MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cisy nad Liswartą mogą znów spokojnie rosnąć

Redakcja
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł działania podjęte przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego związanych z ochroną terenów w jednym z najcenniejszych przyrodniczo parków krajobrazowych regionu - "Lasy nad Górną Liswartą".

W Ośrodku Edukacyjnym w Kalinie, ekolodzy i samorządowcy rozmawiali m.in. o przemianach zachodzących w środowisku przyrodniczym w dorzeczu Liswarty, ochronie najcenniejszych kompozycji krajobrazowo-architektonicznych oraz czynnej ochronie przyrody na przykładzie rezerwatu "Cisy nad Liswartą". Marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz objął patronat nad konferencją. W liście do organizatorów podkreślił duże znaczenie ochrony tych obszarów dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego regionu.

Park Krajobrazowy "Lasy nad Górna Liswartą" został utworzony w 1998 roku. Jego obszar stanowi zalesiona dolina rzeki Liswarty. Jest ważnym korytarzem ekologicznym i jedną z tras migracyjnych ptaków wodno-błotnych. Teren parku obejmuje 12 gmin i zajmuje łączną powierzchnię 51 tys. ha. W jego granicach znajdują się cztery rezerwaty przyrody chroniące m.in. naturalne stanowiska cisa pospolitego i 120-letniego starodrzewu sosnowo-bukowo-dębowego z licznymi pomnikami przyrody, stanowiskami florystycznymi i użytkami ekologicznymi.

W Kalinie, podczas kilkugodzinnej wymiany doświadczeń ekologów, samorządowców i pracowników Parku Krajobrazowego, mówiono o konieczności zintensyfikowania działań mających służyć ochronie siedlisk oraz zachowaniu szaty roślinnej, w tym charakterystycznego układu mozaiki leśno-łąkowo-polnej.

Wciąż ważne jest utrwalenie bogactwa flory i fauny oraz walorów krajobrazowych z zabytkowymi układami przestrzennymi wsi. Teraz jednak jednym z zasadniczych celów jest opracowanie programu edukacyjnego, utworzenie bazy dydaktycznej i turystycznej oraz wdrożenie zasad ochrony przyrody w połączeniu z praktycznym wykorzystaniem walorów krajobrazowych parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto