Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eurochiny: "Kup" sobie Chińczyka - pracowitego i bez nałogów!

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Pracownik z Chin nie ma nałogów i jest wydajniejszy od polskiego nawet o 40% - taki sposób reklamy wybrała pewna katowicka firma oddająca "w leasing" Chińczyków.

Firma Eurochiny działa na naszym rynku od niedawna, siedzibę ma w samym centrum Katowic, jednak spektrum możliwości, które oferuje sięga daleko, w głąb Azji. Właśnie stamtąd firma sprowadza do Polski pracowników. Jak przekonuje na swej stronie - o wiele bardziej wydajnych od polskich...

Ludzie jak towar,**czyli import i leasing Chińczyków**

- Naszymi kandydatami są Chińczycy mieszkający w strefie klimatycznej podobnej do tej, jaką mamy w Polsce. W tej sytuacji nie musimy obawiać się o zdrowie przyszłych
pracowników - to jedna z rewelacji znajdujących się na stronie firmy.

Kolejne argumenty przemawiające za słusznością zatrudnienia pracownika z Chin przedstawiono w nie mniej rzeczowy, czy też raczej przedmiotowy sposób.

Na stronie firmy czytamy między innymi (pisownia oryginalna):

  • Istnieje również możliwość pozyskania tańszych kandydatów, jednak nie pochodzących z autoryzowanego źródła. Na takich kandydatów nie jesteśmy w stanie udzielić gwarancji jak również nie ponosimy za nich jakiejkolwiek odpowiedzialności.
  • Dyscyplina pracy chińczyków oraz brak nałogów znacząco wpływają na wydajność pracy, a co za tym idzie, obniżają wyraźnie jej koszty. Obliczono, że pracownik z Chin jest o ok. 30-40% wydajniejszy od pracownika polskiego !!!

Czy to legalne?**PIP sprawdzi**

Po naszym zgłoszeniu Państwowa Inspekcja Pracy obiecała sprawą się zająć.**- Uważam, że istnieją tu przesłanki, aby sprawę zbadać i zajmiemy się tym na pewno. Zwłaszcza w kontekście legalności zatrudnienia tych osób. Nie wiemy bowiem, czy ta firma zaczęła już zatrudniać obywateli Chin na terenie Polski, czy dopiero stworzyła swoją ofertę. Jeśli zaś zatrudniono już jakieś osoby w Polsce, należy sprawdzić, czy przestrzega się przy tym wszystkich zasad polskiego kodeksu pracy - powiedział w rozmowie z MM Silesią Jarosław Leśniewski**, dyrektor departamentu legalności zatrudnienia PIP.

Magdalena Skalmierska z Okręgowej Inspekcji Pracy w rozmowie z Adrianą Urgacz z Gazety Gliwickiej również nie ma wątpliwości, że firma sprowadzająca do Polski pracowników z Chin musi spełnić szereg kryteriów prawnych. Te same reguły dotyczą przedsiębiorców, którzy zdecydują się zatrudnić Chińczyków.

- Jeżeli pracodawca zamierza zatrudnić cudzoziemca spoza kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jest zobowiązany uzyskać dla niego zezwolenie na pracę na terytorium Polski. Zezwolenie takie wydaje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę pracodawcy. Ważną zasadą, o której muszą pamiętać pracodawcy jest fakt, iż wykonywanie pracy przez cudzoziemca musi być zgodne z deklarowanym celem pobytu na terytorium Polski. Podstawowym dokumentem, który legalizuje pobyt cudzoziemca na terytorium RP w związku z wykonywaniem pracy, jest wiza pobytowa krajowa z prawem do wykonywania pracy - twierdzi Skalmierska.

Cena do negocjacji

Niestety szef firmy Eurochiny,  Andrzej Kaszubski, nie odpowiedział na nasze pytania, dlatego w telefonicznej rozmowie podaliśmy się za przedsiębiorcę zainteresowanego sprowadzeniem do Polski pracowników z Chin. Ze zdobytych tą drogą informacji wynika między innymi to, że ceny pozyskania pracowników podane na stronie są jedynie orientacyjne i można  je negocjować...

- To zależy, kogo nasi ludzie, tam na miejscu w Chinach znajdą. Mamy różne źródła, z których bierzemy pracowników, ale zawsze możemy znaleźć coś tańszego - oznajmił głos w słuchawce.

W dalszej części rozmowy, w której zapytaliśmy o zakres kwalifikacji pracowników z Chin okazało się, że firma jest w stanie sprowadzić do Polski nawet panie do towarzystwa, jeśli tylko zapewnimy im legalny pobyt w kraju. Szczegóły ewentualnej transakcji polecono nam omówić podczas spotkania "w cztery oczy"...

Ostatecznie, nie zdecydowaliśmy się skorzystać ze złożonej nam oferty.

W chwili publikacji tekstu wciąż oczekujemy na wyniki kontroli Państwowego Inspektoratu Pracy. Gdy tylko je poznamy będziemy o nich informować na łamach MM.


Polecamy również:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto