Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zlikwidowali linię. A niepełnosprawni zostali bez dojazdu

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Od dziś w autobusach i tramwajach kontrolerzy mają rozdawać ulotki zawierające istotne dla niepełnosprawnych informacje. Wcześniej jednak KZK GOP skróciło trasę autobusu 280, którym niepełnosprawni dojeżdżali do pracy.

Pod koniec października KZK GOP skrócił trasę  autobusu linii 280, która dojeżdżała do Zakładu Aktywności Zawodowej Fundacji Nadzieja Dzieci w Zabrzu. W zakładzie tym pracują ludzie niepełnosprawni ruchowo z całego regionu. W oddziałach krawieckim, poligraficznym i introligatorskim pracuje łącznie ponad 100 osób z Zabrza, Gliwic, Bytomia lub Rudy Śląskiej.

Zabrzański pracodawca, jako jeden z niewielu na Śląsku, zatrudnia osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem upośledzenia umysłowego i ruchowego. 280 nie jeździ już do Bytomia, a swój kurs kończy w Zabrzu na pl. Teatralnym. W związku z tym, niepełnosprawni muszą teraz pokonać trasę do zakładu na piechotę, co zajmuje im około piętnastu minut. Co na to KZK GOP?

Po interwencji mediów związek przyznał, że przy zmianie trasy linii 280 nie sprawdzono, kto najczęściej jeździ tym autobusem. Alodia Ostroch, rzecznik prasowy KZK GOP zapewnia jednak, że trasa autobusu zostanie wydłużona - Wydłużymy trasę linii 280 tak, aby autobus znowu zatrzymywał się na przystanku przy ul. Hagera - mówi. Nie wiadomo jednak kiedy ta zmiana nastąpi i niepełnosprawni znowu będą mogli dojeżdżać do pracy bez problemu.

Czytaj również:Niepełnosprawny w autobusie? No to mamy problem

Tymczasem kilka dni temuw związku z obchodzonym 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Niepełnosprawnych, KZK GOP wspólnie z Caritas Archidiecezji Katowickiej przygotował dla  ulotki i plakaty zawierające istotne dla nich informacje.

- Od piątku kontrolerzy biletów KZK GOP w trakcie pełnienia swoich obowiązków będą wręczać ulotki osobom niepełnosprawnym - informuje Biuro Prasowe KZK GOP.
- Kieszonkowa publikacja będzie zawierać przydatne informacje związane z ulgami przysługującymi niepełnosprawnym w podróżowaniu komunikacją miejską. Rozpropaguje też działający przy katowickiej Caritas Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych, gdzie mogą oni znaleźć specjalistyczne porady - dodaje.

Plakaty z podobną informacją pojawią się później także w autobusach i tramwajach. Przypomnijmy, że oprócz niskopodłogowych autobusów, przyjazne niepełnosprawnym są też niektóre tramwaje, tak zwane „Karliki”, oraz starsze od nich, zmodernizowane „105-ki”, wyposażone w specjalne poręcze przy drzwiach ułatwiające wsiadanie. Kursy wszystkich autobusów i tramwajów przystosowanych do przewozów niepełnosprawnych są specjalnie oznaczone na rozkładach jazdy na przystankach oraz na stronie internetowej KZK GOP.

Czytaj również: Jaworznicki magistrat pomaga niepełnosprawnym

Według Jarosława Puty, przewodniczącego Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Niepełnosprawnych, jeśli chodzi o sytuację osób niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej, to jesteśmy w tej kwestii dalecy od norm ustalonych przez Unię Europejską - Nie widzę również zbytniego zaangażowania ze strony samorządów w kwestii ułatwienia życia osobom z dysfunkcjami - mówił Puta w rozmowie z MM Silesia.


 

MMSilesia poleca również:



 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto