do nowej sieci kanalizacyjnej właściciel lub zarządca ma 9 miesięcy. Wiele osób tłumaczy jednak, że nie stać ich na budowę przyłącza.

Ile to kosztuje?
W granicach 2-6 tysięcy złotych. Jednak nasze przedsiębiorstwo wprowadziło liczne ułatwienia, również finansowe dla mieszkańców. Właściciele, którzy szybko - tj. w terminie 9 miesięcy od przekazania do eksploatacji -zdecydują się na budowę przyłączy kanalizacyjnego i wodociągowego otrzymują od Spółki bezpłatnie dokumentację na te przyłącza. To oszczędność rzędu 400-600 złotych. Jeśli podłączają się do sieci mieszkańcy całej ulicy, możemy też dużo taniej wykonać operat geodezyjny - a to kolejna oszczędność, tym razem 200-300 złotych. Generalnie z naszych wyliczeń wynika, że przyłączenie się do sieci zwraca się, przy dzisiejszych cenach utylizacji nieczystości, za 2-6 lat.

Co grozi osobom, które nie przyłączyły się sieci - jeśli tylko są takie możliwości?
Kary są wysokie, mogą sięgać nawet do 10 tysięcy złotych, nakłada się je na podstawie art. 5 ustawy z dnia 13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który mówi, że istnieje obowiązek podłączenia budynku do sieci kanalizacji sanitarnej. Przepis ten nie dotyczy tylko budynków wyposażonych w przydomową oczyszczalnię spełniającą wymogi określone w przepisach. W przypadku naszej gminy, która korzystała ze środków unijnych, groźna jest również inna kwestia - dostając te środki zobowiązaliśmy się do osiągnięcia konkretnych efektów, w tym ekologicznych.


Nowoczesna sieć w Będzinie
W Gminie Będzin, dzięki środkom z Unii Europejskiej skanalizowano praktycznie całe miasto. Projekt, zrealizowany w Będzinie przy wsparciu przedakcesyjnego Funduszu Spójności pn. "Gospodarka wodno-ściekowa w Będzinie", otrzymał dofinansowanie przyznane przez Komisję Europejską w kwocie aż 21 286 425 euro, co stanowiło 75 % wartości inwestycji. Całkowita wartość Projektu po zakończeniu i ostatecznym rozliczeniu wyniosła ponad 26 milionów euro (w tym prawie 20 mln euro to środki unijne), co stanowiło więcej niż wynosi budżet Gminy Będzin. W ramach zrealizowanych robót wykonano m.in. ponad 39 kilometry kanalizacji sanitarnej (39,710 km), ponad 29 kilometrów kanalizacji deszczowej (29,770 km), 17 przepompowni ścieków sanitarnych, 5 przepompowni ścieków deszczowych oraz zabudowano 15 kpl urządzeń podczyszczających. Wymienionych zostało też ponad 35 kilometrów (35,620 km) sieci wodociągowej, a ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych nawierzchni dróg i chodników zostało odtworzonych. Ten olbrzymi wysiłek tylko wtedy się opłaci jeżeli wszyscy skorzystamy z tej szansy jaką dała nam Europa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto