Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak warzą piwo w Tychach [Fotoreportaż]

aglowania
aglowania
17 marca obchodziliśmy dzień Św. Patryka, popularne w Polsce irlandzkie święto, prawdziwą ucztę smakoszy piwa. Z tej okazji MM-ka zaprasza w podróż do Tyskich Browarów Książęcych.

Dawno, dawno temu w Tychach

 

Browar w Tychach produkuje piwo nieprzerwanie od prawie 400 lat. Na początku, w XVII wieku, wytwarzał trzy gatunki piwa: wysyłkowe, drożdżowe i stołowe.

Na początku XIX wieku produkowano już tylko dwa napoje: piwo bawarskie oraz piwo zwyczajne. Po rozbudowie browaru w drugiej połowie XIX wieku zaczęto produkować piwa, które wytwarzano w nowej technologii fermentacji dolnej (poprzednie technologią fermentacji górnej): marcowe, tyski lager, porter i piwo bawarskie.

W okresie międzywojennym popularnymi markami z Tychów były: Książęco Tysko Pilzneńskie, Książęco Tyski Eskport, Książęco Tyskie Piwo Pełne oraz Porter. Zawierały w sobie od 2,5 do 4,5% alkoholu.

 

Tychy dziś

 

Dzisiejsze piwo, które kupujemy w sklepie, powstaje na bazie wody źródlanej czerpanej ze studni głębinowych odległych od browaru nawet o 8 km. Na granicy Tychów z Mikołowem znajduje się źródło Gronie, od którego pochodzi nazwa jednego z gatunków piw. Dwie inne marki tyskiego piwa to Książęce oraz Dębowe Mocne.

 

Spacer po Muzeum...

 

Znamy już krótką historię browaru w Tychach. Czas więc odwiedzić miejsca, w których powstaje uwielbiany przez miliony Polaków złocisty trunek.

Na początek Tyskie Muzeum Piwowarstwa. Miejsce, w którym zgromadzono wszystko, co wiąże się z piwem. Na wstępie na gości czeka trójwymiarowy film, który pokaże nam historię tyskiego browaru w pigułce. 15-minutowy seans przeniesie nas w miejsca, w których powstawały pierwsze litry piwa Tyskie. Poznamy księcia, dzięki któremu browar mógł powstać. Zobaczymy, jak produkcja piwa wyglądała podczas wojen światowych czy za czasów PRL-u.

Tyskie muzeum to także kolekcje najpiękniejszych butelek i kufli, oryginalne dębowe beczki, wszystkie etykiety piwa z Tychów oraz wiele innych przedmiotów opowiadających dzieje piwowarstwa, nie tylko na Śląsku.

 

... i Browarze

 

Po muzeum przyszedł czas na sam browar (więcej: FOTORELACJA). Na pierwszy ogień wchodzimy do warzelni, w której warzy się brzeczkę, czyli roztwór słodowych cukrów. Brzeczka powstaje, gdy do kadzi zaciernej wkładamy rozdrobniony słód, zalewamy go ciepłą wodą i przeprowadzamy proces zacierania. W kolejnym zbiorniku brzeczka jest łączona z chmielem. Ten proces to właściwe warzenie piwa. Trwa od godziny do 90 minut.

Z warzelni idziemy dalej, wgłąb browaru. Wychodzimy wprost na kilkanaście silosów - różnej wielkości, wysokości. W jednych (tzw. piwnice fermentacyjne) piwo przechodzi proces fermentacji, który trwa 10-11 dni, a w jego wyniku powstaje tzw. piwo zielone. W innych zaś piwo leżakuje przez 9-10 dni, w temperaturze 0 stopni Celsjusza. W jeszcze innych silosach piwo poddawana jest filtracji i stabilizacji. Celem tych procesów jest usunięcie z piwa zawiesin oraz zapobiegnięcie wytrącaniu się niepożądanych osadów w gotowym produkcie.

Po drodze mijamy Dom Piwowara, niewielki domek wzniesiony w 1896 roku. To w nim właśnie rezydował główny piwowar. Tu decydował o jakości piwa, którego musiał wiele razy spróbować. Charakterystyczny dla Domu Piwowara jest brak... stopni i progów, które mogłyby utrudniać pracę piwowara.

Z Domu Piwowara, czując zapach warzonego piwa, idziemy w stronę drugiej bramy browaru. Tuż przy niej znajduje się bocznica kolejowa wraz z magazynem. To za jej pomocą dostarczano do browaru wszystkie potrzebne do produkcji piwa produkty. Tymi samymi torami pociągi wywoziły hektolitry piwa, którymi delektowali się później nie tylko Polacy.

Siedziba Tyskich Browarów Książęcych oraz butelkowania znajdują się po drugiej stronie jezdni. Hala, w której rozlewane jest piwo, robi oszałamiające wrażenie. Ze względu na zakaz fotografowania nie publikujemy zdjęć nowoczesnych maszyn, które są w stanie wyprodukować 100 000 półlitrowych puszek piwa w ciągu jednej godziny! Cały browar w Tychach produkuje 5,5 miliona hektolitrów piwa rocznie. Statystyczny Kowalski w ciągu roku wypija 27 litrów Tyskiego, które ma 17% udziału w  rynku.

 

Niespodzianka na koniec zwiedzania

 

Choć rozlewnia to ostatnie miejsce, które można zwiedzić w tyskim browarze, to na zwiedzających czeka jeszcze jedna niespodzianka. Każdy za darmo otrzymuje kufel schłodzonego piwa Tyskie, na które Tyskie Muzeum Piwowarstwa zaprasza do pubu znajdującego się w budynku muzeum.

 

Jak się robi piwo?

 

6 etapów produkcji piwa:

 

1. Słodowanie:

- moczenie jęczmienia - ok. 3 dni,

- kiełkowanie ziarna - ok. 7 dni,

- suszenie słodu - ok. 2 dni,

- odkiełkowywanie i dojrzewanie słodu - od 4 do 6 tygodni.

 

2. Warzenie brzeczki słodowej:

- proces odbywający się w warzelni, trwa ok. 6 godzin.

 

3. Fermentacja:

- trwa 10-11 dni, a w jej wyniku powstaje tzw. piwo zielone (młode).

 

4. Leżakowanie:

- trwa 9-10 dni, w temperaturze 0 stopni Celsjusza.

 

5. Filtracja i stabilizacja:

- celem filtracji i stabilizacji jest usunięcie z piwa zawiesin oraz zapobiegnięcie wytrącaniu się niepożądanych osadów w gotowym produkcie,

- obecnie do filtrowania piwa używa się filtrów z ziemi okrzemkowej.

 

6. Pasteryzacja i rozlew:

- pasteryzacja to krótkotrwały proces ogrzania piwa do temperatury ok. 70 stopni Celsjusza, służący wydłużeniu jego trwałości,

- obecnie stosuje się pasteryzację w przepływie tuż przed rozlaniem piwa do naczyń.

 

 

I Ty możesz zwiedzić Tyskie Muzeum Piwowarstwa!

Oferta zwiedzania jest bezpłatna i przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich. Wycieczki odbywają się w poniedziałki od 14.00 do 18.00, we wtorki od 10.00 do 14.00, w środy od 12.00 do 18.00, w czwartki 10.00 do 18.00, w piątki od 10.00 do 20.00, a w soboty od 10.00 do 17.00.

Rezerwacji można dokonywać:  telefonicznie - 032/327-84-30, faxem - 032/327-84-37, e-mailem - [email protected].

Tyskie Muzeum Piwowarstwa znajduje się w Tychach przy ulicy Katowickiej 5.

 

Źródła danych: "Tyskie Vademecum Piwa" wydane przez Kompanię Piwowarską S.A., właściciela marki Tyskie.

 

 

Zobacz również:

>> ...jak obchodzony jest dzień św. Patryka w Dublinie

>> ...gdzie na Śląsku można dziś będzie zakosztować Irlandii

>> ...jak obchodzono dzień św. Patryka w Tyskim Muzeum Piwowarstwa

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto