Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory - nowoczesne miasto, nowoczesna infrastruktura

Redakcja
W ramach Projektu wybudowano nową infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w drogach wojewódzkich:  Wodzisławskiej, Rybnickiej i Pszczyńskiej oraz części dzielnicy Kleszczów.
W ramach Projektu wybudowano nową infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w drogach wojewódzkich: Wodzisławskiej, Rybnickiej i Pszczyńskiej oraz części dzielnicy Kleszczów. fot. PWK Żory.
Pierwsza dekada XXI wieku to czas ważnych zmian w gospodarce wodno-ściekowej w Żorach. Pierwsze inwestycje powstały ze środków Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Żory Sp. z o.o., głównie była to modernizacja i wymiana sieci wodociągowej oraz I etap modernizacji oczyszczalni ścieków.

- Nasze obecne działania to próba szybkiej naprawy zaniedbań narastających przez wiele lat, chcielibyśmy je szybko naprawić. Nie byłoby to możliwe bez korzystania z Funduszu Spójności -- mówi Michał Pieczonka, prezes Zarządu PWiK Żory.

Po wieloletnich staraniach Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory Sp. z o.o., decyzją Komisji Europejskiej, uzyskało dofinansowanie ze środków unijnych na realizację Projektu pn. "Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach". W ramach inwestycji zaplanowano wykonanie około 106 km kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej, około 11 km kanalizacji sanitarnej tłocznej, 21 przepompowni ścieków, około 45 km kanalizacji deszczowej, 17 separatorów, 8 zbiorników retencyjnych, około 60 km sieci wodociągowej i 1 pompowni wody, a także budowę Stacji Uzdatniania Wody oraz rozbudowę i przebudowę Oczyszczalni Ścieków. W efekcie realizacji Projektu do nowo powstałej sieci kanalizacyjnej zostanie przyłączonych około 13 116 osób, co zwiększy stopień skanalizowania aglomeracji z obecnych 80,38 % do 99,08 %. Tym samym spełniony zostanie warunek objęcia siecią kanalizacyjną co najmniej 90 % mieszkańców w aglomeracji Żory. Projekt jest zgodny z zapisami Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych i spełnienia wymagania dotyczące osiągnięcia efektu ekologicznego oczyszczalni ścieków.

W fazie przygotowania Projektu w latach 2006-2009 zrealizowano Kontrakty nr 3, 3A, 4, 5 i 8 , w ramach których wybudowano nową infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w drogach wojewódzkich: Wodzisławskiej, Rybnickiej i Pszczyńskiej oraz części dzielnicy Kleszczów.

Obecnie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory Sp. z o.o. realizuje dalsze inwestycje - wybrani zostali wykonawcy pozostałych kontraktów sieciowych:

• Kontrakt nr 6, 6A - Rój, Rogoźna i część dzielnicy Zachód - Obszar Zachód

• Kontrakt nr 7 - Rowień i część dzielnicy Zachód - Obszar Północny Zachód

• Kontrakt nr 8A - Kleszczów i część dzielnicy Śródmieście - Obszar Wschód

• Kontrakt nr 9 - Baranowice i Osiny - Obszar Południe

• Kontrakt nr 10 - Śródmieście, Zachód, Folwarki i część osiedlowa - Obszar Śródmieście - Centrum

• oraz Wykonawca Stacji Uzdatniania Wody (Kontrakt nr 11).

Postępowanie zmierzające do wyłonienia wykonawcy na rozbudowę i przebudowę Oczyszczalni Ścieków jest w toku. W drodze przetargów wyłoniono również Inżyniera Kontraktu oraz firmę odpowiedzialną za kampanię promocyjną Projektu. Prowadzone są już roboty budowlane w dzielnicy Rój, a niebawem ruszą prace w pozostałych dzielnicach - na początku w Kleszczowie, Rowniu i Rogoźnej. Rozpoczął się też etap projektowania sieci wodno-kanalizacyjnej w dzielnicach Śródmieście, Kleszczówka, Zachód, Baranowice i Osiny.

"Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej w Żorach" to wieloletni Projekt, który umożliwi podniesienie poziomu życia mieszkańców i zapewni na terenie całego miasta niezawodność dostaw wody, sprawny odbiór ścieków i ochronę cennych terenów zielonych w Żorach i okolicy.

Koszt całego Projektu to prawie 279 mln zł, z czego 148 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności. Pozostałe środki będą pochodzić z kredytu bankowego oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zakończenie robót nastąpi w 2013 roku.

- Wielkie inwestycje, wzrost kosztów niezależnych od naszej spółki (energii elektrycznej, podatków) musiały znaleźć odzwierciedlenie w cenach za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków - mówi Michał Pieczonka. - Zapewniam, że płaci ten, kto korzysta z danej usługi, na przykład za odprowadzenie wody deszczowej z drogi płaci właściciel drogi.

Temat zagospodarowania wód opadowych i roztopowych wraca, kiedy woda płynąca ulicą podczas ulewnego deszczu zagraża domom i ludziom, aby ją więc ujarzmić powstaje sieć kanalizacji deszczowej. Zebraną z ulic wodę trzeba oczyścić, zanim trafi do rzeki.

- Koncentrujemy nasze działania na zmniejszaniu strat wody, dostosowaniu sieci do potrzeb mieszkańców, wczesnym wykrywaniu awarii - dodaje prezes.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto