Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie nowe wystawy dotyczące Zagłębia Dąbrowskiego w Bibliotece Śląskiej

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
W najbliższy czwartek, w galerii holu głównego Biblioteki Śląskiej, będą miały miejsce wernisaże dwóch nowych wystaw. Obydwie poruszają w prezentowanych pracach problematyki dotyczącej Zagłębia Dąbrowskiego.

Pierwsza wystawa nosi tytuł "Zanim nadeszła Zagłada…położenie ludności żydowskiej Zagłębia Dąbrowskiego w okresie okupacji niemieckiej" i prezentuje ona losy ludności żydowskiej Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Zawiercia i innych miast Zagłębia Dąbrowskiego w okresie okupacji hitlerowskiej od pierwszych restrykcji we wrześniu 1939 roku do czasu likwidację gett w Będzinie, Sosnowcu i Zawierciu i wymordowanie ich mieszkańców.

Polecamy również: Sosnowiec na starej pocztówce w Pałacu Shona

- Wystawa ta powstała dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie i Muzeum w Sosnowcu - wyjaśnia Agnieszka Kosmala z Działu Promocji Biblioteki Śląskiej.

Wernisaż opisanej wystawy odbędzie się o godzinie 17, podobnie jak drugiej wystawy, która będzie prezentowana w galerii, a będzie o wystawa pt. "Sosnowiec wczoraj i dziś".

Na wystawie "Sosnowiec wczoraj i dziś" zaprezentowane zostaną różne miejsca i obiekty z terenu Sosnowca, które zostały utrwalone przed laty na kartkach pocztowych, a zostaną one skonfrontowane z ich współczesnymi odpowiednikami. Wystawa ukaże, jak niektóre dawne miejsce i obiekty przetrwały do dnia dzisiejszego w stanie praktycznie niezmienionym, a jak czas i działalność ludzka może całkowicie odmienić inne miejsca.

Czytaj również: Tolerancyjni - to dzieje teraz! [Zdjęcia]

Podczas wystawy będzie można zobaczyć m.in. kościoły różnych wyznań, zakłady przemysłowe, szkoły, dworce kolejowe, a także ulice i place. Na wystawę składać się będzi 30 plansz, a oglądać je będzie można do 28 listopada w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej.

- Podczas wernisażu będzie również można zobaczyć kilkuminutowy, archiwalny film z 1942 r. pokazujący życie Żydów z Będzina, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Film ma charakter propagandowy i został nakręcony przez anonimowego niemieckiego operatora - informuje Agnieszka Kosmala.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto