Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Akademicka ma być gotowa w październiku 2011 roku [Zdjęcia + Wizualizacje]

Redakcja
Ma być najnowocześniejszą biblioteką w regionie. Otwartą dla studentów i mieszkańców. O nietypowej architekturze.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to powstająca w centrum Katowic nowoczesna biblioteka naukowa, otwarta na potrzeby informacyjne środowiska akademickiego oraz wszystkich mieszkańców. - Biblioteka jest ważnym miejscem w przestrzeni publicznej szanujących się miast. W takiej perspektywie jednakowo ważne staje się zarówno wpisanie jej w krajobraz miejskiej architektury, jak i w codzienny puls miejskiego życia - mówi kierownik projektu, prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec.

- Tak jak sowy nie są zwykłymi ptakami, tak biblioteki nie są zwykłymi budynkami. Towarzyszą im szeregi wyobrażeń, skojarzeń, mówi się o świątyni mądrości, skarbnicy wiedzy - mówi arch. Piotr Śmierzewski z biura architektonicznego HS99 z Koszalina, które zaprojektowało obiekt. - W dzisiejszym zdigitalizowanym świecie szczególnego znaczenia nabiera kontakt z dobrami analogowymi i choć ta biblioteka będzie na wskroś nowoczesna, będzie w niej odbywać się spotkanie z dobrami analogowymi. Chcieliśmy aby temu spotkaniu tworzyszyła odpowiednia atmosfera i klimat - dodaje.

Na nowy gmach CINiBA składać się będzie sześć kondygnacji, z czego trzy w całości będą przeznaczone dla użytkowników. W wolnym dostępie i w magazynach biblioteka będzie mogła przechowywać blisko 2 miliony woluminów. Wszystko to w nowoczesnym i funkcjonalnym budynku. Obecnie dobiega końca budowa ostatniego piętra, tzw. mniejszej bryły budynku; na jej trzech kondygnacjach znajdą się pomieszczenia dla pracowników biblioteki oraz magazyny zwarte, zamknięte dla czytelników – będą to pomieszczenia zbiorów nietypowych oraz chronionych. Większa bryła trzech niższych kondygnacji pomieści książki w wolnym dostępie, wypożyczalnie, czytelnie, sale konferencyjne i dydaktyczne, przestrzenie wystawowe.

- Biblioteka zlokalizowana w kampusie akademickim nie jest dzisiaj tylko wypożyczalnią i czytelnią, ale staje się miejscem uczenia się. Na jej twórcach wymusza to zatem odpowiednie dostosowanie przestrzeni sprzyjającej wymianie poglądów, pracy zespołowej, a nawet relaksowi - mówi p potrzebach, roli i zadaniach stawianych przed CINiBA mówi dyrektor Biblioteki UŚ, prof. Dariusz Pawelec.

CINiBA to połączenie tradycji i nowoczesności – będzie biblioteką, która gromadzi, przechowuje i udostępnia piśmiennictwo w formie drukowanej oraz pełni funkcje ośrodka informacji naukowej, tworzonej i udostępnianej online. Nadrzędnym celem CINiBA jest łączenie zadań informacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych. - Tylko dzięki temu można sprostać wymaganiom stawianym przez współczesnego użytkownika. Nowa biblioteka zmierzy się ze stereotypowym wizerunkiem biblioteki naukowej: zamkniętej, nudnej i nieprzyjaznej; a rozwiązania technologiczne sprawią, że korzystanie z różnorakich zbiorów będzie niezmiernie wygodne  – mówi Barbara Zajączkowska, dyrektor Biblioteki Głównej Akademii.

Biblioteka udostępniać będzie tradycyjne, drukowane dokumenty, ale i bazy danych, materiały audiowizualne, multimedialne, także przez internet. Istotnymi rozwiązaniami z punktu widzenia użytkownika będzie z pewnością m.in. możliwość korzystania z książek w wolnym dostępie, zdalne zamawianie, samodzielne wypożyczanie, bezpłatny dostęp do profesjonalnych elektronicznych zasobów informacji naukowej, kulturalnej, ekonomicznej i biznesowej. W bibliotece odbywać się będą spotkania, konferencje, wystawy, różnego rodzaju wydarzenia naukowe i kulturalne.

Centrum będzie otwarte dla wszystkich użytkowników, także spoza środowiska akademickiego. W sąsiedztwie regałów z księgozbiorem w wolnym dostępie, obok stanowisk komputerowych dla czytelników, znajda się stanowiska dla personelu bibliotecznego, usytuowane tak, aby czytelnicy bez problemu mogli uzyskać niezbędne wskazówki, pomocne w zdobywaniu poszukiwanych informacji. W bibliotece znajdą się także pracownie (reprograficzna, kserograficzna, audiowizualna, mikrofilmowa, digitalizacji zbiorów, komputerowa) oraz przestrzeń przeznaczona na prowadzenie badań, studiowanie i pisanie prac (tzw. pokoje pracy indywidualnej).

W piątek 28 maja podpisano i wmurowano uroczysty akt erekcyjny pod budowę Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. W uroczystości wzięli udział rektorzy obydwu uczelni, prof.  zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz prof. AE dr hab. Jan Pyka, Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, prezydent Katowic Piotr Uszok, Dyrektor Biblioteki Głównej Akademii Ekonomicznej Barbara Zajączkowska oraz Kierownik Projektu CINiBA, Dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec.

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego. Foto. Jędrzej Bogus

- Moment wmurowania kamienia węgielnego oznacza dla nas symboliczne przejście od myślenia o CINiBA jako inwestycji budowlanej do realnego tworzenia nowej instytucji akademickiej. Od myślenia o murach, do działania, aby te mury napełnić duchem niezbędnym dla budowania także charakteru tego miejsca – mówi kierownik projektu, dyrektor Biblioteki UŚ, prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto