MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom i Ruda Śl. Najbardziej odpychające miasta?

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Opublikowano wyniki raportu "Magnetyzm polskich miast", który miał na celu kompleksowe zbadanie wizerunku i kondycji marek polskich miast. Niestety, Bytom i Ruda uplasowały się na samym końcu.

- "Magnetyzm polskich miast" to pierwsze w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej pełne i cykliczne badanie kondycji marek miejsc, miejscowości i regionów oraz ich wizerunku - wyjaśnia w rozmowie z MM Silesia Bartłomiej Kazubski, konsultant ds. badań firmy KB Pretendent, która wspólnie z międzynarodową agencję Young@Rubicam przygotowała raport.

Badano w nim atrakcyjność miasta i regionów, czyli ich zdolności do przyciągania mieszkańców innych miast, na podstawie siedmiu podstawowych wektorów: atrakcyjności turystycznej (zdolności do przyciągania ofertą turystyczną i rekreacyjną), atrakcyjności biznesowej (atrakcyjność inwestycyjna, atrakcyjność siły roboczej - stosunek kwalifikacji do kosztów), komfortu życia (atrakcyjność miasta jako miejsca do codziennego życia), atrakcyjności natury (otoczenie przyrodnicze, walory naturalne, aspekt ekologiczny), atrakcyjności kulturalnej (zdolność przyciągania miasta jako ośrodka życia kulturowego - infrastruktura kulturowa oraz wydarzenia), atrakcyjności dziedzictwa (zdolność przyciągania dziedzictwem historycznym, zabytkami, ciekawą prezentacją ważnych wydarzeń z przeszłości), atrakcyjności sportowej (zdolność przyciągania poprzez kluby, imprezy i wydarzenia o charakterze sportowym).

- Badania przeprowadzono w okresie maj/czerwiec na terenie całego kraju - mówi MM Silesii Dariusz Chołost, jeden z autorów raportu - Przeprowadzono je na reprezentatywnej grupie Polaków powyżej 18 roku życia z całej Polski. Były to badania ankietowe, kwestionariuszowe z przeważającą liczbą pytań zamkniętych, w których respondentów postawiono w sytuacji dokonywania wyboru. Były również pytania otwarte, dzięki którym uzyskaliśmy możliwość otrzymania bardziej precyzjnych odpowiedzi na zadane pytania - dodaje.

Pod uwagę wzięto ponad 100 miast z całej Polski, które zostały wybrane reprezentatywnie w każdym województwie. Badano zarówno miasta większe, jak i mniejsze.

W skali całego kraju, jako najmniej atrakcyjne miasta, respondenci uznali Bytom, Wałbrzych i Rudę Śląską. Również region Górny Śląsk nie otrzymał wysokich not, plasując się w końcówce rankingu.

Wyniki raportu omówił "Dziennik Polski" - niekwestionowanym liderem całego raportu został Kraków, który uzyskał praktycznie najwyższe noty w każdym badanym wektorze. Za Krakowem uplasowały się Zakopane, Gdańsk, Sopot, Warszawa, Częstochowa i Wrocław. Częstochowę na przykład raport określa jak najbardziej godne zaufania miejsce w Polsce.

W rankingu "Magnetyzm polskich miast" uwzględniono również m.in. Chorzów, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Tychy oraz Zabrze. Przedstawiamy przykładową ocenę Katowic i Zabrza:

Katowice otrzymały wysokie oceny w rankingu: "Dobre oznakowanie dróg" w którym pierwsze miejsce zajął Poznań. Katowice uplasowały się za Gdańskiem i Wrocławiem. 6 miejsce zajęły w rankingu "Rozwija się dynamicznie", a w "Miasto dobrze skomunikowane z resztą kraju" 5 miejsce, zaraz a Poznaniem i Wrocławiem. W "Tu się robi pieniądze" stolica województa śląskie uplasowała się na 8 lokacie, za Gdańskiem, Sopotem, Krakowem i Warszawą. W kategorii "Są tu wykwalifikowani pracownicy" 6 miejsce, "Łatwo tu znaleźć pracę"  5 miejsce, w "Władze samorządowe dbają o inwestorów" również 6 miejsce. Bardzo złe wyniki Katowice otrzymały w rankingu "Nie da się tu długo mieszkać", a w rankingu "Szanowany ośrodek akademicki" przypadło im 10 miejsce.

Zabrze:

W rankingu "Ma wiernych kibiców sportowych" Zabrze zajęło 10 miejsce. Bardzo dobre wyniki Zabrze zdobyło również w kategorii "Znany w kraju ośrodek sportu" oraz "Są tu wykwalifikowani pracownicy". Najgrosze wyniki Zabrze przypadły Zabrzu m.in. w kategoriach "Czułbym się w nim bezpiecznie" lub "Jest tu dobre powietrze".

W celu otrzymania pełnego raportu należy się skontaktować z osobami odpowiedzialnymi za raport "Magnetyzm polskich miast".

Zobacz również: Znamy 7 cudów architektury [Zdjęcia + Wideo]

Jakie jest Wasze zdanie na temat wyników raportu? Dlaczego Górny Śląsk i niektóre jego miasta zostały tak nisko ocenione przez Polaków? Zapraszamy do dyskusji.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto