Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Błędne oznakowanie problemem niepełnosprawnych w Agorze Bytom [Wideo]

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Znaki do toalety dla niepełnosprawnych kierują ich wprost na strome schody.
Zobacz również: Mapa utrudnień dla niepełnosprawnych w Katowicach

Wydawać by się mogło, że w XXI wieku każdy nowopowstały budynek powinien być w pełni przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W większości nowych obiektów handlowych istnieją windy, podjazdy i specjalne toalety dla niepełnosprawnych. Nie inaczej jest i w centrum handlowym Agora Bytom. Nie mniej na początku tygodnia skontaktował się z nami nasz czytelnik mający odmienne zdanie na ten temat.

- To chyba jakaś kpina z niepełnosprawnych, żeby dostać się do toalety przeznaczonej dla nich, trzeba wejść po stromych schodach – alarmuje nasz internauta Kamil.

Sprawa dotyczy ostatniego piętra Agory, na którym mieści się galeria sztuki.  Faktycznie, aby dostać się do toalety dla niepełnosprawnych należy z jednej strony pokonać strome schody. Z drugiej strony galerii jest jednak zamontowana specjalna winda dla osób niepełnosprawnych. Nie dziwi jednak, że nasz internauta o tym nie wiedział, gdyż po wjechaniu windą na 3 piętro, znaki prowadzące do toalety dla niepełnosprawnych  kierują w prawo, wprost do stromych schodów. Tam nie znajduje się żadna informacja na temat windy po przeciwnej stronie galerii, a ta znajduje się na tyle daleko, że nie sposób zwrócić na nią uwagę.

- Przede wszystkim bardzo dziękuję za informację, przekażę ją zaraz do osób, które odpowiadają za oznakowanie. Jest jeszcze parę innych niedociągnięć z oznakowaniem, którymi zajmujemy się na bieżąco. Trudno mi powiedzieć, kiedy zostanie to poprawione, liczę że jak najszybciej. Każda taka sugestia jest dla nas bardzo ważna – powiedziała Katarzyna Skalska z Agory Bytom

Przykład ten pokazuje problem dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Trzymamy przedstawicielkę Agory za słowo i liczymy, że już niebawem nie będzie w centrum handlowym takich problemów. Jeśli spotykacie w swojej okolicy podobne absurdy to dajcie nam znać za pomocą aplikacji modo lub wysyłając mail na adres [email protected] (najlepiej ze zdjęciami, nawet zrobionymi telefonem). Na pewno się tym zajmiemy.

Sprawę skomentował dla nas Marek Plura, niepełnosprawny poseł ze Śląska.

Złe oznakowanie udogodnień dla osób niepełnosprawnych w bytomskim centrum handlowym to na szczęście nie jest sytuacja, która zdarza się codziennie. Tym niemniej nierzadko napotykam na "niedoróbki", które powodują, że rozwiązania mające pomagać niepełnosprawnym stają się dla nich niebezpieczną pułapką np. podjazd dla wózkowiczów zakończony kilkucentymetrowym progiem, ubikacja dostosowana do naszych potrzeb używaną jako magazynek dla sprzątaczek, albo oznakowania prowadzące na schody zamiast do windy. Te drobiazgi często po prostu umykają wykonawcom w ferworze prac, dlatego zawsze zachęcam ich do współpracy ze stowarzyszeniami osób niepełnosprawnych, które chętnie zrobią audyt budynku przed jego oddaniem do użytku i wskażą, co trzeba poprawić, tak żeby wszyscy byli zadowoleni.

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto