52. Memoriał Pytlasińskiego w zapasach rozpoczęty [Zdjęcia]

W Mysłowicach odbywa się międzynarodowy turniej im. Pytlasińskiego w zapasach w stylu klasycznym. Na turniej zjechali zawodnicy z całego świata, mistrzowie olimpijscy, świata i europy, a wśród nich również najlepsi zawodnicy z kadry Polski.

W sobotę zawodnicy walczyli w kategoriach wagowych 55kg, 66kg, 84kg, 120kg. Niestety pierwszy dzień nie był zbyt udany dla reprezentacji Polski. Większość zawodników odpadła juz w pierszej, bądź też drugiej rundzie. Tylko dwoóch kadrowiczów znalazło się w sesji popołudniowej, gdzie rozgrywano repasaże i finały.

Niestety zawiedli nasi olimpijczycy z Pekinu. Artur Michałkiewicz przegrał już w pierwszej walce z reprezentantem Szwecji Zahiti Fisnik. Werdykt sędziów był jednak dość kontrowersyjny, jak powiedział mjr Jerzy Adamek, były międzynarodowy sędzia: - Mam żal do sędziów, że w drugiej rundzie, kiedy Artur trzymał rywala w uchwycie ręka-głowa, nie zauważyli, że ten faulował, łapiąc Artura za nogę. Poza tym Szwed walczył bardzo nieczysto, czego skutkiem rozcięta głowa i łuk brwiowy Artura - skomentował.

W następnej walce Szwed uległ mistrzowi olimpijskiemu z Pekinu francuzowi Melonin Noumonvi i Artur nie dostał się do repasaży. Zawiódł również srebrny medalista ostatnich Mistrzostw Europy w kat 55kg Mariusz Łoś, który po wygraniu pierwszej walki w drugiej przegrał z reprezentantem Rosji Valeriy Borgoyakov.

W kategorii 120 kg w 1/4 finalu doszło do polskiego pojedynku olimpijczyka z Aten i Pekinu Marka Mikulskiego i mistrza Polski Łukasza Banaka. W walce zwyciężył po 3-rundowym pojedynku Łukasz Banak i awansował do półfinału. Zmierzył się w nim z reprezentantem Gruzji Dimitri Javakhishvili.

Po walkach eliminacyjnych nastąpiła blisko 2-godzinna przerwa. Następnie doszło do walk repasażowych, w których wystąpił Radosław Bierzanowski w kat 55kg. W swoim pojedynku, którego stawką była możliwość walki o brązowy medal przegrał w dwóch rundach 0-3 i został sklasyfikowany na 7 miejscu.

Po walkach repasażowych doszło do uroczystego otwarcia turnieju, na który przyjechali m.in olimpijczyk z Helsinek 1952 Jerzy Gryt, złoty medalista olimpijski Andrzej Wroński oraz prezydent miasta Mysłowice, Grzegorz Osyra. Podaczas ceremonii otwarcia uhonorowano wielu znanych w świecie zapasów ludzi odznaczeniami FILA i PZZ. Po części artystycznej zawodnicy wyszli na maty na decydujące starcia.

Na początku walczyli zawodnicy w kat. 55kg. W fianle tej kategori po wyrównanej i emocjonującej walce zwycięzył reprezentant Bułgarii, Venelin Venkov, pokonując w 3-rundowej walce Ukraińca Vungara Ragymov. W kolejnej kategorii walczyli ze sobą reprentant Rosji Adam Kurako i Niemiec Markus Thaetner. Górą z tego pojedynku wyszedł mistrz Niemiec.

W kategorii 84 kg mieliśmy wiele nadziei związanych z występem Artura Michałkiewicza, który niestety przegrał już w pierwszej swojej walce. W finale spotkali się mistrz olimpijski Francuz Melonin Noumonvi i kolejny reprezntant Niemiec Jan Fisher. Mistrz olimpijski został pokonany po 3-rundowej wyrównanej walce, z Niemcem Fischerem.

W ostatniej kategorii wagowej przed pojedynkiem o złoty medal odbyły się walki o brązowy medal, w których zobaczyliśmy jedynego Polaka w tej fazie turnieju Łukasza Banaka. Jego przeciwnikiem był Mistrz Europy juniorów z 2004, reprezentant Niemiec Ralf Boehringer. Pojedynek był od początku bardzo wyrównany, w pierwszej rundzie wygrał jednym punktem reprezntant Polski, który wybronił się przed atakiem Niemca. W drugiej rundzie to Niemiec zdołał się obronić i o zwycięstwie zadecydowała trzecia runda, w której po losowaniu bronił się nasz reprentant. Łukaszowi udało się wybronić w tej sytuacji i zdobył punkt na wagę brązowego medalu. W całym pojedynku żaden z zawodników nie wykonał akcji, która dałaby punkt techniczny...

Pierwszy dzień turnieju zakończył się dekoracją zawodników, wsród których na trzecim miejscu podium w kat. 120kg znalazł się Polak, Łukasz Banak.