Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cała Polska pożegnała Zbigniewa Religę

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zakończyły się uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Religi. W ostatniej drodze kardiochirurgowi z Zabrza towarzyszyły tłumy.

Profesor był ateistą, dlatego ceremonię pogrzebową poprowadził świecki mistrz Jacek Borowik. Oprócz tłumów warszawiaków, wybitnego kardiochirurga pożegnali m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk i marszałek Bronisław Komorowski.

Trumna z ciałem została wystawiona na katafalku przed domem pogrzebowym. Wartę honorową pełnią przy niej żołnierze, pracownicy służby zdrowia oraz pacjenci.

W trakcie ceremonii głos zabrała także prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która w kilku zdaniach podziękowała w imieniu zabrzan za wszystko, co Religa osiągnął właśnie w tym mieście.

Czytaj także: Śląsk pożegnał w Zabrzu profesora Zbigniewa Religę

- Był lekarzem ludzkich serc i człowiekiem o wielkim sercu. Wybitnym w każdym znaczeniu tego słowa - powiedział prezydent Lech Kaczyński. Wspominał także największe sukcesy Zbigniewa Religi, w tym pierwszą w Polsce udaną transplantację serca.

- Zajrzę tu od czasu do czasu. Opowiem ci, co ze sztucznym sercem, jak gra Górnik. Jak biorą ryby ci nie opowiem - bo wiesz, że się na tym nie znam - mówił dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza, Jan Sarna.

Prof. Religę pożegnały setki osób z całej Polski, w tym pacjenci. Niektórzy z nich przykleili do ubrań naklejki w kształcie serc z napisem "mam drugie serce".

Profesor Zbigniew Religa zmarł w niedzielę 8 marca. Od kilku lat walczył z nowotworem. Niestety, rak płuc wygrał z 70-letnim cenionym kardiochirurgiem.

Zbigniew Religa urodził się 16 grudnia 1938 r. w Miedniewicach. Lekarską praktykę rozpoczynał w Warszawie w Szpitalu Wolskim. Od 1984 r. kierował Katedrą i Kliniką Kardiochirurgii w Zabrzu, pod koniec lat 90. został rektorem Śląskiej Akademii Medycznej. 5 listopada 1985 r. przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Do Warszawy wrócił w 2001 r. prowadząc II Klinikę Kardiochirurgii i Instytut Kardiologii. Był inicjatorem prac nad tzw. polskim sztucznym sercem.

W ostatnich latach zajmował się polityką. Był m.in. senatorem III i V kadencji, posłem VI kadencji, oraz ministrem zdrowia w latach 2005–2007. Religa startował także w wyborach prezydenckich.


Sebastian Luciński, MMWarszawa

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto