Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy po świeże ryby prosto ze zbiornika goczałkowickiego

Redakcja
Zaopatrzenie w wodę jest podstawowym zadaniem zbiornika Goczałkowice, z którego korzystają aglomeracje katowicka i rybnicka. Woda ujmowana ze zbiornika jest uzdatniania w Stacjach Uzdatniania Wody Goczałkowice i Strumień.

Ważnym zadaniem zbiornika jest także gospodarka rybacka, którą należy traktować jako pierwszy etap biologicznego uzdatniania wód systemu wodociągowego. Od początku eksploatacji zbiornika utworzono gospodarstwo rybackie, które dokonuje corocznych zarybień i odłowów. Zarybianie i odłowy mają na celu ograniczenie ilości fitoplanktonu i w efekcie zmniejszenie trofii zbiornika. Zbiornik zarybiany jest rybami drapieżnymi (szczupak, sandacz, węgorz), które traktowane są jako naturalni sprzymierzeńcy w procesie wstępnego uzdatniania wody w zbiorniku.

Ochrona przyrody
Cała powierzchnia Zbiornika Goczałkowice stanowi obszar chroniony, ustanowiony na podstawie Dyrektywy Unii Europejskiej 79/409/EWG z 2 kwietnia 1979 r. o ochronie dziko żyjących ptaków (Directive on the Conservation of Wild Birds), tzw. Dyrektywy Ptasiej. Dyrektywa ta zobowiązuje kraje członkowskie do identyfikacji i ochrony miejsc ważnych dla ptaków. Razem z późniejszą Dyrektywą 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, zwaną Dyrektywą Siedliskową, stanowi podstawę europejskiego systemu ochrony przyrody. Tereny wskazane na mocy obu dyrektyw tworzą ogólnoeuropejską sieć obszarów chronionych Natura 2000. Obszar Natura 2000 o nazwie "Dolina Górnej Wisły" (kod obszaru PLB240001) został ustanowiony na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 lipca 2004 r. w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 (Dz.U. nr 229, poz. 2313) i na podstawie art. 28 ust. 1 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz.U. nr 92, poz. 880).

Ograniczona rekreacja
Wody jeziora były zamknięte dla rekreacji i sportów wodnych od 1984 roku, poza amatorskim połowem ryb. Zbiornik goczałkowicki jest akwenem płytkim i dla potencjalnego użytkownika nieznającego zmiennych warunków ani batymetrii zbiornika bardzo niebezpiecznym. Średnia głębokość zbiornika przy normalnym poziomie piętrzenia wynosi 5,5 m, jednak na znacznej powierzchni nie przekracza 2 m. Mała głębokość oraz duże rozmiary zbiornika stwarzają niezwykle dogodne warunki dla tworzenia się dużych fal o wysokości niespotykanej na innych jeziorach południowej Polski.

Brak naturalnych, osłoniętych zatok i portów, gdzie można się schronić w razie trudnych warunków, jest niezwykle niebezpieczne dla niedoświadczonych żeglarzy. W 2010 roku wykonano nowe mapy batymetryczne dna zbiornika, jak również oznaczono bojami kardynalnymi obszar zbiornika, gdzie żeglowanie jest bezpieczne. W sierpniu 2010 r. reaktywowano port jachtowy w Wiśle Wielkiej, gdzie rolę gospodarza mariny na podstawie umowy z administratorem zbiornika przyjęło na siebie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Pszczynie.

Rozporządzenie nr 2/2010 Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach z dnia 17 czerwca 2010 r. w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wód powierzchniowych Goczałkowice, powiat pszczyński, województwo śląskie, przewiduje jednak ograniczoną formę rekreacji na zbiorniku. Wymogi są bardzo szczegółowe i liczne - trudno je tu wszystkie wymienić. Ich głównym celem jest ochrona wód zbiornika jako rezerwuaru wody pitnej dla regionu.

Ochrona przeciwpowodziowa
Lokalizacja zbiornika retencyjnego Goczałkowice stwarza dogodne warunki regulowania przepływów w okresie wezbrań w dolinie Małej Wisły. Ponieważ poniżej zapory w Goczałkowicach znajdują się ujścia większych niekontrolowanych dopływów rzek Białej i Iłownicy, sterowanie odpływem ze zbiornika ma istotny wpływ na redukcje kulminacji fal powodziowych.

Dla zabezpieczenia przed zalaniem terenów położonych między doliną rzeki Wisły a położonym na jej prawym brzegu Zarzeczem, zbudowano zaporę boczną zbiornika Goczałkowice. Budowla ta spowodowała odcięcie odpływu wody z sieci rowów melioracyjnych przy wyższych stanach wody w zbiorniku.

Od kilku lat w związku ze wzrostem zagrożenia powodzią terenów poniżej zbiornika (słabe wały, szkody górnicze, mało drożne koryta rzek) administrator zbiornika zmuszony jest do utrzymywania zwiększonej rezerwy przeciwpowodziowej. Obecnie zadania ochrony przeciwpowodziowej i komunalnej zbiornika są równoważne.

Istotną funkcją, jaką spełnia zbiornik, jest zwiększenie przepływów w okresie suszy. Latem 2003 r. w okresie kilku miesięcy, pomimo znikomego dopływu wody do zbiornika przez cały okres letniej suszy, koryto Małej Wisły było zasilane stałym odpływem ze zbiornika w wysokości 0,6 m3s-1, pozwalającym na utrzymanie życia w ekosystemie wodnym poniżej zapory.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto