Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Będzinie ma być największą atrakcją w regionie [Zdjęcia]

Redakcja
Zamek Dolny, mur obwodowy, trzy nowe wierze, adaptacja podziemi, stworzenie bramy zamkowej oraz mostu nad Czarną Przemszą to inwestycje planowane do 2013 na Wzgórzu Zamkowym.

- Jest to dla nas istotne przedsięwzięcie w mieście, gdyż Wzgórze Zamkowe i zamek traktujemy jako najważniejsze miejsce nie tylko u nas ale i w całym regionie Zagłębia Dąbrowskiego. Dlatego zdecydowaliśmy się na pewne rekonstrukcje zamku, w postaci wybudowania Zamku Dolnego u podnóży Wzgórza Zamkowego – mówi MM Silesii Radosław Baran, prezydent Będzina. – Pracę zleciliśmy wybitnemu architektowi, który oprze się na badaniach archeologicznych, które były przeprowadzane na tym terenie – dodaje prezydent.

Tak obecnie wygląda zamek i Wzgórze Zamkowe


Tak ma wyglądać zamek po rekonstrukcji


Projekt „Zachowanie dziedzictwa kulturowego i osiągnięć kulturalnych Zagłębia” rozpoczniemy w przyszłym roku, jednak już dziś można poznać planowane inwestycje. Przywrócona zostanie sylwetka Zamku Dolnego, mur obwodowy oraz wieża furty zamkowej. W koncepcji zakłada się również nadbudowanie zachodniego muru obwodowego, mostu nad Czarna Przemszą, przywrócenie południowego muru obwodowego, budowę trzech wież: bramnej, mieszkalnej oraz furty miejskiej. W ocenie architekta odpowiedzialnego za pracę przy zamku nie możliwe jest wykonanie wiernej rekonstrukcji.

Zobacz również: Będzin ma swój Dom Turysty. Pojawią się turyści?

- Nie jest możliwe pełne odbudowanie zamku ze względu na to co zostało zachowane. Dlatego to co zostanie dodane trzeba traktować jako rekonstrukcję dydaktyczną – wyjaśnia MM Silesii dr inż. Maciej Małachowicz, architekt, który opracował projekt rozwoju zamku. – Posłużymy się zarówno archeologią, opracowaniami Błaszczyka, który przez wiele lat badał zamek oraz nasza 14 letnią wiedzą na temat polskich średniowiecznych zamków – dodaje architekt.

Radosław Baran obwieszcza nowe plany


Nowa inwestycja ma potrwać do 2013 roku. A jej efekty mają sprowadzić do Będzina turystów nie tylko z Polski ale i Europy, gdyż ma to być największy tego typu zrekonstruowany obiekt w kraju. Są jednak mieszkańcy, którzy uważają, że nowy zamek nie pomoże miastu, a należało by skupić się na dawnym wyglądzie miasta.

- Ja myślę, że odbudowa zamku nie jest istotna. Gdyby Będzin zachowano w pierwotnej formie, z kamienicami, które były tu przed wojną turyści sami by się zjeżdżali – mówi MM Silesii Irena od 27 lat mieszkająca w Będzinie. – Nie wydaje mi się by inwestycja była aż tak konieczna – dodaje Irena.

Młodzi mieszkańcy miasta nie zgadzają się ze słowami Ireny -  dla nich Zamek to centralny punkt miasta, jednak podkreślają, że odbudowa to nie wszystko, należy również zadbać by w obrębie warowni ciągle się coś działo.

- Projekt nam się podoba o ile Baran go zrealizuje . Jest to ogromna szansa dla miasta by zaistniało w województwie i zaczęło zarabiać na turystach – mówi MM Silesii GrażynaMłyńczak. – To będzie reklama miasta, pod warunkiem, że oprócz sylwestra, pikników rycerskich i Dni Będzina będzie więcej imprez kulturalnych – dodaje Anna Bień.

Festiwal Muzyki Celtyckiej na Wzgórzu Zamkowym cieszy się ogromną popularnością


Dziewczyny zastanawiają się czy rekonstrukcja zamku nie spowoduje zamknięcia targu, który dla wielu mieszkańców jest źródłem utrzymania i głównymi miejscem handlowym, a znajduje się w pobliżu Wzgórza Zamkowego. Prezydent zaznacza jednak, że tak się nie stanie.

- Na terenie targowiska poczyniliśmy już pierwsze inwestycje w celu unowocześnienia go i dostosowania pod przyszła rozbudowę zamkową. Chcemy by był tam gdzie jest, ale komponował się z nowymi obiektami – uspokaja Radosław Baran.

Zobacz również: Będzin ma swój teledysk

Koszt inwestycji wyniesie 20 milionów złotych. Środki uzyskane na ten cel będą pochodziły ze środków zewnętrznych jak i budżetu miasta. Odbudowany zamek uzupełni już realizowane „Zabezpieczenie i adaptacja podziemi będzińskich” oraz „Rewaloryzacja parku na Wzgórzu Zamkowym wraz z infrastrukturą i małą architekturą”.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto