MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Biją Cię w autobusie? Należy Ci się pomoc!

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Nie milkną echa sprawy, opisanej przez naszego użytkownika besss'a, którego pobił pijany pasażer autobusu. Pytamy więc kto powinien czuwać nad bezpieczeństwem w autobusach i tramwajach.

Przeczytaj opis wydarzenia:
>> Nasz użtkownik ofiarą społecznej znieczulicy


Użytkownik besss był świadkiem, gdy pijany człowiek zaczął "niewybrednymi tekstami" zaczepiać w autobusie młodą kobietę przy ogólnym przyzwoleniu pasażerów. Gdy nasz użytkownik zareagował, został zaatakowany przez pijanego awanturnika. Nie pomogła również interwencja u kierowcy, który na słowa: "Panie kierowco, jeden z pasażerów jest pijany i zachowuje się agresywnie" odpowiedział "Ja nie chce mieć noża w brzuchu, najlepiej się nie wychylać". Czy miał do tego prawo?

- Zachowanie w takiej sytuacji reguluje paragraf 4 Zasad Porządkowych obowiązujących w komunikacji miejskiej KZK GOP - zapewnia z rozmowie z MM Anna Koteras z biura prasowego KZK GOP.

Odesłani do dokumentu, przeczytać w nim możemy:
1. Kierujący pojazdem lub kontroler (konduktor) może odmówić przewozu osób nietrzeźwych oraz niebezpiecznych lub uciążliwych dla innych pasażerów.

2. Osoby o których mowa w pkt. 1. obowiązane są na wezwanie opuścić pojazd bez prawa zwrotu wartości biletu.

Jednak, jak przyznaje sama Anna Koteras, przepisy te są bardzo ogólnikowe: - Trzeba pamiętać też, że kierowca lub konduktor nie jest od tego, aby się szarpać lub bić - mówi - Każdy kierowca musi mieć telefon komórkowy, przez który w takiej sytuacji, powinien powiadomić odpowiednie służy, czyli dyspozytora ruchu oraz policje lub straż - dodaje Koteras.

- Najlepiej poinformować w takim wypadku kierowcę, który poinformuje odpowiednie służby - wyjaśnia MM Silesii nadkomisarz Piotr Bieniak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach - Możemy również sami zadzwonić do policji (997) lub straży miejskiej (986) - dodaje.

Dzwoniąc, należy podać przede wszystkim w autobusie jakiej linii dzieje się dana sytuacja oraz gdzie autobus się znajduje i jaki będzie jego kolejny przystanek. Z pewnością przyjedzie patrol i rozpozna sytuacje. Jeśli osoba zagraża innym lub sobie, zostanie odwieziona do izby wytrzeźwień. Jeśli natomiast zostało popełnione przestępstwo, sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania karnego - wyjaśnia nadkomisarz Bieniak - Na pewno każde zgłoszenie nie pozostanie bez reakcji - zapewnia.

- Przykro nam, że doszło do sytuacji opisywanej przez Państwa - mówi Anna Koteras - W podobnych wypadkach poszkodowany pasażer może napisać pismo do KZK GOP z opisem sytuacji, numerem linii oraz numerem bocznym autobusu. Skontaktujemy się z przewoźnikiem i wyciągniemy odpowiedni konsekwencje - wyjaśnia.


Czy Was też spotkałą przemoc w autobusie? A może byliście świadkiem podobnej sytuacji? Dlaczego bardzo często dotyka nas społęczna znieczulica? Czekamy na Wasze maile, artykuły i opinie.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Biją Cię w autobusie? Należy Ci się pomoc! - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto