MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Energia bez granic

Redakcja
"Odnawialne źródła energii szansą rozwoju polsko-czeskiego pogranicza" - pod takim hasłem obradowali w Raciborzu specjaliści zajmujący się problematyką związaną z wykorzystaniem, nie tylko w gospodarce, energii wiatru, słońca, wody i wnętrza Ziemi.

Naukowcy i ekolodzy
Spotkanie odbywało się w międzynarodowym gronie. Przyjechali na nie przedstawiciele różnych dziedzin gospodarki i nauki z Polski, Czech i z Niemiec. Byli też praktycy, czyli delegaci firm zajmujących się wdrażaniem urządzeń do produkcji zielonej energii. Byli także przedstawiciele samorządów, ekolodzy i reprezentanci instytucji z otoczenia biznesu. Konferencję zorganizowano pod patronatem WFOŚiGW oraz ministerstw gospodarki i rozwoju regionalnego, a także prof. Jerzego Buzka. O czym rozmawiano? Jakie wyciągnięto wnioski? Znawcy tematu prezentowali najnowsze osiągnięcia naukowe i efekty wdrażania projektów wykorzystujących OZE. Mówiono o stanie obecnym, ale również o przyszłości związanej z inwestowaniem w zieloną energię.

Opłacalna zielona energia
Konferencję otworzyła prezes katowickiego Funduszu Gabriela Lenartowicz. Wojewódzki Fundusz od dawna wspiera bowiem finansowo inwestycje wykorzystujące odnawialne źródła energii, dzięki którym zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza w regionie. O opłacalności wykorzystania środków Funduszu mówiła Ewa Maniecka, kierownik Zespołu Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi WFOŚiGW. Przykład? Dzięki pożyczce uzyskanej przez Racibórz właściciele budynków jednorodzinnych otrzymali dotację w ramach "Programu ograniczania niskiej emisji na terenie gminy Racibórz". Pozwoliło to, w sześć lat, na eliminację 282 starych, nieekologicznych źródeł emisji zanieczyszczeń.

Wymiana dobrych praktyk
Wymianę polsko-czeskich doświadczeń i efektów wykorzystania odnawialnych źródeł energii nieprzypadkowo zorganizowano w Raciborzu. Miasto od wielu lat znane jest z nowatorskich rozwiązań stosowanych w dziedzinie ochrony środowiska. Nic dziwnego zatem, że dwudniowe seminarium ekspertów odnawialnej energii zakończyło się zapowiedzią organizacji kolejnych tego typu międzynarodowych konferencji dotyczących wymiany dobrych praktyk w wykorzystaniu OZE po obu stronach granicy.


Gabriela Lenartowicz,
prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Zarówno w polskich, jak i w czeskich gminach już dzisiaj coraz częściej znajdują zastosowanie odnawialne źródła energii. To bardzo dobry przykład na to, że ekologiczne myślenie o wykorzystaniu przyjaznej dla ludzi i środowiska energii odnawialnej może stać się kołem zamachowym gospodarki. I to nie tylko w skali całego kraju, czy poszczególnych regionów, lecz także niewielkich gmin i własnego gospodarstwa domowego. Widać więc, że efektywne wykorzystanie zasobów energetycznych to sprawy nie tylko polityków oraz naukowców, ale każdego z nas, bez względu na to, w jakim kraju żyjemy. Wszyscy bowiem chcemy mniej płacić za energię i nie ponosić zbyt dużych kosztów jej pozyskania. Dlatego racjonalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest dla nas obecnie tak ważne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto