Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cuda medycyny 2019 w woj. śląskim: pionierskie operacje, przeszczepy narządów i rewolucyjne zabiegi ratujące ludzkie życie

Agata Pustułka
10. Czaszka „Sculo” - dzieło studentów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wojciecha Bojanowicza, Mikołaja Baszy i Mikołaja Centkowskiego, została wykonana z materiału ABS.
Jest to dosyć popularny polimer, często używany w produkcji rzeczy codziennego użytku, na przykład klocków Lego. Czas, jaki potrzebujemy na wydrukowanie jednej czaszki na jednej drukarce, to niecała doba. Model składa się z czterech części spinanych magnesami. Czaszkę widać zatem od zewnątrz i od wewnątrz, co ma dla lekarza niebagatelne znaczenie. A zatem, co możemy sobie pooglądać? Po pierwsze: trzewioczaszkę, w skład której wchodzą kości takie jak: kości nosowe, jarzmowe, łzowe, szczękowe, lemiesz oraz małżowiny nosowe dolne i górne oraz kość sitowa. Po drugie: podstawę czaszki, składającą się z kości: klinowej, skroniowych, potylicznej i czołowej. Po trzecie: żuchwę. Po czwarte: „skalp”, czyli kości ciemieniowe, czołową i potyliczną. Na dodatek pod koniec tego roku Mikołaj Basza, dostał się do ścisłego finału inicjatywy magazynu „Forbes” i biura McKinsey & Company. Chodzi o listę „25 przed 25” najbardziej przedsiębiorczych młodych Polaków. Student SUM pokonał około 500 kandydatów.
10. Czaszka „Sculo” - dzieło studentów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wojciecha Bojanowicza, Mikołaja Baszy i Mikołaja Centkowskiego, została wykonana z materiału ABS. Jest to dosyć popularny polimer, często używany w produkcji rzeczy codziennego użytku, na przykład klocków Lego. Czas, jaki potrzebujemy na wydrukowanie jednej czaszki na jednej drukarce, to niecała doba. Model składa się z czterech części spinanych magnesami. Czaszkę widać zatem od zewnątrz i od wewnątrz, co ma dla lekarza niebagatelne znaczenie. A zatem, co możemy sobie pooglądać? Po pierwsze: trzewioczaszkę, w skład której wchodzą kości takie jak: kości nosowe, jarzmowe, łzowe, szczękowe, lemiesz oraz małżowiny nosowe dolne i górne oraz kość sitowa. Po drugie: podstawę czaszki, składającą się z kości: klinowej, skroniowych, potylicznej i czołowej. Po trzecie: żuchwę. Po czwarte: „skalp”, czyli kości ciemieniowe, czołową i potyliczną. Na dodatek pod koniec tego roku Mikołaj Basza, dostał się do ścisłego finału inicjatywy magazynu „Forbes” i biura McKinsey & Company. Chodzi o listę „25 przed 25” najbardziej przedsiębiorczych młodych Polaków. Student SUM pokonał około 500 kandydatów. Fotoreporterzy DZ
Pionierskie operacje, przeszczepy, o których mówił świat, rewolucyjne zabiegi czy supernowoczesny sprzęt ratujący życie - cudów medycyny w 2019 roku w województwie śląskim nie brakowało. Był jednoczesny przeszczep wątroby i płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca, przeszczep narządów szyi i szpiku w Instytucie Onkologii w Gliwicach czy walka o życie chłopca z Rybnika, który był w płonącym samochodzie. Lekarze ze Śląska, ratując ludzi w skrajnie trudnych przypadkach, po raz kolejny udowodnili, że są w światowej czołówce najlepszych lekarzy. W galerii zdjęciowej - konkretne przykłady.

Rok 2019 w medycynie zapamiętamy nie tylko jako rok nieustających kolejek do specjalistów, protestów rezydentów i braku podstawowych leków w aptekach. Wbrew przeciwnościom, finansowej mizerii, dzięki osobistemu poświęceniu i ambicjom lekarzom z województwa śląskiego udało się wykonać operacje, o których mówił cały świat, uratować pacjentów, wydawałoby się już skazanych na co najmniej niepełnosprawność lub śmierć. Śmiało rok 2019 w śląskiej medycynie można nazwać rokiem codziennych i niecodziennych cudów oraz wyjątkowych osiągnięć.

Warto pamiętać, że za każdym medycznym cudem stoi zespół świetnych i odważnych lekarzy oraz pielęgniarek, którzy walczą o ludzkie życie, wykorzystują nowatorskie, a nierzadko pionierskie rozwiązania, by ulżyć cierpieniu pacjentów.
Kliknij w galerię poniżej - zobacz sukcesy lekarzy.

Wybraliśmy 10 najważniejszych w śląskiej medycynie wydarzeń, o których w 2019roku było bardzo głośno. Znalazły się wśród nich pionierskie operacje, rewolucyjne przeszczepy, skomplikowane zabiegi, ale też ultranowoczesny sprzęt, który uratował życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto