Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgubienie się w Katowicach od dziś jest kuszące

Claudia Gorzka
Claudia Gorzka
Claudia Gorzka
Zrób to sam – zamień starą kamienicę w wyjątkowe miejsce. Jest sposób by przykryte nowoczesnością szczegóły ujawniły się i zainspirowały nowe pokolenie.

Lost in Katowice to odpowiedź Agaty Stebnickiej, absolwentki ASP w Katowicach, na potrzebę ukazania piękna Katowic w ramach programu ESK. Wspomnienia miasta, opowiadane w naszych słuchawkach, mają nadać mu charakter i przywrócić tętno katowickiej myśli.

Projekt ma charakter enigmatyczny i utrzymany jest w takim klimacie, by odbiorca odczuł że zgłębia skrzętnie skrywaną przez miasto tajemnicę. Nadaje on nową jakość zwiedzania i jest ‘niezbędnikiem’ dla ludzi którzy chcą przeżywać głębokie i kulturalne oblicze Katowic. Co najlepsze, można go realizować indywidualnie, bez chmary turystów. Jego autorka i koordynatorka, Agata Stebnicka opowiada o powstawaniu i celu Lost in Katowice.

Skąd wziął się pomysł na Lost in Katowice?

Dwa lata temu Marek Zieliński dyrektor ESK, odwiedził studentów ASP z zachętą zaangażowania ich w program Miasta Ogrodów. Mnie akurat wpadł do głowy dobry pomysł. Postanowiłam go stworzyć i zrealizować. Zaczęłam się zajmować tym na początku 4 roku studiów i zakończyłam teraz, pod koniec 5 roku. W tym czasie zajmowałam się nie tylko koncepcją, stworzeniem grafiki czy scenariusza, ale głównie na koordynacji wielu innych ludzi, których zainspirowałam i zaangażowałam w realizację.

Jak znalazłam na stronie projektu, zainteresowana programem osoba zgrywa sobie nagranie i z nim zwiedza Katowice. Jak uważasz, kto zechce zwiedzać Katowice w taki sposób?

Każdy kto przebywa w Katowicach i choć trochę zainteresowany jest ich przeszłością. Ja tutaj nie mieszkam, ale sama byłam w szoku, gdy dowiadywałam się co działo się w Katowicach, jacy ludzie tutaj przybywali. Gdy wychodziłam od Pana Henryka Szczepańskiego, który opowiadał mi o wszystkim co tutaj się działo, Katowice już były całkiem inne. Te wizyty całkowicie zmieniały moje spojrzenie na miasto.

Ściągnij nagranie ze strony Lost in Katowice

Kim w tym projekcie jest pan Szczepański?

Pan Henryk Szczepański to rdzeń merytoryczny projektu. Jest dziennikarzem, reporterem, pasjonatem poznawania historii Katowic. Cała jego wiedza była tutaj niezbędna. Spośród jego opowiadań wybrałam te informacje, które najbardziej mnie zaciekawiły i oprawiłam je w pomysł.

Czym jest więc Lost in Katowice?

Nie dobrze jest ujawniać zbyt wiele, by nie stracić zaskoczenia jakie czeka na zwiedzających. Ogólnie jest to opowieść o tym jak pewien duch zagubił się w Katowicach i krąży sobie pewną trasą, czekając na to, aby opowiedzieć swoją historię.

W najbliższym czasie znajdziecie w mieście wystawy, które będą promować projekt, a na trasie Lost in Katowice powstanie sieć miejsc, gdzie będzie można odebrać mapy. Już dziś ze strony www.lostinkatowice.pl można sobie samemu wydrukować taką mapkę i ściągnąć za darmo plik mp3, który przeprowadzi nas przez czasoprzestrzeń Katowic.

Zabieganym, ciągle zmieniającym się Katowicom przyda się z pewnością głębia wspomnień, nadająca również kierunek rozwoju dla jego mieszkańców. Ścieżka dźwiękowa Lost in Katowice przypomina trochę audiobooka, książkę z początku XX wieku, z tą jednak różnicą że słuchając jej sam stajesz się bohaterem, a akcja dzieje się dosłownie na Twoich oczach.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto