Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Życie lasu z bliska

Mariusz Urbanke
Jedna z najciekawszych leśnych sal edukacyjnych jest w sercu aglomeracji - Katowicach
Jedna z najciekawszych leśnych sal edukacyjnych jest w sercu aglomeracji - Katowicach Fot.ARC
Nasza ubiegłotygodniowa publikacja o leśnych ścieżkach edukacyjnych wzbudziła duże zainteresowanie. Wielu Czytelników do tej pory nie wiedziało, że takie atrakcje są w naszych lasach. Nauczyciele pytali, z kim można się kontaktować, by fachowiec - leśnik oprowadził uczniów po lesie i pokazał im najciekawsze okazy i miejsca.

- W nadleśnictwach są instruktorzy do spraw edukacji przyrodniczo-leśnej i z nimi najlepiej się kontaktować - wyjaśnia Krzysztof Chojecki, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Co jednak ciekawe - często trzeba się umawiać z dużym wyprzedzeniem, ponieważ zainteresowanie wizytami na ścieżkach oraz w leśnych salach edukacyjnych jest ogromne.

- Nowoczesną Leśną Salę Edukacyjną mamy również w sercu naszej aglomeracji, w Katowicach - mówi Krzysztof Chojecki. - I właśnie ona, ze względu na ciekawą ekspozycję oraz dużą liczbę szkół w okolicy, cieszy się wielką popularnością - dodaje.

Leśna Sala Edukacyjna powstała w piwnicach wyremontowanego budynku administracyjnego Nadleśnictwa Katowice. - To nie tylko sala, ale i ścieżka edukacyjna obok nadleśnictwa, które w sumie tworzą leśny kompleks edukacyjny - wyjaśnia Tadeusz Norman, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.

Sala powstała podczas modernizacji obiektu, a całe przedsięwzięcie współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W sali prezentowanych jest wiele ciekawych tematów dotyczących przyrody i leśnictwa naszego regionu.

- Młodzież najbardziej interesuje nowoczesny system multimedialny, pozwalający odwiedzającym samodzielnie odtworzyć wiele zgromadzonych dźwięków i opisów przyrody, głosy zwierząt, a także muzykę myśliwską - dodaje Tadeusz Norman. - W sali można zobaczyć i usłyszeć mieszkańców górnośląskich lasów w ich naturalnym środowisku.

Ekspozycja została tak przygotowana, by mogli ją zwiedzać także ludzie niedowidzący oraz niewidzący. Nie jest to typowa wystawa jak w muzeum, gdzie niczego nie wolno dotykać. Przeciwnie - wiele eksponatów wystawiono właśnie po to, żeby można poznać je przez dotyk - są skóry różnych zwierząt, kora drzew, poroża, ptasie gniazda, dawne i obecne narzędzia pracy leśnika. Można też podziwiać "historyczny gabinet leśniczego".

- A po zwiedzeniu sali młodzież bardzo chętnie robi sobie spacer po ścieżce edukacyjnej - która jest dopełnieniem ekspozycji. Na zakończenie uczniowie często robią sobie grilla pod specjalnie wybudowaną do tego celu wiatą - mówi Tadeusz Norman.

Niestety, żeby obejrzeć wszystkie te leśne cuda, należy być cierpliwym. Najpierw trzeba się umówić telefonicznie na zwiedzanie Leśnej Sali Edukacyjnej, a potem dwa tygodnie... czekać w kolejce na wolny termin - tak dużo jest chętnych. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, Nadleśnictwo nie może przyjmować kilku grup naraz.

Warto jednak być cierpliwym, bo światło i dźwięk tworzą w Leśnej Sali Edukacyjnej w Katowicach wyjątkową atmosferę. Co ciekawe - jest tu prezentacja nawet w gwarze śląskiej, a wkrótce będą również prezentacje w obcych językach, co zapewne przyciągnie turystów z innych krajów, a naszej młodzieży pomoże poszerzyć wiedzę nie tylko o lesie, ale i językową. Krzysztof Chojecki dodaje, że w Polsce już dawno temu przestano patrzeć na las jak na skład drewna.

- Dziś wiadomo, że tzw. funkcje pozaprodukcyjne lasów są w wielu przypadkach ważniejsze niż produkcja surowca drzewnego, choć wyliczenie konkretnych zysków z tego tytułu do dziś sprawia naukowcom kłopot - mówi. - Lasy chronią klimat, wody przed zanieczyszczeniem, są osłoną dla miast, zieloną fabryką pochłaniającą dwutlenek węgla i produkującą tlen.

Są też - jak widać na powyższym przykładzie - doskonałym miejscem do wypoczynku i edukacji przyrodniczej.

W Polsce już dawno temu przestano patrzeć na las jak na skład drewna

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto