MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

29 zamiast 28 dni, czyli dlaczego w tym roku luty jest dłuższy? Sprawdziliśmy!

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Zastanawialiście się dlaczego miesiąc luty w tym roku ma 29 dni? ...
Zastanawialiście się dlaczego miesiąc luty w tym roku ma 29 dni? ... MB
Zastanawialiście się dlaczego miesiąc luty w tym roku ma 29 dni?

Rok przestępny to rok kalendarzowy, który ma 366 dni zamiast 365. Według wierzeń ludowych jest to rok, który przynosi wszelkiego rodzaju nieszczęścia i zsyła na ludzi pecha. Jednak zgodnie ze starym, szkockim zwyczajem, 29. lutego kobietom wypada się oświadczyć mężczyźnie i niegdyś tylko w ten dzień taka "zamiana ról" była dopuszczalna. A o to, dlaczego luty ma 29 dni, a rok 2012 aż 366 dni zapytaliśmy prof. Ilonę Bednarek z Zakładu Astrofizyki i Kosmologii Uniwersytetu Śląskiego.

- My używamy kalendarza słonecznego. W tym typie kalendarza długość roku odnosi się do roku zwrotnikowego. Ustalenie liczby dni w miesiącu i liczby dni w roku jest bardzo trudne - wyjaśnia prof. Ilona Bednarek. - Kalendarz został wprowadzony w Rzymie w 46 roku p.n.e. Kalendarz juliański bezpośrednio poprzedzał kalendarz, który stosujemy obecnie. W kalendarzu juliańskim po trzech kolejnych latach zwykłych, liczących 365 dni następował rok przestępny, który liczył 366 dni. Dodatkowy dzień występuje w lutym, który ma wtedy nie 28, ale 29 dni - dodaje Ilona Bednarek.

Dlaczego jednak po trzech kolejnych latach następuje rok przestępny?

- Jest to związane z praktykami, które miały miejsce w starożytnym Rzymie. Jako przestępne uważa się lata, których liczba jest podzielna przez 4. W ciągu 400 lat przypada 300 lat zwykłych i 100 lat przestępnych. Średnia długość roku w kalendarzu juliańskim jest o 11 minut i 14 sekund dłuższa od roku zwrotnikowego - wyjaśnia prof. Bednarek - Wraz z upływem czasu narastała konieczność reformy kalendarza, którą przeprowadzono w 1582 roku. Reforma ta była wprowadzona przez papieża  Grzegorza XIII. Rok gregoriański jest dłuższy od roku zwrotnikowego o 26 sekund - dodaje.

Co zmieniła reforma gregoriańska?

- Reforma gregoriańska obejmowała dwa elementy: zrównanie dat początku wiosny astronomicznej i kalendarzowej przez opuszczenie zbędnych dni, skrócenie średniej długości roku kalendarzowego. Zrobiono to przez ograniczenie liczby lat przestępnych. W kalendarzu  gregoriańskim przyjęto tę samą zasadę wyznaczania lat przestępnych jak w kalendarzu juliańskim, ale jako zwykłe traktuje się dodatkowo lata kończące stulecia, których liczba nie jest podzielna przez 400. W ciągu 400 lat gregoriańskich przypadają 303 lata zwykłe i 97 lat przestępnych - tłumaczy prof. Ilona Bednarek.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto