Zmiana czasu na zimowy 2017: To już 28/29 października. Zegarki cofamy o godzinę

red
Udostępnij:
Zmiana czasu na zimowy 2017: To już 28/29 października. To prawdopodobnie ostatnia taka zmiana czasu w Polsce. Co nie zmienia faktu, że warto o niej pamiętać, choć podczas zmiany czasu na zimowy, do pracy raczej nie zaśpimy, bo tym razem wskazówki cofamy o godzinę. Pamiętajcie zatem o zmianie czasu na zimowy już w ten weekend.

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017: KIEDY ZMIENIAMY CZAS?

W tym roku czas letni zmieniamy na zimowy w nocy z 28 na 29 października. Cofniemy wtedy wskazówki zegara dokładnie o godzinę. tym samym wejdziemy w czas zimowy. Ma on swoje wady i zalety. Choć ostatnio coraz więcej osób wolałoby pozostać przy czasie letnim na stałe. Dlaczego?

Ponieważ według czasu zimowego mamy bardzo krótki dzień. W grudniu ciemno robi się już przed godz. 16. Co powoduje, że tak naprawdę większość aktywnego dnia spędzamy przy sztucznym świetle. Bowiem coraz mniej osób wykorzystuje fakt, że wcześniej robi się jasno.

Czas zimowy został wprowadzony w Polsce pod koniec lat 70. i było to wówczas uzasadnione, bowiem większość zakładów pracy pracowało wówczas od wczesnych godzin rannych

Dzięki zmianie czasu na zimowy, wykorzystywano więcej światła słonecznego o poranku. Obecnie zmiana czasu na zimowy jest mniej zasadna. Bowiem coraz więcej osób pracuje w sektorach, które nie zaczynają pracy np. o godz. 6 rano, ale dopiero o godz. 9-10 i pracuje do godziny 17-18. A to znaczy, że ostatnie 2-3 godziny dniówki pracuje przy sztucznym świetle.

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY PO RAZ OSTATNI W 2017 ROKU

W nocy 28/29.10.2017 r. czas na zimowy zmienimy jednak po raz ostatni. Posłowie wszystkich klubów parlamentarnych przychylili się bowiem do wniosku PiS, aby od przyszłego roku pozostać przy czasie letnim. Co to oznacza w praktyce? Że zimą faktycznie będziemy się mogli cieszyć dłuższym dniem po południu, jednak jasno będzie się robić dopiero około godz. 8 rano.

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiana czasu na zimowy 2017: To już 28/29 października. Zegarki cofamy o godzinę - śląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie