Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Judy Garland ożyje "Na końcu tęczy"

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Dorotka w musicalu "Czarnoksiężnik z Oz", matka Lizy Minelli, żona pięciu mężczyzn. Gwiazda największego formatu i wycieńczony narkotykami upiór odrodzi się w osobie aktorki, Marii Meyer.

Teatr Rozrywki w Chorzowie nie zatrzymuje swej premierowej machiny ani na chwilę. Kolejna odsłona na małej scenie to trudna opowieść o życiu aktorki, której podawano amfetaminę, by zrzucała kilogramy i uwodziła publiczność swoim wdziękiem. U schyłku życia, jej nocnych żali wysłuchiwać musiał sam prezydent Stanów Zjednoczonych, J. F. Kennedy. Kim była Judy Garland i dlaczego akurat po jej historię sięga chorzowska scena?

- "Na końcu tęczy" to sztuka, opowiadająca o ostatnich dniach życia Garland, gdy zagrała 42 spektakle w ciągu jednego miesiąca. Był to czas, gdy już nieco zapomniana, mogła na nowo odżyć, a londyńska publiczność teatralna tłumnie zjawiała się na każdym przedstawieniu - mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Teatr Rozrywki jego dyrektor, Dariusz Miłkowski.

- Nie ćpam, alkohol spożywam sporadycznie, ale jedno łączy mnie z Judy bardzo mocno. Od trzydziestu lat występuję na scenie i wiem, jaki to ogromny koszt dla zdrowia i psychiki, żeby podczas każdego przedstawienia wypadać najlepiej. Tak, jak oczekuje tego publiczność. Wiem też, że na pewno nie zagrałabym tej sztuki 42 razy pod rząd - wyjawiła z kolei, Maria Meyer, odtwórczyni głównej roli w premierowym spektaklu.

Polecamy także:Lady Day nigdy nie przestała być czarna!

Autorem sztuki jest Peter Quilter, angielski dramatopisarz, na co dzień zamieszkujący rajską wyspę, Teneryfę. "Na końcu tęczy" ("End of the Rainbow") powstała w 2005 roku i od tamtej pory trwa triumfalny przemarsz sztuki przez sceny Europy, Australii i obu Ameryk. Przed Teatrem Rozrywki, jako pierwszy w Polsce, po ten tekst sięgnął Krakowski Teatr Scena STU. Główną rolę zagrała wówczas Beata Robotycka, a reżyserem był Krzysztof Jasiński.

W "Na końcu tęczy" pojawi się wiele muzycznych standardów, takich jak nieodzowny w tym przypadku "Somewhere over the rainbow". Za tę piosenkę, pochodzącą z musicalu "Czarnoksiężnik z krainy Oz" Judy Garland otrzymała specjalnego Oskara.

Premiera chorzowskiej adaptacji sztuki Quiltera już 30 listopada, czyli w najbliższą niedzielę. Więcej informacji na stronie Teatru Rozrywki w Chorzowie.


Judy Garland - życie na scenie i w pułapce barbituranów...

Pięć razy wychodziła za mąż, uwielbiała żółte róże, a w rankingu „Największe Amerykańskie Legendy Ekranu”, zorganizowanym przez Amerykański Instytut Filmowy, znalazła się na 8 pozycji. Judy Garland. Jedna z najbardziej charyzmatycznych, ale i tragicznych postaci świata filmu.

Od dziecka faszerowana lekami — wzmacniającymi, uspokajającymi i znów pobudzającymi — zmarła w wieku 47 lat, wskutek ich przedawkowania.

Światową sławę zdobyła rolą Dorotki w filmie „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, z którego pochodzi jej największy przebój: „Somewhere Over the Rainbow”. To tylko jeden z czterdziestu jej filmów. W latach 50. Judy Garland zaczęła jeździć w trasy koncertowe.
Odniosła niesamowity sukces w Londynie. Nagrany w 1961 roku w Nowym Jorku album „Judy Garland at Carnegie Hall” został uhonorowany pięcioma nagrodami Grammy. W listopadzie 1964 r. wystąpiła wraz z córką Lizą Minnelli w London Palladium.

Była piękna, utalentowana i bardzo nieszczęśliwa. Przeżywała co chwila załamania nerwowe, piła i trzeźwiała, „leczyła” się narkotykami, niezmiennie pragnąc miłości i raz po raz tę miłość niszcząc.

Historia, o której opowiada Peter Quilter, dzieje się na pół roku przed śmiercią Judy Garland, w Boże Narodzenie 1968 roku.

W apartamencie Hotelu Ritz w Londynie aktorce towarzyszą: Mickey Deans (postać autentyczna, przyszły i ostatni mąż Judy) oraz angielski pianista i manager Anthony.

Dramatyczne wydarzenia przeplatane są pięknymi piosenkami z repertuaru Judy Garland.

źródło: Teatr Rozrywki w Chorzowie

Sprawdź również nasze działy specjalne w MM:
Architektura | Inwestycje | Sport | Studenci | Moto | Turystyka | Kultura

r e k l a m a :

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto