EuroBasket 2009: Francja - Hiszpania 66:86 [Zdjęcia]

Przemysław
Przemysław
Świetna gra dwójki zawodników, występujących na co dzień w NBA pozwoliła Hiszpanom "roznieść" Francuzów 86:66. Najlepszym zawodnikiem na parkiecie był po raz kolejny Pau Gasol, zdobywca 28 punktów!

Mecz pomiędzy Hiszpanią, a Francją był pojedynkiem najskuteczniejszych w tych mistrzostwach zawodników. Tony Parker z San Antonio Spurs (śr. 18 pkt/mecz) i Pau Gasol z Los Angeles Lakers (17,3 pkt/mecz). Już w pierwszych minutach pierwszy z nich popisał się świetnym wejściem pod kosz, zdobywając dwa punkty. Gasol również odpłacił się akcją punktową i reprezentacja Hiszpanii zaczęła grać bardzo efektownie i efektywnie. Cztery trafione rzuty za 3 punkty i w 7. minucie prowadzili już 16:10. Przed końcową syreną Hiszpanie powiększyli jeszcze przewagę i po pierwszej kwarcie prowadzili 25:15. Bardzo dobrze spisywał się Rudy Fernandez, trafiając 3 z 4 "trójek".

Druga kwarta również należała do Hiszpanów, którzy powiększyli prowadzenie do piętnastu punktów (32:47). Bardzo dobre zawody rozgrywał najlepszy strzelec Hiszpanów, Pau Gasol. Zawodnik Los Angeles Lakers zdobył w drugiej kwarcie 8 punktów, popisując się pięknymi wsadami, do których przyzwyczaił już fanów NBA.

Trzecia odsłona również należała do Hiszpanów, którzy pokazali Francuzom, czym jest prawdziwa corrida. Świetna gra Gasola i kolejne 10 punktów zdobyte w trzeciej kwarcie pozwoliły Hiszpanom na powiększenie przewagi do 21 punktów (52:73). Na trybunach katowickiego spodka również lepiej dopingowali Hiszpanie, których było dwukrotnie więcej od Francuzów.

Ostatnią kwartę bardzo dobrze rozpoczęli Francuzi, niwelując straty do 11 punktów (66:77), m.in. dzięki dobrej postawie Alaina Koffi. To jednak podziałało na podopiecznych Sergio Scariolo. Zdobyli po raz kolejny w tym spotkaniu kilka punktów pod rząd, nie pozwalając rywalom w ciągu 5 minut na zdobycie nawet jednego punktu. Ostatecznie Hiszpanie rozgromili Francuzów 86:66 i są drugim półfinalistą EuroBasketu 2009. Jutro kibiców koszykówki czekają kolejne emocje. O 18:15 zmierzą się Turcja z Grecją, a o 21 Słowenia podejmie Chorwację.

Powiedzieli po meczu:

Sergio Scariolo (trener Hiszpanii) – Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zwycięstwa. Jesteśmy zupełnie inną drużyną teraz, kiedy zawodnicy odzyskali zdrowie i ich forma fizyczna wzrasta. Jesteśmy pełni energii i nie mamy żadnych problemów z wywieraniem presji na rywalach. Francja jest nieprawdopodobnie atletycznym zespołem i to spowodowało dzisiejsze zwycięstwo. Chciałbym specjalnie pogratulować Ricky Rubio i Raulowi Lopezowi, którzy wykonali świetną robotę przeciwko Tonemu Parkerowi.

Alex Mumbru (Hiszpania) – Byliśmy bardzo skupieni, dlatego rozpoczęliśmy mecz w bardzo wysokim tempie. Teraz jesteśmy w półfinałach, gdzie chcieliśmy się znaleźć od początku.

Vincent Collet (trener Francji) – Gratulacje dla drużyny Hiszpańskiej, wywarli na nas silną presję.  Nie mogliśmy powrócić do właściwego rytmu, głownie dlatego, że nasz atak dziś by bardzo słaby.

Boris Diaw (Francja) – Staraliśmy się wrócić do gry i przerwać ich prowadzenie, ale nie pozwolili nam na to. To jest bardzo trudne walczyć przeciwko takiemu zawodnikowi, jak Pau Gasol, który jest jednym z najlepszych graczy na świecie, ale także reszta zawodników hiszpańskich też zagrała bardzo dobrze.

Francja - Hiszpania 66:86 (15:25, 17:22, 20:26, 14:13)