MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści ze Śląska na przyrodniczej wycieczce po Europie

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Rozpoczęła się zagraniczna wycieczka, która ma uświadomić młodym ludziom, że opłaca się interesować naukami przyrodniczo-matematycznymi.

Wycieczkowicze to uczestnicy projektu „Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie Ogólnopolskiego programu rozwoju kompetencji kluczowych w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsiębiorczości dla uczniów gimnazjów”.


Gimnazjaliści z województwa kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego wyjadą do Poczdamu, Berlina, Drezna na czterodniową wycieczkę naukową. Z regionu reprezentować nas będą gimnazjaliści ze szkół: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Irządzach, Gimnazjum nr 8 w Katowicach, Gimnazjum przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojkowicach Kościelnych oraz Gimnazjum w Rudzicy.

Wszystkie miejsca, będące kolejnymi etapami podróży, związane są z realizacją głównych celów projektu, który ma za zadanie promowanie tak mało popularnych obecnie dziedzin nauk ścisłych i przyrodniczych wśród uczniów.

- Chcemy pokazać młodzieży, że nauka może być ciekawa, trzeba ich tylko odpowiednio zachęcić i wskazać drogę. Wybór miejsc, które odwiedzą nie jest przypadkowy. Starannie opracowaliśmy program, aby przekonać młodzież do zafascynowania się tym co nas otacza, przyroda, wszechświat, technika i sam człowiek – mówi Karolina Michalak z zespołu projektowego.

Wyprawa rozpocznie się ona jeszcze w Polsce, część grup odwiedzi planetarium w Chorzowie i Toruniu, gdzie zobaczą seans zatytułowany „Wirująca Ziemia” oraz „Osiem Planet?”, a pozostałe grupy odwiedzą Ogród Botaniczny w Zielonej Górze. Dalej wszyscy wyruszą wspólnie do Biosphare w Poczdamie, gdzie będą mieli jedyną okazje znaleźć się w wilgotnym lesie tropikalnym będąc w środku Europy.

W wielkim ogrodzie znajduje się około 20 000 gatunków tropikalnych roślin oraz wiele zwierząt . Zajęcia dydaktyczne dla „nibowiczów” poprowadzą pracownicy tej instytucji. Nie trzeba jechać do odległych tropików, aby poznać ich tajemnicę.

Kolejnym przystankiem jest Berlin, a w nim Muzeum Techniki. Tu gimnazjaliści będą mogli poznać odpowiedzi na liczne pytania związane z rozwojem techniki: np. jak wyglądały pierwsze studia filmowe, jak produkuje się papier czy walizki. Nibowicze są obserwatorami i badaczami chętnie więc zaspokoją swoją ciekawość świata, a to miejsce z pewnością im na to pozwoli. Na koniec będą mogli samodzielnie przygotować wizytówki.

Eksploratorzy wiedzy poznają prawdę o sobie samym w uniwersalnym muzeum o człowieku w Dreźnie, gdzie oprócz tradycyjnych eksponatów: figur szklanych i woskowych oraz licznych modeli znajdują się interaktywne instalacje, które pozwolą na aktywne i samodzielne dociekanie prawdy o swoim organizmie.

- Po tak aktywnej wycieczce badacze z pewnością przekonają się, że świat jest ciekawy i tajemniczy, i że warto zgłębiać jego tajemnice - obiecują sobie organizatorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto