18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapis czatu z Anną Brzezińską, pisarką

PKON
fot. Mikołaj Suchan.
Zapraszamy do lektury czatu z Anną Brzezińską, mediewistką i jedną z najpopularniejszych polskich autorek fantasy.

Moderator: Witamy na czacie Annę Brzezińską. Zapraszamy do zadawania pytań.
Anna_Brzezińska: Witam serdecznie :)

~bobby: Co w pisaniu książek jest dla Pani największą frajdą?
Anna_Brzezińska: Opowiadanie historii. Zwykle jest tak, że tę historię najpierw długo nosi się w sobie, a potem stopniowo szuka sposobu jej opowiedzenia, dobiera formę, słowa, obrazy.

~thud: Której swojej książce poświęciła Pani najwięcej czasu, i która była najbardziej wymagająca pod względem przygotowań?
Anna_Brzezińska: Nie umiem uczciwie opowiedzieć. Jestem z wykształcenia historykiem średniowiecza, więc pewne rzeczy, które znalazły się w "Sadze o zbóju Twardokęsku" czy "Wilżyńśkiej Dolinie" wymyśliłam bądź przeczytałam kilkanaście lat temu i dopiero po latach przetworzyłam je we własnych tekstach.
Wydaje mi się, że najtrudniejsze było zbieranie materiałów do krótkiej mikropowieści o Rudyardzie Kiplingu. Tekst naprawdę krótki, a przeczytałam do niego wszystko, co on napisał (łącznie z jego korespondencjami wojennymi i korespondencją) i mnóstwo literatury z epoki i epoce.

~Carla01: Skąd bierze pani inspiracje? ktoś ja daje? czy sama przychodzi.? ;)
Anna_Brzezińska: No niestety nie ma zielonego promienia, który wpada przez okno i poraża z nieopartą siłą :) A poważniej: wydaje mi się, że są pisarze, którzy bardzo wiele czerpią ze swojej biografii i tacy, dla których tworzywem są inne teksty. Ja jestem osobą bardzo "biblioteczną". Ogromnie dużo czytam, różnych rzeczy, nie tylko literatury pięknej, ale i źródeł historycznych, poezji. I pewne tematy w ten sposób dosyć naturalnie się pojawiają. Słowem - przygody głównie w tekstach, życie staram się usilnie mieć spokojne i uporządkowane.

~normalna..: Ma Pani jakąś swoją ulubioną książkę? Taką do której ma Pani szczególny sentyment?
Anna_Brzezińska: Właśnie robię gorączkowy rachunek sumienia, bo tych książek, do których wracam co parę lat i nieodmiennie okazują się zupełnie inne w kolejnym czytaniu, jest wiele. Na pewno dużo powieści historycznej, sporo Skandynawów i w ogóle klasyczna powieść. Ale gdybym miała tak zupełnie uczciwie wybrać jedną, z którą uciekam na bezludną wyspę, to pewnie byłaby Biblia, źródło bardzo wielu opowieści. I Homer i - dla równowagi - Rabelais :) No i nie zmieściłam się w jednej!

~tomasz_niewierny: Jak to było z cyklem o Twardokęsku? Powstał najpierw świat, bogowie, historia, czy bohater?
Anna_Brzezińska: Najpierw było imię głównego bohatera, wykradzione (bo bardzo często jest tak, że coś gdzieś znajduję, w innym tekście, i nie mogę się temu oprzeć) z "Liber Chamorum". To taka cudna księga Nekandy Trepki, zacnego polskiego szlachcica, który wszędzie tropił chamów, czyli plebejuszy, którzy aspirowali do stanu szlacheckiego, niesłusznie oczywiście. I wspomniał on m.in. o pewnym Twardokęsku, a ja zapamiętałam, bo jak tu nie zapamiętać człeka o takim imieniu. Ale jednak podstawowy był świat, który konstruowałam wokół wielkiej walki ludzi z bogami, która dotykała mnóstwa krain i rozlicznych spraw, starałam się więc jakoś sensownie to sobie porozpisywać. Osobowość Twardokęska - zbója, mordercy, nikczemnika i nieco wbrew własnej chęci bohatera - konstruowałam już na tle tego świata.

~bobby: Na drugą część przygód Babuni Jagódki przyszło nam sporo poczekać... Czy jest planowana odsłona numer trzy?
Anna_Brzezińska: Ha! Właśnie napisałam kolejne opowiadanie, które jest do przeczytania w sieci, na licencji Creative Commons, więc można zaplanować i spisać własne losy tej postaci. Wracam do Babuni Jagódki wówczas, kiedy mam ochotę powiedzieć więcej o naszym świecie, mniej o przeszłości. A ponieważ jakoś moja irytacja światem wokół nieco rośnie, myślę, że z pewnością powstanie jeszcze kilka opowiadań. Nie wiem, czy wystarczą na zbiorek - lubię dawać czytelnikom mięsiste, obszerne książki.

~Alida: Przy dwóch książkach pracowała Pani razem z mężem? Jak wyglądało w praktyce takie pisanie na cztery ręce?
Anna_Brzezińska: W praktyce wyglądało to tak, że bardzo dużo rozmawiamy, czy piszemy, czy nie, więc i o tekstach sporo żeśmy rozmawiali. Przy "Za króla, ojczyznę i garść złota" linia fabularna była bardzo prosta, bo to mało skomplikowany pastisz, łatwy formalnie. A że akurat mieliśmy malutkie dzieci, wyglądało to tak, że ja pisałam, kiedy dzieci spały (za dnia) albo były na spacerze z nianią. Potem Greg wracał z pracy i był czas rodzinny, wieczorem ja umordowana padałam, a on ciągnął fabułę. Z "Ziemią niczyją" było inaczej - tam jest jedno opowiadanie jego, jedno moje, a jeden tekst ("Chwała ogrodów", właśnie ten o Kiplingu) rozbija się na wątek żony i wątek męża. I tu każde z nas pisało swój. Żadnych kłótni, jeśli o to pytasz :) Ale jeśli ludzie się nie pożrą przy wychowywaniu dzieci, pisanie też im nie powinno dokuczyć.

~thud: Czy miała Pani propozycje, aby zekranizować Twardokęska lub Babunię Jagódkę? :)
Anna_Brzezińska: Nie. W pewnym momencie były rozmowy o animowanej wersji Babuni, ale zdechło. I nie wierzę, że w Polsce da się zrobić sensowny film fantasy. Kiedy pisałam scenariusz serialu dla młodzieży, proszono mnie, żebym się koncentrowała na efektach trickowych, bo te są tańsze. Myślę, że u nas po prostu nie ma wystarczających budżetów, żeby zrobić coś na światowym poziomie. Choć może z Babunią Jagódką by się udało, jej magia jest dość, hm, kameralna.

~bill: Czy w związku z premierą Wiedźmy planuje Pani cykl spotkań z fanami?
Anna_Brzezińska: Tak, na przykład jutro o godz. 17 będę w Katowicach w Silesia City Center. W następny piątek i sobotę jestem z kolei w Lublinie, potem mam spotkania w Sopocie i Gdańsku, a bodajże na początku grudnia w Warszawie i pewnie będzie tego przybywało. I przyznam, że cieszę się, malutkie dzieci skutecznie mnie wycięły z tej formy kontaktów z czytelnikami, a lubię z nimi rozmawiać.

~tomasz_niewierny: Jakie kryteria powinny być spełnione, by wydawnictwo zainteresowało się książką? Decyduje

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto