Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie księżyca 27/28 września. Superksiężyc 2015. To było widowisko! [ZDJĘCIA]

Ewa Bilicka
Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
W nocy z niedzieli na poniedziałek będzie można zobaczyć na niebie kumulację dwóch zjawisk astronomicznych. Synoptycy zapowiadają dobre warunki do obserwacji. Księżyc zbliży się do Ziemi, a potem zacznie znikać.

Zjawisko zaćmienia będzie spektakularne. Nasz satelita bardzo zbliży się bowiem do Ziemi: – Na odległość 357 tys. kilometrów, będzie to najbliższe zbliżenie w tym roku – mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. – Obserwatorom księżyc będzie się wydawać nawet o 10 procent większy.

Księżyc będzie się nam więc wydawać wyjątkowo duży, po czym zacznie nam stopniowo znikać z oczu. Spektakl całkowitego zaćmienia księżyca i osiągnięcia przez niego jednocześnie tzw. perygeum (czyli punktu jego orbity okołoziemskiej będącego najbliżej naszej planety) obserwować będzie można od 2.00 w nocy do około 6.30 nad ranem, maksymalne zaćmienie ujrzymy godzinie 4.47.

Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nollema. Tak właśnie określił on moment, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a dodatkowo Księżyc jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

Księżyc najpierw pociemnieje, a później zmieni swoją barwę na… czerwoną, nadaną mu przez przez rozświetloną promieniami słonecznymi atmosferę ziemską.

Podobnie zachowuje się słońce podczas swego zachodu i wschodu – również jest czerwone.

Zaćmienie księżyca występuje wtedy gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Księżycem, a Słońcem przez co do Księżyca nie docierają bezpośrednio promienie słoneczne.

Następne takie zjawisko jak podczas nadchodzącej nocy będziemy mogli zobaczyć dopiero w 2033 r. (nałożenie się na siebie zaćmienia Księżyca i jego perygeum).

- Noc będzie generalnie pogodna, pojawią się ewentualnie niskie cienkie chmury przysłaniające czasami niebo. Wydaje się, że zjawisko „krwawego księżyca” będzie można z powodzeniem obserwować – mówi dyżurny synoptyk IMiGW we Wrocławiu.

Źródło: Nowa Trybuna Opolska - Zaćmienie księżyca w nocy z niedzieli na poniedziałek [27 / 28 września 2015]

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto