Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska Stolica Kultury 2016. Gotowi? Start! [Wideo]

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Gdybanie i przymiarki pora odłożyć na dobre. Bo wyścig o ESK w roku 2016 już ruszył oficjalnie. Katowice również startują. Ale czy mają jakiekolwiek szanse?

Gdy w lutym 2009 roku rozmawialiśmy z urzędnikami z UM Katowice na temat starań Katowic o miano ESK 2016, do sprawy podchodzono sceptycznie. Później po mocnej presji mediów i ludzi kultury miasto ogłosiło, że chce kandydować.

Zdaniem wielu specjalistów od wizerunku i reklamy, błędem było jednak, że kandydatem stały się same Katowice a nie Metropolia Silesia. (Jednym z niemieckich kandydatów było między innymi Ruhrgebeit - Zagłebię Ruhry - przyp. red.). Już jednak za późno. Wczoraj wyścig ruszył oficjalnie. W Warszawie zainaugurował go Minister Kultury Bogdan Zdrojewski.

Da się dogonić jeszcze kontrkandydatów?

W wyścigu biorą udział jeszcze Gdańsk, Łódź, Toruń, Lublin, Warszawa, Szczecin. Wszystkie od dawna mają już swoje strony internetowe. Nie Katowice.

- Nasza strona www i logo kandydatury będą gotowe już za kilka tygodni - zapewniają nas jednak w katowickim magistracie.


Jakiej oczekujecie kampani reklamowej? Jakiego hasła? Co powinno znaleźć się w logo Katowic jako kandydata do ESK 2016? Szyb lub chodnik kopalniany? Bryła węgla? A może coś energetyzującego? Piszcie w blogach, ślijcie maile - [email protected]

Czytaj również: Lepiej późno niż wcale? Katowice wystartują z nową stroną w walce o ESK 2016

Przewodniczącym rady, która ma poprowadzić Katowice po zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. został niedawno prof. Tadeusz Sławek, były rektor UŚ Czy mu się uda? Jak chce osiągnąć ten cel?O tym między innymi rozmawiał w wywiadzie z MMSilesią.

W szanse Katowic nie wierzą internauci. W naszej sondzie ponad 53% z nich uważa, że kandydatura stolicy województwa śląskiego przepadnie. Nie dziwią się temu specjalisci od reklamy. Wielu zarzuca Katowicom "przespanie sprawy". A może początkową porażkę da się przekuć w sukces?

- Jestem pewien, że jedno spotkanie z katowickimi twórcami zaowocowałoby serią niezwykłych kulturalnych wydarzeń, na które niepotrzebne by były ogromne budżety i spektakularne sceny. Pokażmy to co mamy, a mamy wiele do zaoferowania, zarówno w literaturze, grafice czy fotografii, czego dowodem jest popularność plenerów FotoDej - twierdzi Tomasz Pietrzak, dyrektor kreatywny Guarana Communications.
- Ciekawa strona internetowa to  dziś za mało. Promocja powinna toczyć się z wykorzystaniem możliwie największej ilości kanałów komunikacji, zarówno nowoczesnych, interaktywnych jak YouTube.com, Facebook.com., Blip.pl czy Twitter.com, jak również przy wykorzystaniu tradycyjnych środków przekazu - dodaje Pietrzak.


Kopalnia Katowice podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka - fot. Witold Stech


Ministerstwo pociesza, że samo uczestnictwo w wyścigu przysporzy miastom wielu benefitów.
- Liczy się przede wszystkim oferta. Tu nie chodzi o jednorazowy happening, ale o stworzenie długofalowej strategii, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i zwiększenie wydatków na kulturę - tłumaczył na specjalnej konferencji w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski.

Ale tak naprawdę jest o co walczyć!

Ratusze mogą przesyłać zgłoszenia do sierpnia 2010 roku. Potem rozpocznie się selekcja wstępna – poznamy od dwóch do czterech kandydatów, którzy będą ubiegać się o tytuł.
- Dajmy młodym twórcom przestrzeń i zobaczmy, co z tego wyjdzie, bo nie mamy wiele do stracenia, a możemy jedynie zyskać. Jeśli nie miano ESK, to przynajmniej miano miasta, gdzie dzieją się ciekawe rzeczy. To odważny krok, ale kultura, a idąca za nią sztuka musi być naprawdę odważna, żeby doceniono Katowice, a przede wszystkim zauważono - zauważa Pietrzak.

- Laureata wyłonimy prawdopodobnie na początku 2012 roku. W międzynarodowej komisji zasiądzie 13 ekspertów: siedmiu z ciał europejskich i sześciu mianowanych przez ministra kultury – tłumaczy w rozmowie z MM wiceszefowa resortu kultury Monika Smoleń.

Miasto, które wygra konkurs, dostanie nagrodę pieniężną im. Meliny Mercouri – 1,5 mln euro.

Co roku dwa miasta europejskie otrzymują równolegle tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Polska wystąpi w duecie z Hiszpanią w 2016 r. W 2009 roku tytuł ESK dzielą litewskie Wilno oraz austriacki Linz.

Strefa wideo. Zobacz jak do walki o ESK 2016 przygotowują się inne polskie miasta

**Łódź wystartowała jako pierwsze miasto

Warszawa przy pomocy Agnieszki Holland
**

Prezentacja Lublina jako ESK2016

**Najsłabszą promocję (oprócz Katowic) miał na razie Szczecin

**


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto