Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczny styl życia. Dlaczego warto?

Redakcja
Akcje na rzecz zwierząt mają wśród nas wielu zwolenników
Akcje na rzecz zwierząt mają wśród nas wielu zwolenników
Z przeprowadzonych badań wynika, że już dziś zdecydowana większość z nas zgadza się z opinią, że ochrona środowiska może pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy, a stan środowiska zależy przede wszystkim od osobistej aktywności. Badania przeprowadzono na zlecenie Ministerstwa Środowiska, a dotyczyły one świadomości oraz zachowań ekologicznych mieszkańców naszego kraju.

Najważniejsze są śmieci
Za największy problem środowiska uznajemy kwestię związaną z gospodarowaniem odpadami. Śmieci interesują nas coraz bardziej i to nie tylko dlatego, że chcemy po prostu ich się pozbyć. Regularną segregację odpadów deklaruje 45 proc. badanych (taki sam wynik jak w roku poprzednim). Wzrosła natomiast liczba osób, które przyznają się do sporadycznej segregacji śmieci.

Na naturę można płacić
Na liście ważnych problemów związanych ze środowiskiem, w którym żyjemy, w dalszej kolejności znajdują się: zanieczyszczenie wód i powietrza, w tym niska emisja oraz katastrofy naturalne. Zdecydowana większość z nas dostrzega również potrzebę zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Kwestia ta znajduje się na piątym miejscu wśród najważniejszych problemów środowiskowych. Co ciekawe, co trzeci Polak deklaruje gotowość do ponoszenia większych kosztów związanych z wyborem rozwiązań ekologicznych.

Dobre prawo i przywilej
Szczególnie ciekawe są wyniki badań pokazujące, że czujemy się coraz bardziej współodpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Zdaniem większości badanych zależy on przede wszystkim od aktywności każdego z nas, od stylu życia, od tego, czy szanujemy naturę, oszczędzamy energię, dbamy o zwierzęta. - Wyniki te doskonale oddają to, co ekolodzy starają się przekazać społeczeństwu - dbałość o środowisko powinniśmy traktować jako przywilej. Oczywiście, nikt nie neguje tego, że konieczne jest dobre prawo, odpowiedzialne działania władz państwowych i samorządowych, ale bez zaangażowania jednostek nie da się osiągnąć wymiernego efektu w postaci bardziej czystego środowiska naturalnego - komentuje wyniki badań Beata Jaczewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Oszczędnie, bezpiecznie
A jak konkretnie dbamy o nasze środowisko? Najpopularniejszym zachowaniem jest korzystanie z toreb wielokrotnego użytku - używa ich regularnie co czwarty badany. Staramy się także rozsądnie korzystać z energii, w tym unikając trybu czuwania w urządzeniach RTV AGD. Energii nie oszczędza tylko 6 proc. badanych. Coraz więcej osób zwraca również uwagę na oznaczenia ekologiczne na produktach oraz stara się nie marnować żywności. Ponadto, w co piątym domu planuje się w najbliższym roku podjęcie dodatkowych inwestycji, które zwiększą efektywność energetyczną budynku oraz urządzeń i umożliwią zmniejszenie rachunków za energię.


Czy wiesz, że...
- Tylko 5 procent pytanych o opinię nie widzi potrzeby życia w czystym środowisku i energooszczędnym domu.

- Smog pochodzący z tzw. niskiej emisji, zawierający trujące substancje, przenika także do twojego domu.

- Zanieczyszczenia w mieszkaniu najskuteczniej usuwają rośliny: bluszcz pospolity (Hedera helix), hoja (Hoya carnosa) oraz asparagus gęstokwiatowy, zwany również szparagiem Sprengera (Asparagus densiflorus).

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto