Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna Orkiestra, czyli rady dla śląskich wolontariuszy

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę. Na ulice naszych miast wyjdzie ponad 100 tys. wolontariuszy. Jesteś może jednym z nim? Przeczytaj co radzą tegorocznym wolontariuszom funkcjonariusze śląskiej policji oraz osoby, które zbierały już kilkakrotnie.

- Osoby, które będą w tym roku wolontariuszami, najlepiej, żeby chodziły w grupach dwu, trzyosobowych i wzajemnie na siebie uważały, bo najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo - radzi w rozmowie z MM Silesia Monika Lipka, która zbierała na rzecz Orkiestry już pięć razy, a rok temu sama założyła sztab WOŚP w Potępie.

Jak się ubrać? Na cebulkę!

Przy mrozach panujących za oknem bardzo ważne jest też ciepłe ubranie, w szczególności, że niektórzy wolontariusze będą zbierać od wczesnych godzin rannych. Według Moniki najlepiej ubrać się na cebulkę, nie wolno też zapomnieć o ciepłych rękawiczkach, czapce i szaliku.

W jakich miejscach najlepiej zbierać?

Opinię na ten temat są podzielone. Jedni wolą zbierać pod kościołami, inni w centrach handlowych, a jeszcze inni na starówkach naszych miast lub w miejscach, gdzie odbywają się imprezy WOŚP-owe - Pieniądze najlepiej zbierać w miejscach uczęszczanych przez ludzi czyli okolice kościołów, centra miast itp. - wyjaśnia Monika - Trzeba jednak pamiętać, że na kwestowanie w centrach handlowych potrzebne jest pozwolenie - dodaje.

Pozwolenie trzeba mieć m.in. aby zbierać w największym centrum handlowym naszego regionu - Silesia City Center - Organizatorzy katowickiego sztabu zgłosili nam listę osób, które będą kwestować podczas finału w centrum. Dzięki temu, że są wyznaczone osoby do zbierania na fundacją WOŚP, można uniknąć zamieszania - tłumaczy w rozmowie z MM Silesia Marek Thorz, rzecznik prasowy SCC.

Jak bezpiecznie zbierać?

Nad bezpieczeństwem wszystkich wolontariuszy naszego regionu czuwać będą patrole policji - Policjantów będzie można spotkać w miejscach, w których odbywać będą się zbiórki pieniędzy. Nie tylko tych głównych miejscach, ale i mniejszych - mówi w rozmowie z MM Silesia mł. asp. Adam Jachimczak - Na ulicach pojawią się dodatkowe patrole policji. Wszyscy wolontariusze mogą poprosić o podwiezienie do sztabu - dodaje.

Policja wystosowała kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa dla wolontariuszy, oto one:

- Unikaj miejsc zaciemnionych i trudno dostępnych. Poruszaj się raczej głównymi traktami, gdzie jest dużo ludzi.
- Nie chodź sam. Weź ze sobą kolegę lub koleżankę i zbierajcie pieniądze razem.
- Nie wdawaj się w długie dyskusje z obcymi. Reszta jego grupy może to obserwować i wykorzystać Twoją nieuwagę.
- Jeżeli widzisz, że w twoim otoczeniu dzieję się coś niepokojącego poproś o pomoc patrol policyjny lub osobę dorosłą.
- Pod żadnym pozorem nie zostawiaj puszki z pieniędzmi bez nadzoru - niektórzy tylko na to czekają.
- Nie zbieraj pieniędzy w miejscach, gdzie jest duży tłok. Nie zauważysz nawet zniknięcia puszki.
- Będąc w grupie z puszkami daleko od sztabu, poproście patrol policji o przewiezienie Was do punktu (czyli w miejsce bezpieczne).
- Przypominamy, że młodzież do lat 16 zbiera pieniądze pod opieką osób pełnoletnich!

Ważne, aby się nie zrażać

Podczas kwestowania wolontariusze spotykają się z różnymi reakcjami ludzi. Przeważnie są to opine pozytywne, jednak czasami można usłyszeć głosy niezadowolenia. Monika radzi, aby wolontariuasze się nie zrażali - Wiadomo, że różni ludzie chodzą na świecie, nie każdy popiera idee WOŚP  - mówi - Nie liczy się to, ile pieniędzy uzbieramy, lecz to, że chcemy pomóc i angażujemy się w całą akcję - dodaje.

Dlaczego warto być wolontariuszem?

- Przede wszystkim dlatego, że warto zrobić coś bezinteresownie dla innych. Wciąż zapominamy, że nie tylko my jesteśmy na tym świecie. Wiele osób potrzebuje pomocy i walczy z poważnymi problemami, a więc warto pomóc i przyłączyć się do tego przedsięwzięcia - mówi Monika Lipka - Nigdy nie wiadomo, co nas w życiu spotka? Może za jakiś czas my będziemy potrzebowali pomocy. W kwestowaniu najbardziej podoba mi się serdeczność ludzi, którzy chętnie przyłączają się do akcji wrzucając symboliczną "złotówkę" - dodaje na koniec.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto