Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowy spacer po rezerwacie Łężczok to bajkowa przygoda

Redakcja
Staw Babiczok Północny po remoncie. Podobnie prezentują się już teraz dwa pozostałe stawy - Salm Duży oraz Salm Mały.
Staw Babiczok Północny po remoncie. Podobnie prezentują się już teraz dwa pozostałe stawy - Salm Duży oraz Salm Mały.
Od kilku tygodni rezerwat Łężczok jest po remoncie. Dlatego bez obaw można korzystać ze znajdującej się na jego terenie ścieżki edukacyjnej również zimą. O tej porze roku wygląda wręcz bajkowo, a spacer wśród stawów nie wymaga wyjątkowej kondycji fizycznej. Co więc wyremontowano?

Wieża i ptasie wyspy
Odnowione zostały trzy główne stawy: Babiczok Północny, Salm Duży oraz Salm Mały. W ramach projektu "Odtworzenie prawidłowych stosunków wodnych na terenie rezerwatu Łężczok" wyremontowano groble i pogłębiono stawy, utworzono rowy odwadniające i wymieniono niesprawne urządzenia hydrotechniczne. Ponadto zbudowano dwanaście wysp dla ptaków oraz wieżę widokową służącą do ich obserwacji. Wieża jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Łężczok był remontowany etapami.

Pod koniec 2011 roku zakończono prace na stawie Babiczok Północny. Już w 2012 roku, po zalaniu stawu, obserwować można było efekty remontu. Staw, w tym wyspy, został zasiedlony przez ptaki. Lustro wody pokryły rzadkie rośliny - salwinia pływająca oraz kotewka orzech wodny. W sezonie wegetacyjnym 2013 wszystkie stawy w rezerwacie będą zalane wodą, a więc przywrócona zostanie ich funkcja jako siedliska o bardzo przyjaznych warunkach dla wielu roślin, w tym rzadkiej kotewki orzech wodny oraz licznych gatunków ptaków. Obecny dobry stan techniczny stawów gwarantuje pełnienie takiej funkcji przez kolejne lata.

Na rezerwat z Europy
Pieniądze na remont rezerwatu, który nadzorowało Nadleśnictwo Rudy Raciborskie (zarządca terenu) to dotacja pochodząca z funduszy europejskich. Nadleśnictwo zleciło też opracowanie "Koncepcji programowo-przestrzennej dla remontu stawów Salm Mały, Salm Duży i Babiczok Północny położonych w rezerwacie przyrody Łężczok w ramach przedsięwzięcia: Odtworzenie prawidłowych stosunków wodnych na terenie rezerwatu Łężczok".

Zakres oraz rozwiązania koncepcyjne projektu oparte były o wytyczne ujęte w ekspertyzach dr. Jacka Betleji, dr. Mirosława Kuczyńskiego oraz profesora Andrzeja Czyloka wykonanych na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Pod okiem naukowców
Zabiegi mające na celu ocalenie cennych siedlisk związanych z kompleksem stawów realizowane były na podstawie zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i pod nadzorem ornitologów, ichtiologów oraz botaników.


Co na ścieżce?
- Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza po rezerwacie Łężczok zaczyna się i kończy na parkingu przy wejściu do rezerwatu od strony miejscowości Babice (pomiędzy Raciborzem a Nędzą). Można tu także dotrzeć szlakami turystycznymi z Markowic i Raszczyc.

- Trasa przebiega groblami między stawami, trzeba więc zachować ostrożność.

- W zachodniej części rezerwatu istnieją rzadkie zbiorowiska leśne. Trasa prowadzi też w pobliżu ruin XVIII-wiecznego pałacyku myśliwskiego.

- Końcowy odcinek ścieżki przebiega Aleją Husarii Polskiej. Rosnące tutaj sędziwe dęby, buki i wiązy stanowią dogodne schronienie dla ptaków i nietoperzy.

- Na tym odcinku ścieżki znajduje się także wieża widokowa przeznaczona do obserwacji ptaków.

- Długość całej trasy wynosi 4,5 kilometra.

- Czas przejścia zajmuje około trzy godziny.

- Stopień trudności: niski.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto