Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

29 lat temu wprowadzono stan wojenny

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Dzisiaj mija 29 rocznica od kiedy Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny w Polsce. Mimo upływu lat sytuacja wciąż wzbudza kontrowersje.

Dokładnie 29 lat temu, 13 grudnia 1981 roku został wprowadzony stan wojenny na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Stan wojenny wprowadzono na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, na mocy uchwały Rady Państwa z 12 grudnia.

Oficjalnie stan wojenny został wprowadzony ze względu na coraz gorszą sytuację gospodarczą w kraju, związaną z pogarszającym się zaopatrzeniem sklepów oraz zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego przed zbliżającą się zimą. Faktycznie komunistyczna władza obawiała się utraty władzy, w związku z coraz silniejszą pozycją NSZZ Solidarność.

Dzisiaj wprowadzenie stanu wojennego nie jest oceniane jednoznacznie. Według jednych była to "zbrodnia na narodzie", według innych konieczność spowodowana obawą przed wkroczeniem wojsk radzieckich na tereny Polski. Nie podejmując się oceny historycznej sytuacji należy stwierdzić, że dzisiaj wprowadzenie oraz sam stan wojenny, urosły do rangi symbolu walki Polaków z komunistycznym reżimem. Dzisiaj w całym kraju obchodzi się rocznicę wprowadzenia stanu wojennego ze względu na pamięć wobec ofiar tamtych czasów.

Regionalne obchody 29. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się dzisiaj w Zabrzu Zaborzu, w miejscu gdzie mieścił się największy ośrodek internowania na Śląsku. W zabrzańskim obozie internowano w sumie 887 osób. Pierwsi zatrzymani trafili do zakładu już 13 grudnia. Do Zabrza trafiali działacze opozycji ze Śląska i Zagłębia oraz ówczesnego województwa częstochowskiego. Zakład zamknięto w grudniu 1982 roku, a wszystkie przebywające tam osoby przewieziono do zakładów w Strzelcach Opolskich i Raciborzu.

- Dzisiejsza uroczystość rozpocznie się dziękczynną mszą święta za wolność i w intencji ofiar stanu wojennego. Msza odbędzie się w kościele świętej Jadwigi w Zabrzu. Po mszy zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą internowanych, będą to krótkie obchody - powiedział Grzegorz Podżorny, rzecznik prasowy Solidarności regionu śląsko-dąbrowskiego.

Za trzy dni 16 grudnia odbędą się obchody 29. rocznicy pacyfikacji górników w kopalni Wujek.

- Obchody będą miały podobne kalendarium jak w latach ubiegłych, najpierw odprawiona zostanie msza święta, później będzie przemarsz pod Pomnik-Krzyż. W czwartek zostanie odsłonięta tablica poświęcona pamięci Andrzeja Przewoźnika, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który zmarł w katastrofie smoleńskiej - dodaje Podżorny.

Msza święta zostanie odprawiona w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach o godzinie 16.00. Uroczystości pod Pomnikiem-Krzyżem rozpoczną się o godzinie 18.00.

Podobne artykuły:

"Wujek 81" w fotografii archiwalnej
Co dalej z Muzeum - Izbą Pamięci KWK Wujek?
Zdjęcia makiety, która uczy historii Wujka

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto