Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakłady „Defum” szansą na nowe centrum miasta [Zdjęcia]

Adam Gawron
Adam Gawron
Dąbrowa Górnicza nie posiada centrum z prawdziwego zdarzenia – tak myśli wielu. Posiada jednak potencjał, by je stworzyć: hale zakładów „Defum”.

Centrum miasta stanowi dzisiaj rejon wokół Placu Wolności – ogromnej przestrzeni, zamkniętej z jednej strony Pałacem Kultury Zagłębia, z drugiej blokiem z okresu PRL-u, z trzeciej zaś – powstającym obecnie centrum handlowo-rozrywkowym „Pogoria”. Miejsce świeci pustkami, szczególnie wieczorami, nie oferując wiele poza kilkoma pubami. Powstały niedawno Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla tej okolicy przewiduje zabudowę przeciwległego do PKZ terenu, obecnie wejścia do parku Hallera, budynkiem o funkcji handlowej oraz stworzenie przestrzeni publicznej przed nim. Czy to wystarczy, by tchnąć życie w ten wymarły obszar?

„Nowe centrum miasta”

Uchwalona 28 listopada 2007r. Strategia Rozwoju Miasta do 2020 r. za jeden z priorytetów uznaje między innymi „wykreowanie centrum miasta z prawdziwego zdarzenia”. W ramach priorytetu, urzędnicy pracują nad projektem „Nowe centrum miasta”, wykorzystującym budynki zakładów „Defum”, znajdujące się za PKZ. Miasto jest właścicielem dwóch z nich: budynku biurowego oraz byłej narzędziowni, pozostałe należą do prywatnych właścicieli. – Zanim rozpoczniemy przygotowanie koncepcji, musimy przekonać pozostałych właścicieli działek, aby mogła powstać tam przestrzeń publiczna. Gdy będzie akceptacja pomysłu, będziemy mówić o całym projekcie, o nowym centrum miasta – mówi Marcin Bazylak, naczelnik Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej dąbrowskiego UM. – Chcemy, aby w naszym mieście powstał Rynek. Dąbrowa Górnicza zasługuje na to – dodaje.

Mieszkania i sklepy w dawnej narzędziowni?

- Teren, na którym znajdują się budynki „Defum” przeznaczony został pod obiekty handlu detalicznego oraz zespoły handlowo-usługowe o powierzchni sprzedaży nie przekraczającej 2000m², tereny przestrzeni publicznej, w tym place i tereny zieleni z urządzeniami sportowo-rekreacyjnymi, zabudowę wielorodzinną mieszkaniowo-usługową – informuje Bazylak. – Na terenie tym, zgodnie z przyjętym studium obowiązuje zakaz lokalizacji uciążliwych, stwarzających zagrożenie zdrowia ludzi i obniżających estetykę otoczenia rodzajów użytkowania – dodaje.

Według autorów pomysłu budynki miałyby służyć kulturze: - Można by urządzić tam centrum kulturalne i organizować na przykład wystawy czasowe – mówi Maria Rojowska ze stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Można by też pomyśleć o Muzeum Socrealizmu i zwiezieniu w to miejsce wszystkich pomników z tego okresu znajdujących się na terenie miasta – dodaje.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto