Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek i wzgórze zamkowe w Będzinie [Wybieramy 7 cudów]

Redakcja
Była to średniowieczna królewska warownia wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego do ochrony Szlaku Orlich Gniazd nad Czarną Przemszą na pograniczu Małopolski i Śląska. Obecnie stanowi największą atrakcję turystyczną Będzina.

Początki warowni sięgają IX wieku, kiedy to na Wzgórzu Zamkowym powstał pierwszy gród.Budowa zamku w obecnym kształcie związana była ściśle z utratą Śląska i jego przejściem pod panowanie czeskie w 1348. Granica między Koroną Polską a Czeską przebiegała wówczas po linii Czarnej Przemszy, a więc u samego podnóża zamku. Burzliwa historia tych terenów sprawiła, że zamek jak i wioska ulokowana w jego okolicy wielokrotnie była niszczona.

Dopiero W 1919 r. z inicjatywy Stefana Warchoła, inżyniera powiatowego, Jana Gęborskiego, właściciela Góry Zamkowej, Benedykta Misiórskiego, farmaceuty i Romana Wyszatyckiego, pisarza hopotecznego, powstało Towarzystwo Opeki nad Górą Zamkową. Gęborski odstąpił Towarzystwu park i ruiny zamku, z nadzieją na jego odbudowanie. Towarzystwo przystąpiło do odbudowy w 1929 r., którego projekt i plan odbudowy sporządził prof. Adolf Szyszko-Bohusz. W czasie prac budowlanych odnaleziono wiele zabytkowych przedmiotów, które przechowywano w Magistracie. Obecnie miasto Będzin planuje przywrócenie zamku i Wzgórza Zamkowego do dawnej świetności tworząc wioskę historyczną mająca turystom przypomnieć historię grodu królewskiego.

Zobacz również: Zamek w Będzinie ma stać sie najwiekszą atrakcją

Zobacz więcej zdjęć Zamku w Będzinie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto