Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom pochwali się nowoczesną, trójwymiarową mapą

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Gdy inne miasta chwalą się interaktywnymi mapami w 2D, Bytom za 200 tys. zł funduje nie tylko mapę ale i wirtualne spacery po śródmieściu. - To z myślą o inwestorach - tłumaczą urzędnicy.

W czasie, gdy inne miasta w opracowaniu interaktywnych map, korzystają z GIS-owych rozwiązań w 2D, Bytom poszedł krok dalej i na podstawie wykonanej niedawno ewidencji lotniczej zafunduje sobie ruchomą mapę w trójwymiarze. Już za kilka miesięcy internauci będą mogli się poruszać po śródmieściu Bytomia tak samo jak po Nowym Jorku w programie Google Earth czy Google SketchUp. Ortofotomapa (mapa lotnicza) stała się podkładem symulacji, resztę wykonali informatycy.

- Prace, wykonywała dla nas firma zewnętrzna i trwały kilka miesięcy. Dzięki temu możemy w atrakcyjny sposób przedstawić bytomskie śródmieście a także te tereny miasta, którymi w zamyśle chcemy zainteresować inwestorów - wyjaśnia MM Silesii Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzeczniczka prasowa UM w Bytomiu.

Urzędnicy odpowiedzialni za projekt chwalą się, że taki model znacznie ułatwi im pracę. Korzystać z niego będą wszystkie instytucje, zajmujące się sytuacjami kryzysowymi i urbanistyką. - Od teraz zagadnienia związane z drogami ewakuacyjnymi, pożarowymi, akustyką i hałasem w mieście, ewidencją nieruchomościową czy konserwacją zabytków będą z pewnością łatwiejsze - twierdzą w magistracie.

Mapa jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, dodatkowo przyda się przy pracach nad rewitalizacją obszarów zdegradowanych.
Co ciekawe twórcy mapy chcą zainteresować miastem również zwykłych internautów, zwłaszcza tych, którym nie są obce zabytki Bytomia.

- Bytom to stare miasto z wyraźnie widoczną tkanką średniowieczną. Jest tu mnóstwo zabytków i przestrzeni, interesujących dla turystów. Nie ukrywam, układ ulic i uliczek, nierzadko bardzo wąskich i krótkich skomplikował wizualizację przestrzenną budynków. Ale dzięki temu w spacerze 3D - zapewnia Krzemińska Kruczek.

Mapa za kilka miesięcy trafi na witrynę Urzędu Miasta. Inwestorzy będą mogli dokonać symulacji, dotyczących gdzie i w jakim sąsiedztwie można wkomponować inwestycję. Jeśli pomysł się sprawdzi projekt być może zostanie rozszerzony na całe miasto.

Zobacz również jak wygląda trójwymiarowa mapa Gdańska oraz Warszawy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto