Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom zatańczy w "Rozbarku". Z nowym logo

Łukasz Malina
Łukasz Malina
W dawnej cechowni kopalni "Rozbark" prezydent Bytomia zaprezentował plany, według których miasto w najbliższych latach zostanie "kulturalną stolicą regionu". Przy tej okazji poznaliśmy nowe logo Bytomia...

W budynkach na terenie dawnej kopalni "Rozbark" w Bytomiu znów zatętni życie. Miasto po wielu latach starań stało się właścicielem obszaru, który dziś poza ruinami kuźni i  zachowaną w całości kopalnianą cechownią przywodzi na myśl krajobraz księżycowy. Już wkrótce ma się to zmienić.

"Bytom. Energia kultury"

Zgodnie z zapowiedzią Piotra Koja, prezydenta Bytomia nowym gospodarzem rekultywowanego terenu ma zostać między innymi Śląski Teatr Tańca oraz szkoła baletowa.

- Od tej chwili uruchamiamy trzystopniowy plan promocji miasta, w ramach którego "Rozbark" zmieni się w centrum kulturalne - mówił podczas prezentacji Koj. Poszczególne etapy planu mają zamykać się do 2010, 2014 i po 2014 roku.

Miasto ma zamiar powołać w tym celu spółkę, która zapewni rozwój pokopalnianego obszaru. Znajdzie się tu miejsce zarówno dla sztuki, jak i obiektów handlowo-usługowych, które zapewnią pieniądze na utrzymanie.

Roztańczone logo Bytomia

Przy tej samej okazji przedstawiciele władz miasta pochwalili się nowym logo miasta. Roztańczona litera "y" w słowie "Bytom" ma symbolizować to, co dla miasta najważniejsze. - Chcemy się promować poprzez kulturę, to dla nas bardzo ważne. Jedynie tym sposobem zmienimy wizerunek miasta poprzemysłowego, trzeba zerwać ze stereotypem miasta szkód górniczych - twierdzi Koj. Prezydentowi Bytomia marzy się, by miasto stało się kulturalną stolicą regionu.

Władze jeszcze w tym roku ogłoszą konkurs na pomysł na zagospodarowanie cechowni, kotłowni i innych obiektów na terenie dawnej kopalni "Rozbark". Czekają na to pracownie architektoniczne. Sprawą zainteresowało się już Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Wiemy doskonale, jak długa droga przed nami w pozyskaniu pieniędzy na realizację naszych planów, ale wiemy także, jak wiele trudności udało nam się już pokonać - powiedziała MM Silesii Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzecznik bytomskiego magistratu.

Póki co terenu po dawnej kopalni "Rozbark" pilnuje kilku ochroniarzy z psami. I nikt nie ma wątpliwości, że najważniejszym zadaniem obecnie jest zabezpieczenie terenu przed złodziejami złomu. Prezydent Bytomia osobiście rozmawiał na ten temat z ochroniarzami.

- Jest wiele zadań, które miasto musi nadrobić, ale wierzymy, że uda nam się to zgodnie z założeniami nowego planu - podsumował prezydent.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto