Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz przyszłość Rudy Śląskiej oczami studentów! [Wizualizacje]

Mirosław Ogórka
Mirosław Ogórka
Studenci Politechniki Śląskiej zaprezentowali wizualizacje opracowań, dotyczące przebudowy i adaptacji terenów szybu Franciszek oraz ulicy Kościuszki.

- Celem tego spotkania jest kontynuacja współpracy Urzędu Miasta z Katedrą Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych PŚ oraz nawiązanie współpracy z młodymi, przyszłymi architektami z tej katedry - przywitał przybyłych Tadeusz Kostoń, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury w Rudzie Śląskiej. Przypomniał on, że owa współpraca nawiązała się w 1996 roku przy projekcie „Wirek 2001”, który jak się okazało był proroczy bo w 2001 roku pośrodku dzielnicy powstało C.H. Plaza.

Opiekun grupy - dr inż. Jan Rabiej - zapowiadał i pokrótce omawiał prace poszczególnych studentów. Pierwsze dwie grupy zaprezentowały różne sposoby adaptacji i ich zdaniem najodpowiedniejsze funkcje dla terenów szybu Franciszek.

- Ruda Śląska znajduje się w centralnej części aglomeracji, co jest przywilejem miasta, bo stąd ludzie mogą zacząć podróżować, zaczynając na prawdziwym Śląsku - naznaczyła atut położenia miasta Magdalena Jamrozik.

Grupa studentów stworzyła wizualizację, która zawierała elementy takie jak:
- forma biedaszybu (jako urbanistyczne połączenia),
- kolejka wąskotorowa (którą można by się poruszać po terenach poprzemysłowych),
- mediateka (budynek kotłowni),
- restauracja (kondygnacja parteru oraz antresola),
- hotele (familoki),
- muzeum (budynek remizy strażackiej)


© Katedra Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych PŚ


Nieco odmienną adaptację terenów szybu Franciszek zaproponowała kolejna grupa. - Na tych terenach postindustrialnych staraliśmy się zaprojektować centrum biznesowo-kulturowe, które w innych krajach Europy (np. Zollverein w Essen, na którym się wzorowali) istnieją i prosperują z powodzeniem - mówił Jarosław Przybyłka, jeden z autorów koncepcji. W swoim projekcie studenci wzięli pod uwagę tylko obiekty najwartościowsze w przyzwoitym stanie technicznym, natomiast pozostałe, które ciężko odratować zaproponowali wyburzyć. Budynek straży pożarnej, szybu wyciągowego oraz kotłowni według ich projektu miałby zostać scalone przeszklonymi łącznikami nad ziemią. W projekcie uwzględnili parkingi, tereny zielone oraz funkcje dla poszczególnych obiektów takie jak: powierzchnie biurowe, sale konferencyjno-widowiskowe, przestrzeń wystawienniczą czy małą gastronomię. - Pobliskie tory kolejowe stanowią ponadto swoisty folklor industrialny, który świetnie wpisuje się w scenerię naszego centrum biznesowo-kulturowego - kończą studenci. Jak uważa dr Rabiej tego typu projekt pokazuje możliwość powstania swoistej symbiozy: inwestycja dochodowa plus korzyści kulturowe.

Nieco odmienne zadanie stanęło przed 3 grupami studentów, którzy jako obiekt swoich badań i projektów wybrali ulicę Kościuszki w dzielnicy Nowy Bytom. Urząd Miasta zasugerował, aby w miarę możliwości studenci postarali się wprowadzić w obrębie tego odcinka mediatekę. Punktem wyjścia był dylemat: czy ulica ma być zamknięta na ruch kołowy, czy otwarta. Kompromisem było zaprojektowanie przez jedną z grup zabudowy półotwartej. Ciekawszymi funkcjami przydrożnych budynków było powstanie amfiteatru wewnątrz galerii handlowej. Druga grupa zaproponowała nietuzinkowe kładki między budynkami znajdującymi się po przeciwległych brzegach ulicy. Ponadto ukazali ciekawe rozwiązanie związane ze stropem budynków, którego fragmentu brakowało. Zabieg ten miał na celu doświetlenie wnętrza obiektu i ułatwienie wentylacji.

- Funkcje zaprojektowanych obiektów wiążą się z zanikiem funkcji mieszkalnej tej ulicy, istotna jest rewitalizacja Kościuszki bez niszczenia tkanki społecznej - wyjaśniał dr Rabiej.

Poza pracami dotyczącymi szybu Franciszek i ul. Kościuszki, inni studenci pokazali również swoje makiety. Omówili pokrótce propozycję rewitalizacji m.in. dla dworca w Chebziu, którego fasada została nietknięta, za to z tyłu obiektu powstała przeszklona nadbudowa z funkcją galerii i kawiarenki.

Zobacz również: Studenci zmienili oblicze gliwickiego Zameczku Leśnego

Prezentowane w galerii wizualizacje zostały udostępnione dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Ruda Śląska oraz Katedry Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych PŚ. Ich powielanie i przywłaszczanie jest niezgodne z prawem i wiąże się z surowymi konsekwencjami.

Prace studentów można oglądać na drugim piętrze Urzędu Miasta Ruda Śląska, codziennie i bezpłatnie.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zobacz przyszłość Rudy Śląskiej oczami studentów! [Wizualizacje] - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto