Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: W trzech gminach inżynierowie wiercą, bo szukają cynku i ołowiu

Monika Ziółkowska-Wnuk
Poszukiwawcze prace geologiczne prowadzone na terenie trzech gmin powiatu zawierciańskiego przynoszą pierwsze efekty. Koncesję na badania przyznało Ministerstwo Środowiska. Odwierty potwierdzają obecność rud cynku i ołowiu. Badania mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

- Projekt obejmuje zarówno przeprowadzenie powierzchniowych badań geofizycznych, jak i wykonanie odwiertów geologicznych. Większość prowadzonych przez nas wierceń koncentruje się w rejonie Rokitna Szlacheckiego, w gminie Łazy. Trzy wiertnie wykonują odwierty w Rokitnie Szlacheckim, dwie w północno-wschodniej części Zawiercia - wyjaśnia Barbara Chammas, z kanadyjskiej firmy Rathdowney Polska. - Dotychczasowe rezultaty prowadzonych przez nas wierceń potwierdzają obecność mineralizacji cynkowo-ołowiowej na badanym obszarze - dodaje.

Badania polegają na wierceniu w skałach otworów o niewielkiej średnicy oraz pobieraniu próbek. Pozwala to na uzyskanie pełnego obrazu geologicznego. - Otrzymane w ten sposób próbki skał, zwane rdzeniami wiertniczymi, są następnie opisywane przez geologów i analizowane w laboratorium pod kątem obecności minerałów rudnych i zawartości metali - dodaje Barbara Chammas.

Na tym etapie trudno mówić o ostatecznych wynikach badań. Geolodzy, którzy pracują na terenie powiatu tylko opisują próbki, a całą dokumentacją zajmuje się kanadyjska firma.

Wynikami odwiertów są bardzo zainteresowane władze gmin, na których są one prowadzone.

- Odwierty i badania, które prowadzi firma nie są uciążliwie, a przynoszą efekty. Zapewniają nas o tym pracownicy, którzy podczas ostatniej wizyty mówili również o wysyłaniu do badań pozyskanych próbek oraz wystąpieniu o zgodę na przeprowadzenie kolejnych - zaznacza Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

W ostatnim czasie firma Rathdowney Polska zakończyła część badań. Zostały one jednak wznowione, gdyż firma rozpoczęła badania geoelektryczne, które są całkowicie bezpieczne i nie mają wpływu na środowisko. Odwierty zakończono na Markowiźnie i w Józefowie.

- Firma wykonała kilka odwiertów, po czym je zasypała. Wystąpili jednak do Urzędu Górniczego o pozwolenie na przeprowadzenie kolejnych odwiertów - informuje Dariusz Ptaś, sekretarz gminy Ogrodzieniec.

Po pierwszych informacjach o poszukiwaniu złóż cynku i ołowiu w gminach zawrzało. Mieszkańcy zaczęli obawiać się, że w ich pobliżu powstanie kopalnia cynku.

- Nasze stanowisko w tej sprawie jest jasne. Nie zezwolimy na budowę kopalni, jeśli zgody nie wyrażą mieszkańcy. Dodatkowo jej budowa musiałaby wymagać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, w którym nie ma wzmianki o kopalni - zaznacza Dariusz Ptaś.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto