MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bytomianie bronią Muzeum Górnośląskiego

Adrian Leks
Adrian Leks
Plany połączenie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z Muzeum ...
Plany połączenie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z Muzeum ... Materiały prywatne
Plany połączenie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z Muzeum Śląskim w Katowicach nie wszystkim przypadły do gustu.

Połączenie obu placówek ma dać spore oszczędności i dzięki temu w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego znajdowałyby się najważniejsze zbiory. Takie plany ma urząd marszałkowski, który finansuje oba muzea.

- Takie połączenie ma uzasadnienie merytoryczne, organizacyjne i finansowe. Obie placówki skorzystałyby na tym, bo mogłoby dojść do połączenia działów tych muzeów. Poza tym w Bytomiu pozostałyby ekspozycje muzealne - wyjaśnia Jerzy Gorzelik, członek zarządu województwa śląskiego.

Innego zdania są mieszkańcy Bytomia, którzy są przeciwni połączeniu Muzeum Górnośląskiego z Muzeum Śląskim w Katowicach. Bytomskie muzeum zostałoby pozbawione praw do odrębności i nazwy, dlatego na Facebooku pojawiła się inicjatywa NIE dla likwidacji Muzeum Górnośląskiego.

- Doprowadzi to do transferu najcenniejszych zbiorów do Katowic i powolnej likwidacji bytomskiej placówki kulturalnej - wyjaśniają organizatorzy.

Obdzieranie Bytomia z resztek dziedzictwa historycznego

Mieszkańcy miasta również żywo włączyli się do dyskusji na temat przyszłości Muzeum Górnośląskiego.

- Rozumiem wiele z argumentów - jak oszczędności w przypadku administracji, nawet jestem w stanie zrozumieć czemu dzielić muzea na tematykę. Ale nie da się ukryć, że jeśli coś było autonomiczną jednostką a teraz ma stać się filią - to z pewnością dostanie mniej pieniędzy - raz, dwa - jej prestiż spadnie. Nie uwierzę również, że jeśli się tak stanie, Muzeum w Bytomiu będzie tak autonomiczne jak do tej pory, wątpię również, że będzie tak samo ważne - choćby przez fakt zerwania z kontynuacją nazwy i podejściem odbiorców. Wątpię, że w takiej sytuacji muzeum dostanie takie środki i pomoc jako filia, tak jak jego nowa macierz - byłby to absurd - napisała Ewa Zielińska.

- Najprościej ograbić Bytom ze wszystkich instytucji kulturalnych (i nie tylko) przez wzgląd na pogląd "bo jest ich za dużo". Za dużo gdzie? W województwie, czy w mieście? W przypadku służby zdrowia - tu szpitali- jak można mówić, że jest ich za dużo, gdy w tym samym czasie na planowane operacje, a nawet same badania specjalistyczne trzeba czekać długie tygodnie, miesiące i lata? Zamykanie szpitali jest zwyczajnie nieetyczne i niemoralne. Obdzieranie Bytomia z resztek dziedzictwa historycznego i kulturowego to również zabieg niemoralny. To wbijanie kolejnych gwoździ w umierające serce Górnego Śląska. Powinno nam zależeć na reanimacji Bytomia, a nie na podsycaniu jego agonii - skomentowała natomiast Ania.

- Wszystko na Śląsku robi się ''katocentryczne'', jakby na siłę  z Katowic chcieli zrobić centrum wszystkiego. W obniżkę kosztów nie wierzę. Na przykład w kwestii Centrum Nauki padają zdania, że trzeba rozkładać instytucje po regionie, a tutaj mamy do czynienia ze sprowadzeniem wszystkiego do Katowic - zaznaczył Tomasz.

Muzea mogą zostać połączone, ale potrzebna jest do tego zgoda sejmiku województwa i ministra kultury. Nowa siedziba Muzeum Śląskiego ma być gotowa w 2013 roku.

A Wy, co sądzicie na temat połączenia obu placówek? Czekamy na Wasze komentarze.

POLECAMY!

Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej otwarte
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto