Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakich Katowic pragną mieszkańcy i przyjezdni?

Redakcja
Katowice mają być miastem, gdzie warto się spotykać, w centrum najgorsza jest nawierzchnia, a Spodek wciąż jest symbolem miasta. Zobacz, jak teraźniejszość i przyszłość Katowic widzą mieszkańcy.

Wiemy, co nas czeka, choć... nie do końca

Kwestia wyglądu centrum przyszłych Katowic, w związku z przebudową strefy

Rondo

Rynek

, wkracza w decydującą fazę. Niedawno powołano inżyniera kontraktu, odpowiedzialnego za przygotowanie przetargów, pełnomocnika ds. przebudowy śródmieścia oraz konsorcjum kancelarii prawnych, mających zająć się obsługą całego projektu. Pierwsze prace budowlane w omawianym rejonie rozpoczną się w 2010 roku.

Centrum miasta jest jednak organizmem na tyle złożonym, że na dzień dzisiejszy znamy jedynie ogólny zarys zmian, jakie w przeciągu najbliższych lat, według zapowiedzi, szykują nam włodarze. Te główne obejmą przebudowę układu komunikacyjnego, zwłaszcza

sieci tramwajowej

, oraz przebudowę al. Korfantego. Co jednak zrobić z nową przestrzenią publiczną, jaka się wykształci? Jakich funkcji oczekują mieszkańcy w „nowych” Katowicach?

Ankieta jest odpowiedzią na ich oczekiwania w tym zakresie. Wzięli w niej udział mieszkańcy Katowic (połowa ankietowanych), Aglomeracji Górnośląskiej, województwa śląskiego, ale również szerzej, mieszkańcy innych województw, a nawet obcokrajowcy, którzy odwiedzili miasto. Badano ich bezpośrednio, wykorzystano również ankietę internetową, dostępną na stronie

Urzędu Miasta Katowice

. Badania na zlecenie magistratu przeprowadzili **naukowcy z

Uniwersytetu Śląskiego

i Akademii Ekonomicznej**.

Respondenci jasno dali do zrozumienia, że chcą zmian. Za zmianami opowiedziało się 42% ankietowanych, kolejne 36 % oczekuje ich niecierpliwie. Aż 78% badanych jest pozytywnie nastawionych do przeprowadzenia zmian w centrum Katowic. Skąd wynika tak duży odsetek? Czego ankietowani oczekują?

Więcej spotkań, więcej kultury

Spotkania towarzyskie i wydarzenia kulturalne – tego pragną respondenci. Ponad połowa ankietowanych (51%) uważa, iż Katowice przyszłości powinny być miejscem spotkań, 38% sądzi, że w mieście jest również miejsce na wydarzenia artystyczne. Z tymi kojarzy się m.in. Teatr Śląski, który znalazł się na trzecim miejscu wśród najbardziej rozpoznawalnych obiektów w centrum. Wskazało go 38% respondentów. Niepokonany w tym względzie pozostaje nieśmiertelny

Spodek

. Kultowa hala widowiskowo-sportowa jest symbolem dla niemal 90% ankietowanych. A skoro Spodek to i wydarzenia...

Czy Katowice są miastem tych wielkich? 49% pytanych wydarzenia kulturalne oraz społeczne podało jako główną odpowiedź na pytanie: „Po co przyjeżdżać do Katowic?”. Spotkania towarzyskie okazały się być powodem nr 2 dla 48% ankietowanych. Ważna da nich jest również rozrywka (38%) i imprezy plenerowe oraz kiermasze (33%). Katowice jutra to oprócz spotkań i wydarzeń również usługi gastronomiczne (32% odpowiedzi) oraz rekreacja.

Co ciekawe, podobne funkcje według ankietowanych powinny w przyszłości funkcjonować w centrum Katowic i powinno to być przede wszystkim miejsce na: restauracje i bary (50%), galerie sztuki (37%), kluby (34%), lokale rozrywkowe (34%) oraz teatr (32%). Oprócz tego w odpowiedziach ankietowanych znalazło się miejsce na m.in. instytucje kultury i rekreację.

Spodek się pamięta, o chodnikach chce się zapomnieć

Oprócz Spodka i Teatru Śląskiego najbardziej rozpoznawalne i zapamiętywane jest również: Rondo (49%). Na dalszych pozycjach uplasowały się:

pomnik Powstańców Śląskich

, wieżowiec Altus i Rynek.

Tego pytani oczekują w przyszłości, natomiast dziś największe minusy zbiera wygląd poszczególnych ulic i przestrzeni publicznych. Tu najbardziej nie podobają im się: j**akość chodników oraz placów (41%), Rynek (35%) oraz

ulica Warszawska

(33%). Zastrzeżenia budzą również relikty PRL-u w postaci: Superjednostki (35%), Skarbka i Zenitu (29%) oraz Domu Prasy (27%). Oprócz tego mieszkańcy narzekają na urządzenie zieleni w mieście (27%).
Katowice – tam, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością**

Atmosfera Katowic nowoczesnych to wg respondentów budynki, ich kolory i kształty (55%), imprezy, wraz z ich stylem i zasięgiem (48%) oraz miejsce na różnorodne usługi (29%) oraz międzynarodowi klienci (27%). Tradycja z kolei powinna być podtrzymywana przez utrzymanie zabytków (65%), klimat ulic i placów (40%) oraz cykliczne imprezy kulturalne (32%), symbole i pomniki (29%).

A internauci?

Wyniki ankiety internetowej, w której wzięło udział 155 respondentów, ukazują Katowice jako miasto, które ma perspektywy rozwoju (tak na pytanie „Dlaczego warto mieszkać w Katowicach?” odpowiedziało 35% respondentów). Wśród pozytywnych aspektów podkreślany jest również wygląd miasta, w którym jest dużo zieleni (12%). Niemal co czwarty ankietowany uważa jednak, że w mieście mieszkać nie warto (23%). Patrząc przyszłościowo na Katowice za 10 lat, równo jedna czwarta pytanych internautów uważa, że miasto będzie bardziej rozwinięte pod względem kultury i rozrywki, ale jednocześnie 15% jest zdania, że miasto się nie zmieni. Internauci są również zdania, że w centrum Katowic jest miejsce na galerie sztuki (78%), teatr (78%), kluby rozrywkowe (70%) i działalność rozrywkową (67%).

Już wkrótce

Konkurs na przebudowę centrum rozstrzygnięto w październiku 2006 roku, wygrała koncepcja pracowni Konior Studio z Katowic. Według niej, w przebudowywanym centrum znajdzie się miejsce na Teatr Muzyczny i ratusz przy Rynku. Przeprojektowana zostanie również al. Korfantego, przy której skupiać się będą nowe funkcje biurowe, handlowe, rozrywkowe i kulturalne. Przeprojektowaniu ulegnie również układ placów, rzeka Rawa na odcinku płynącym przez centrum będzie w większości odkryta, inaczej rozwiązana zostanie sieć tramwajowa, obecnie przejeżdżająca przez sam środek obecnego Rynku. W celu realizacji projektu miasto zamierza podpisać umowę kredytową na sumę minimum 100 mln euro z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, co ma mieć miejsce najpóźniej w 2010 roku. Równocześnie trwają prace nad przygotowaniem wielu specjalistycznych dokumentów, które mają pomóc w przebudowie, w tym m.in. w pozyskiwaniu inwestorów.

Debata nad centrum na ankiecie się nie kończy. Na wrzesień zapowiadana jest dyskusja społeczna, dotycząca m.in. wyglądu małej architektury, jaka ma się znaleźć w obszarze ścisłego Rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto