Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EC Szombierki tłem filmu o bombie atomowej

Dorota Nowak
Dorota Nowak
Monumentalny budynek Elektrociepłowni Szombierki tym razem posłużył jako tło do filmu o bombie atomowej. Nie jest to pierwsza produkcja filmowa, której energii dodała zabytkowa przestrzeń.

Zabytkowa Elektrociepłownia Szombierki stała się drugim planem filmu. Naszą industrialną perełką zainteresowała się Telewizja Polska.

- Wybraliśmy ten obiekt jako tło naszego filmu, ponieważ jest on jednym z najciekawszych obiektów fabrycznych na Śląsku, który pasował do naszej scenografii, tym bardziej że scenograf był z Bytomia i bardzo dobrze zna ten obiekt. Był to nasz pierwszy i trafny strzał, tak że jesteśmy zadowoleni – powiedział MM Silesii Michał Skrzeczek, jeden z producentów filmu.

Film dokumentalny nakręcony we wnętrzach Elektrociepłowni dotyczyć będzie budowy bomby atomowej przez nazistów na terenie jednej z tajnych fabryk w Raciborzu w okresie II wojny światowej. W filmie zostanie także ukazana próba sabotażu pracowników fabryki, nie chcących dopuścić do zrealizowania planów nazistów. Te, gdyby się powiodły mogłyby zmienić bieg i losy wojny światowej.


Czytaj także: Elektrownia Szombierki. Magia energii [Zdjęcia]

- Zdziwiło mnie, że Elektrociepłownia ma „udawać” fabrykę paliw wykutą w skale. Ale zdolni filmowcy pokazali na czym polega magia kina. Mnie się bardzo podobało na planie, tym bardziej, że pierwszy raz brałem w nim bardziej czynny udział. Grałem niemieckiego naukowca – opowiada z dumą Krzysztof Roman, kierownik do spraw promocji i zagospodarowania Elektrociepłowni Szombierki.

Elektrociepłownia Szombierki dzięki unikatowej zabudowie i zachowanym realiom tamtych lat, stała się doskonałym miejscem do odtworzenia tych tajemniczych oraz fascynujących wydarzeń, jakie miały miejsce ponad 60 lat temu.


Wnętrza zabytkowej Elektrociepłwni Szombierki / Fot. Marcin Nowak

Film dokumentalny "Tajemnice Historii" będzie można oglądać jesienią na antenie TVP Historia oraz w ośrodkach telewizji regionalnej.

Polecamy także: Elektrociepłownia Szombierki miejsce z niezwykłym potencjałem

To nie pierwszy film kręcony w olbrzymim gmachu bytomskiego industrialu.

- Kręcił już u nas swoje sensacje XX wieku Wołoszańki, Discovery TVN zrealizowało film „Gospodarz” o gen. Jerzym Ziętku, przymierzał się do kręcenia filmu w Elektrociepłowni nawet znany czeski reżyser Peter Zelenka, także Niemcy pokusili się o realizację filmu o zawirowaniach społecznych – wymienia Krzysztof Roman.

Ponadto regularnie studenci Uniwersytetu Śląskiego wykorzystują budynek do wykonywania etiud zaliczeniowych. Elektrociepłownia ma też na swoim koncie teledysk szwedzkiej grupy Mamuth.

- W przygotowaniu jest już również przeniesiona na plan filmowy sztuka "Panopticon albo/i Przypowieść o maku" z choreografią Jacka Łumińskiego, dyrektora Śląskiego Teatru Tańca. Reżyserią filmu zajęła się córka Agnieszki Holland. Produkcję będzie można zobaczyć TVP Kultura – mówi dalej Krzysztof Roman.

Czytaj także: Foto Dej 2.0: Bytom był nasz [Wideo + Fotorelacja]

Jak widać Elektrociepłownia Szombierki wciąż ma sobie masę „energii” i potencjału.


MM S i l e s i a   p o l e c a



od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto