Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Czarna Przemsza doczeka się rewitalizacji?

Tomasz Tejkowsky
Tomasz Tejkowsky
W Mysłowicach miało miejsce kolejne spotkanie poświęcone rewitalizacji doliny Czarnej Przemszy pt "Wspólna rzeka". Na debatę przybyli wszyscy zainteresowani losem rzeki.

To już piąte spotkanie poświęcone planom przywrócenia lepszego stanu Przemszy w ramach programu "Wspólna rzeka", które miało miejsce 20 stycznia w Muzeum Miasta Mysłowice. Przybyło na nie 11 przedstawicieli gmin leżących nad Czarną Przemszą, środowisk naukowych oraz ważnych zakładów przemysłowych.

Podczas debaty przedstawiono stan obecny rzeki Przemszy i terenów przyległych. Rozmawiano o możliwości pozytywnych zmian jakie można przeprowadzić, aby przestała być ona kłopotliwym elementem krajobrazu, a stała się jego ozdobą. Głównym celem jest by rzeka i jej otoczenie w niedalekiej przyszłości służyła pokoleniom w celach rekreacyjnych.

Na dzień dzisiejszy Mysłowice są jedynym śląskim miastem uczestniczącym w programie "Wspólna rzeka". Z wiadomych względów także mysłowiczanom zależy na poprawie jakości wody w rzece i odtworzeniu funkcji ekologicznych wspólnej doliny a następnie zagospodarowaniu i rozwoju terenów nadrzecznych. Prócz Mysłowic w programie uczestniczą także Zawiercie, Ogrodzieniec, Łazy, Poręba, Siewierz, Mierzęcice, Psary, Dąbrowa Górnicza, Będzin i Sosnowiec.

Czytaj również: Mysłowice bliżej Serbii. Wizyta Nikola Zurovaca

Zadaniem projektu "Wspólna rzeka" ma być zmiana funkcji Czarnej Przemszy. Obecnie rzeka pełni rolę kolektora ścieków, a zarazem problematycznego elementu przestrzeni krajobrazowej miast, przez które przepływa. Projekt zakłada wprowadzenie infrastruktury wzmacniającej funkcję rekreacyjną, turystyczną i przyrodniczo-krajobrazową doliny, tj. np.: ścieżki rowerowe i spacerowe, trasy spływów kajakowych, parki nadbrzeżne czy użytki ekologiczne o ponad gminnym przebiegu. Jak głosi rada programowa projektu, misją tego niezwykłego programu jest m.in. integracja i współpraca różnych środowisk wokół wspólnej idei - „Wspólnej rzeki”, bowiem czysta rzeka ma stać się nowym elementem budowania nowej tożsamości bram Śląska i Zagłębia.

Obecnie stan Przemszy na mysłowickim odcinku wskazuje na V klasę jakości wody, która zawiera tu m.in. sporą ilość bakterii grupy coli typu kałowego, azot Kjeldahla oraz liczne azotyny.

http://gfx.mmka.pl/newsph/242784/113724.3.jpg

W trakcie obrad, jednogłośnie podjęto uchwałę o przystąpieniu do Rady Programowej "Wspólnej rzeki" Muzeum Miasta Mysłowice oraz Stowarzyszenia Mieszkańców Mysłowic "Moje Miasto". Mysłowickie Stowarzyszenie Moje Miasto podczas spotkania zaprezentowało swój sztandarowy projekt rewitalizacji miejskiej Promenady prowadzącej w rejon historycznego "Trójkąta Trzech Cesarzy".

- Podstawą naszego projektu rewitalizacji jest spójny plan rewitalizacji mysłowickiego obszaru nadrzecznego Przemszy opracowany przez Wydział Planowania Urzędu Miasta, z którym niedawno nawiązaliśmy współpracę. Kolejnym potężnym sprzymierzeńcem w naszym dążeniu jest poparcie społeczne, które akurat dla tego projektu jest dla wszystkich wyraźnym sygnałem, że czas zaniedbania tego terenu już się kończy, mówi Michał Mistewicz z "Mojego Miasta".

Czytaj również: Mysłowiczanie posprzątali Trójkąt Trzech Cesarzy

Spotkanie, które poświęcone było przede wszystkim stanowi badań środowiska poprowadził przewodniczący Rady Programowej dr Damian Absalon, z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Każda gmina biorąca udział w projekcie ma własne pomysły, które sprawią, że rzeka jak i jej otoczenie stanie się atrakcją turystyczną na miarę europejską. - Na wstępie musimy przyjąć tzw. model obszaru do zagospodarowania. Dopiero po gruntownych badaniach opracować będzie można projekty zagospodarowania przestrzennego - mówi Wojciech Stalmach, naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju UM. z Mysłowic.

Podczas spotkania opracowano również wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie w wysokości 600.000 zł prac związanych z rozpoznaniem stanu środowiska w dorzeczu Przemszy (zbadanie aktualnych warunków ekologicznych, stanu wód, analizy gruntów).

http://gfx.mmka.pl/newsph/242784/113730.3.jpgHistoryczny Trójkąt Trzech Cesarzy w Mysłowicach, spotkanie Czarnej i Białej Przemszy, które następnie tworzą Przemszę, fot. Tomasz Tejkowski - Kusiak

Następnie grupa uczestników spotkania pod przewodnictwem mysłowickiego historyka Dariusza Faleckiego udała się na wspólną wycieczkę nad rzekę. Dla wielu uczestników mimo zimowej aury, Trójkąt Trzech Cesarzy okazał się atrakcją. Kolejnym punktem wycieczki była Promenada oraz okolice serca miasta, gdzie Mysłowice poprzez rzekę graniczą z zagłębiowskim miastem - Sosnowcem. Według zamierzeń powstać tu mają bulwary Przemszy.

- Rewitalizacja rzeki i jej brzegów ma sprawić, by np. okolice ul. Portowej w Słupnej znów tętniły życiem. Mysłowice mogą i powinny stać się atrakcją turystyczną, tyleż za sprawą Mostu Westchnień, co i bogatej historii, powiedział Adam Plackowski, dyrektor mysłowickiego Muzeum Miasta.

Czytaj również: Mysłowice: SMM podsumowało rok 2008

Kolejne spotkanie oraz okazja do podsumowań założeń, prezentacji konkretnych wyników badań oraz planów zagospodarowania terenów przyległych Przemszy odbędzie za się kilka miesięcy w Ogrodzieńcu.


MMSilesia poleca szczególnie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto