Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dajemy zielone światło rewolucji śmieciowej

Grażyna Kuźnik
W województwie śląskim produkujemy rocznie 1,5 mln ton odpadów, ale to zaniżone dane
W województwie śląskim produkujemy rocznie 1,5 mln ton odpadów, ale to zaniżone dane Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Ministerstwo Środowiska opublikowało wyniki ostatnich badań Instytutu Homo Homini na temat opinii społecznej wobec tzw. rewolucji śmieciowej. Okazało się, że ponad 80 procent Polaków popiera przejęcie obowiązków odbioru śmieci przez gminy, w zamian za stałą opłatę pobieraną od każdego mieszkańca.

Pomysł popierają w równym stopniu tak mieszkańcy bloków, jak i domów jednorodzinnych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach już rok temu rozpoczął publiczną debatę w tej sprawie. Właśnie w redakcji "Dziennika Zachodniego" odbyło się spotkanie przedstawicieli różnych środowisk, którzy zastanawiali się, co zrobić, żeby nie zasypała nas góra śmieci. Wspólna konferencja w sosnowieckim Media Centrum wpisała się w rozpoczętą przez resort środowiska kampanię zmierzającą do gruntownych zmian w przepisach.

Starania przyniosły efekty i uzgodniony projekt rządu w tej sprawie trafił w listopadzie do Sejmu.

W tym roku każdy z nas wyrzucił do kosza około 340 kilogramów różnego rodzaju śmieci. Ale 30 procent odpadków w ogóle nie trafiło do kubłów, zaśmiecając środowisko. W naszym regionie do największych śmieciarzy należą takie miasta, jak Katowice, Bytom, Gliwice, Sosnowiec i Częstochowa. Składowiska trzeszczą w szwach. Plan Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego wskazuje, że wysypiska na Żywiecczyźnie są na granicy wytrzymałości, Śląsk Cieszyński nie ma już miejsca na śmieci, a wkrótce kryzys dosięgnie powiaty: pszczyński, tyski, mikołowski i bieruńsko-lędziński.

W województwie śląskim wytwarzanych jest ponad 13 procent wszystkich śmieci komunalnych w kraju, czyli 1,5 mln ton odpadów.

Jeśli od przyszłego roku ta ilość się nie zmniejszy, grożą nam unijne kary. Polacy o tym wiedzą. Nie podoba się nam zaśmiecone otoczenie, co deklaruje aż 90 proc. badanych.

Kary za śmieci

Prawie wszyscy Polacy są zwolennikami surowych kar za zaśmiecanie środowiska naturalnego. Aż 76 proc. uznaje jednak, że obecne kary za takie postępowanie nie są skuteczne.

System, w którym samorząd lokalny zarządza gospodarką odpadami, obowiązuje już we wszystkich krajach Unii Europejskiej - poza Polską i Węgrami.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto